Amnesty International Slovenije (AIS) je ob 6. obletnici prvih premestitev ujetnikov 'vojne proti terorizmu' iz Afganistana v Guantanamo organiziral shod, ki je bil sklenjen pred ameriškim veleposlaništvom. Direktorica AIS Nataša Posel je predstavniku ambasade predala pismo z zahtevami AI za zaprtje Guantanama, upoštevajem mednarodnega prava in človekovih pravic. Predstavniki AIS se bodo prihodnji teden sestali tudi s predstavniki ameriške ambasade .
Nasprotovanje mučenju
Aktivistke in aktivisti AI Slovenije so se zbrali na Prešernovem trgu, od koder so se skupaj z ostalimi, ki so se pridružili shodu, odpravili v smeri ameriške ambasade. Pred Moderno galerijo je direktorica AIS v kratkem nagovoru opozorila na to, zakaj predstavlja Guantanamo novodobni simbol nepravičnosti. Med drugim je povedala, da je kar 80 odstotkov ujetnikov v Guantanamu zaprtih v samicah, brez oken, vsiljena jim je neprekinjena fluorescenčna svetloba, izpostavljeni so neprestani glasni glasbi, nizkim temperaturam in drugim oblikam mučenja.
Oblika mučenja pridržanih v Guantanamu je tudi siljenje v dolgotrajne prisilne drže. Udeleženci protesta so z nekaj minutnim klečanjem simbolično izrazili svoje nasprotovanje mučenju in solidarnost z žrtvami mučenja.
Prav tako AI zahteva takojšnjo izpustitev vseh pridržananih v okviru 'vojne proti terorizmu', vključno s tistimi zaporniki, ki niso obtoženi ali se jim ne sodi. Za tiste, ki jim bo sojeno, zahtevajo obtožnico o konkretnih in z zakonom predvidenih kaznivih dejanj in zagotovitev pravičnega postopka pred neodvisnim in nepristranskim sodiščem. Pri tem AI poziva proti izreku smrtne kazni.
Ameriške oblasti opozarjajo na izvajajnje nezakonitih prevozov med državami, tajnim pridržanjem in prisilnim izginotjem. Pozivajo pa tudi k pravičnemu in transparentnemu postopku, v katerem naj se za vsakega ujetnika, ki naj bi ga izpustili, ugotovi, ali se lahko varno vrne v svojo državo ali pa je treba najti kakšno drugo rešitev.
AI je v svojem pozivu ameriškim oblastem izpostavil še pomembnost neuporabe informacij, pridobljenih z mučenjem ali z drugim okrutnim, nečloveškim ali ponižujočim ravnanjem ali kaznovanjem.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.