Generalna skupščina ZN je za dan spomina izbrala obletnico osvoboditve nacističnega koncentracijskega taborišča Auschwitz. Iz tragičnih dogodkov preteklosti povzemamo nauk, sporočilo in opomin ter jih posredujemo bodočim generacijam. Judovska tradicija je integralni del evropske identitete, usoda tega naroda med drugo svetovno vojno pa trajen opomin in svarilo pred skrajnimi ideologijami in tudi pred brezbrižnostjo, ki je nekoč botrovala njihovemu razrastu, je dejal predsednik vlade Janez Janša.
"27. januarja se v Evropi in po vsem svetu spominjamo žrtev holokavsta, ene največjih tragedij v evropski zgodovini. S spoštovanjem in pieteto stojimo pred pomniki tistih, ki so morali umreti samo zato, ker so bili Judje," je v pisni izjavi za javnost ob dnevu spomina na žrtve holokavsta poudaril predsednik vlade Janez Janša.
Spominu na trpljenje in smrt milijonov nedolžnih se pridružuje obsodba nacionalsocialističnega režima, ki je povzročil to gorje. Žrtvam holokavsta ni bilo dano dočakati svobode in pomladi leta 1945, niti vstajenja nove Evrope. "Kljub temu, da so skupaj z našimi predniki nekoč soustvarjali prihodnost praktično vseh evropskih narodov in bistveno prispevali k njeni modernosti, so postali žrtev njenih najbolj mračnih sil in rasistične ideologije, ki smo jo na lastnih plečih žal izkusili tudi Slovenci," je še poudaril Janša.
Varuhinja se je zavzela za spominski dan
Varuhinja je izrazila obžalovanje, da se Slovenija še ni pridružila obeleževanju mednarodnega spominskega dne na žrtve holokavsta, ki ga je določila generalna skupščina ZN. Zato želi od vlade izvedeti, kje so ovire za to. Pozdravila pa je potezo državnega zbora, ki bo v ponedeljek na seji z minuto molka počastil mednarodni dan spomina na holokavst.
Sistematični genocid JudovHolokavst je bil sistematični genocid predvsem Judov, ki ga je izvajala nacistična Nemčija med drugo svetovno vojno. Začel se je v letu 1941 in je trajal vse do leta 1945. Glavni cilj holokavsta je bilo iztrebljenje evropskih Judov, ki so jih nacisti med vojno ubili šest milijonov.
V koncentracijskem taborišču Auschwitz je v plinskih celicah ali poskusih nacističnih znanstvenikov izgubilo življenje skoraj 1,5 milijona ljudi, pretežno Judov. Taborišče je 27. januarja 1945 osvobodila ruska Rdeča armada. 27. januar pa so Združeni narodi izbrali za dan spomina na holokavst.
Ob mednarodnem dnevu spomina na žrtve holokavstva je predsednik republike Danilo Türk v izjavi za javnost zapisal, da trpljenje milijonov ljudi, ki so bile žrtve nacističnega in fašističnega nasilja v uničevalnih taboriščih, ne sme biti in ne bo nikoli pozabljeno.
Slovesnost tudi v Trstu
Mednarodni dan spomina na holokavst so obeležili tudi v Trstu. V tržaški Rižarni je danes potekala osrednja svečanost, na kateri so tako predstavniki civilnih oblasti kot verski predstavniki opozorili na dolžnost ohranjanja spomina na grozote druge svetovne vojne ter nacističnega in fašističnega režima, in to predvsem zaradi prihodnjih generacij.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.