Shaun Walker, dopisnik britanskega The Guardiana iz Srednje in Vzhodne Evrope, je v članku o slovenskem premierju Janezu Janši uvodoma spomnil na to, da je na Twitterju ta novinarki označil za 'prestitutki', prav tako pa na to, da je novinarje že označil za lažnivce. Ob tem je Walker omenil tudi, da je Janša zapisal, da bi direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus moral odstopiti, pa da je ponovno delil ('retvital') članek o tem, da so aktivisti za svobodo medijev, ki so opozarjali na njegova dejanja, uživali kokain.
Omenil je, da je pozornost Janševe vlade že od njenega nastopa na reševanju pandemije koronavirusa in da je Slovenija pri tem do zdaj uspešna, a da se kritiki bojijo, da želi naš premier, "tako kot njegov mentor Orban, krizo uporabiti v svojo politično korist". Walker je ob tem zapisal, da bo tako znotraj EU postal glas podpore Orbanu in Poljakom, ki "želijo zagotoviti, da se EU ne bi vmešavala v njihov odnos do spoštovanja vladavine prava in demokracije".
"61-letni Janša ima za sabo zelo podobno politično pot kot Orban: pred tremi desetletji je začel kot prodemokratični borec, z leti pa se je postopno pomikal proti desni in na poti pobral antimigrantsko retoriko in skepticizem do podnebnih sprememb," je zapisal Walker, ki se je pogovarjal tudi z Borisom Vezjakom, profesorjem z mariborske filozofske fakultete, ki je dejal, da je svoje kampanje Janša pogosto gradil na ksenofobiji, islamofobiji in sovražnem govoru.
V članku je novinar Guardiana spomnil tudi na šest mesecev, ki jih je Janša preživel v zaporu in od koder so ga izpustili zaradi pomanjkanja neposrednih dokazov in razveljavitve obsodbe s strani ustavnega sodišča. "Janšo, ki je bil pred tem že dvakrat premier, podpira medijska hiša, ki jo financirajo madžarski posamezniki blizu Orbanu, nekdanji direktor medija Aleš Hojs pa je postal notranji minister," je zapisal Walker. Florian Bieber z Univerze v Gradcu pa je za Guardian dejal, da je Janša – tako kot Orban – dober pri odvračanju pozornosti z zlorabe virov z uporabo protimigrantske in protibruseljske retorike.
Tudi Walker je opozoril na napade na preiskovalnega novinarja Blaža Zgago. Zgaga opozarja, da so ti napadi s seboj prinesli tudi sovražna sporočila in grožnje. Konzorcij združenj za svobodo tiska, vključno z Novinarji brez meja, so podpredsednici Evropske komisije Veri Jourovi napisali odprto pismo, v katerem so spomnili tudi na številne druge pritiske in napade na slovenske novinarje v zadnjem času. V pismu so glede Zgage zapisali, da se "bojijo za njegovo življenje, potem ko so ga podporniki slovenske vlade razglasili za sovražnika države".
Jourova je v odzivu zapisala, da so svobodni in neodvisni mediji ključni za demokracijo, njihova naloga pa je, da politike kličejo k odgovornosti: "Zaščita in varnost novinarjev bi morala biti prioriteta za vsako državo. Brez sovraštva, groženj in osebnih napadov. Slovenija kontaktirana, da naslovimo situacijo."
Walker je v članku opozoril tudi na to, kaj namerava vlada storiti po koncu krize s koronavirusom. "Prejšnji torek je parlament sprejel zakon, ki večini nevladnih organizacij jemlje pravico pri sodelovanju oziroma okoljskem ocenjevanju infrastrukturnih projektov," je še zapisal in dodal, da NVO opozarjajo, da bo to omogočilo vladi, da nadaljuje oziroma začne s kontroverznimi projekti, ne da bi pri tem upoštevala, kaj to pomeni za okolje.
Članek sicer zaključi z besedami, da Janšo "omejuje" to, da vlada s koalicijo in da vlada "volilnemu telesu, ki se je zgodovinsko nagibal v levo", kar naj bi mu otežilo, da na novo oblikuje državno politiko. Vezjak je za Guardian še dejal: "Janša je pripravljen iti tako daleč kakor Orban, glede tega ni dvoma, ampak na srečo je opozicija še vedno močna, pa tudi koalicija morda ne bo pripravljena, da ga podpira do konca."
KOMENTARJI (984)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.