V zadnjem času smo se že nekako navadili, da v tujih medijih vsak dan zasledimo kakšen članek o Sloveniji in o tem, da bi naša država lahko šla po poteh Cipra. Tokrat sta temo pograbila britanska Guardian in Telegraph.
Pri Guardianu so Slovenijo bralcem predstavili kot državo, ki je znana po malo čem, v Veliki Britaniji po njihovem mnenju še najbolj po porazu proti Angliji na zadnjem nogometnem svetovnem prvenstvu.
Tudi v nadaljevanju niso najbolj prizanesljivi. "Z rižoto iz Italije, golažem iz Madžarske in jabolčnim zavitkom iz Avstrije je v njeni kuhinji močan vpliv sosedov. Ko pa pride do financ, Slovenija z velikim bančnim sektorjem, ki je v težavah in grozi, da bo zrušil gospodarstvo, stopa po sledeh Španije in Irske," pišejo.
Skrb vzbujajoča je tudi rast zahtevane donosnosti 10-letnih državnih obveznic, še pišejo in spomnijo, da so številke zelo blizu portugalskim, ki je že v programu pomoči.
Telegraph: Slovenija je neizogibno na poti proti mednarodni pomoči
Pri Telegraphu, kjer pišejo, da je Slovenija prva država, ki jo je dosega ciprska okužba, izpostavijo enake podatke: slabe terjatve, krčenje gospodarstva in skokovito rast zahtevane donosnosti obveznic. "Država je izgubila konkurenčnost, odkar je uvedla evro, to pa je vodilo k počasnemu propadanju gospodarstva," navajajo oceno Larsa Christensena iz Danske Bank.
Tudi oni navajajo besede Bratuškove, da primerjave s Ciprom niso na mestu, a za razliko od kolegov pri Guardianu v njih ne vidijo slabega znamenja. Jim pa, glede na napisano, ne verjamejo. Besedam predsednice slovenske vlade namreč zoperstavijo besede finančnega strokovnjaka Tima Asha iz Standard Bank, da razvoj dogodkov v zadnjih dveh tednih kaže, da je "Slovenija zdaj neizogibno na poti proti mednarodni pomoči".
Nazadnje ugotovijo, da je država premajhna, da bi pomenila resno finančno grožnjo, bo pa še bolj zapletla politiko Evropske monetarne unije in prisilila kreditorje, da na novo definirajo način reševanja nasedlih članic evroobmočja. Potreba po pomoči se namreč s Slovenijo ne bo končala, pozornost je zdaj že usmerjena tudi na Luksemburg, opažajo.
Nazadnje in morda za tolažbo: pri Telegraphu Slovenijo opisujejo veliko bolj prijazno kot pri Guardianu, in sicer kot baročni dragulj z zgodovinskimi vezmi z Avstrijo.
KOMENTARJI (2624)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.