V kabinetu predsednika vlade Janeza Janše so se odzvali na izjave nekaterih predstavnikov političnih strank glede sporazuma o sodelovanju pri pripravah na predsedovanje Slovenije EU in samem predsedovanju v prvi polovici leta 2008.
V sporazumu "gre dejansko za sodelovanje v času priprav in med samim predsedovanjem Slovenije EU, pri čemer ni nikakršnega govora o kakršnem koli omejevanju opozicije," so zapisali v sporočilu za javnost.
"V duhu širokega političnega soglasja, ki je bilo med parlamentarnimi strankami prisotno v času, ko je Slovenija sprejela ponudbo, da kot prva med novimi članicami predseduje EU, predsednik vlade Janez Janša razume to najzahtevnejšo nalogo slovenske zunanje politike ne zgolj kot projekt vlade, temveč kot projekt nacionalnega pomena," so pojasnili v kabinetu premiera. "Dogovor o sodelovanju in združevanju skupnih moči za uspešno izvedbo predsedovanja je po njegovem prepričanju znak politične zrelosti in odgovornega pristopa do zaupane naloge," so dodali.
LDS sporazuma ne bo podpisala
Predsednik sveta LDS Aleš Gulič je poudaril, da bi podpis sporazuma za leto in pol ohromil parlamentarizem in demokracijo v Sloveniji, zato je za LDS "nesmiseln, odvečen in nepotreben".
Sporazum v vseh členih "pomeni ohromitev parlamenta, demokracije, predvsem pa opozicije za zelo dolgo obdobje", je poudaril Gulič in dodal, da bi Evropi sporazum pokazal, da povezavi predseduje bistveno drugačna država od tiste, ki je v EU vstopila leta 2004. "Slovenija se bo veliko lažje in bolje dokazala kot enakovredna država v EU s polno delujočim parlamentom in živo demokracijo," je dodal.
Glede pomoči in podpore vladi pri predsedovanju EU pa je Gulič dejal, da "se v LDS zavedajo pomembnosti in zahtevnosti obdobja, zato bodo lahko brez kakršnegakoli sporazuma pomagali vladi pri predsedovanju EU in hkrati ohranjali opozicijsko vlogo".
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.