Direktor Termoelektrarne Šoštanj (Teš) Simon Tot je danes sporočil, da zoper predsednika podjetniškega sindikata Branka Sevčnikarja zaradi njegove novembrske sindikalne aktivnosti ni podal izredne odpovedi delovnega razmerja.
Iz Teša so še danes sporočili, da so v torek na pristojno delovno sodišče vložili predlog za ugotovitev nezakonitosti stavke, ki jo je organiziral podjetniški sindikat Teša. Sodišče bo presojalo, ali je bila stavka izvedena skladno z zakonom o stavki, ustavo in mednarodnimi akti s tega področja. Poleg tega bo sodišče presojalo, ali je stavkovne zahteve podjetniškega sindikata Teša sploh mogoče šteti za uresničevanje interesov s področja dela delavcev, še menijo.
Kot je Tot že večkrat poudaril, je za delo gospodarskih družb nujno, da se spoštuje pravni red RS, kar bi moralo biti vodilo delovanja sindikatov. Poslovodstvo Teša v omenjenem primeru pričakuje, da bo odločitev sodišča podala zavezujoče smernice za prihodnje sindikalno delovanje.
Zaradi še neizvedene sodne presoje o zakonitosti stavke se je Tot odločil, da tokrat izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi gospodu Sevčnikarju ne poda, s prepričanjem, da bo sodišče presodilo v prid poslovodstva Teša. To pa bi lahko bilo tudi osnova in začetek jasne sodne prakse, ki bo omogočila vsem delodajalcem, da v morebitnih podobnih nezakonitih ravnanjih sindikata ali sindikalnih vodij omogočijo pravno podprto izredno odpoved zaposlitve.
Sevčnikar: Modra odločitev
Sevčnikar je odločitev vodstva družbe, da sodišče presodi, ali je bila novembrska stavka nezakonita, označil za modro. Meni tudi, da je prevladal razum. Po besedah Sevčnikarja je treba zdaj iti v nadaljnje aktivnosti glede gradnje bloka šest v Tešu, direktor pa se bo moral potruditi pridobiti zaupanje sindikata.
"Še naprej ostajamo na svojih stališčih, kar pomeni, da je ekonomsko-socialna varnost zaposlenih za nas najbolj pomembna. Stavka, ki je bila v zraku, se ne bo izvedla. Sicer je to odločitev stavkovnega odbora Sindikata delavcev energetike Slovenije, vendar ne vidim več razloga za stavko," je še dejal.
Dolar: Pritiska na sindikat
Predstavnik Sindikata delavcev energetike Slovenije Franc Dolar je v torek za 24ur.com dejal, da gre v primeru grožnje z izredno odpovedjo delovnega razmerja Sevčnikarju za "pritisk na sindikate". Upa še, da se bo zadeva uredila in da se bo zaustavilo "to enoumje" v državi.
Dodaja še, da je bila napoved stavke legitimna in da je njihov pravnik potrdil, da so krivdni razlogi, ki jih očitajo Sevčnikarju, nesmiselni. "Odpustitev sindikalista pomeni, da je Teš in njen direktor nad zakonom," še dodaja.
Teš bo moral pokriti izgubo
Grožnja delavcev v energetiki z električnim mrkom, če bo vodstvo odpustilo sindikalista Sevčnikarja, bi pomenilo predvsem pljunek v lastno skledo. Slovenija zaradi tega ne bo ostala v temi, ampak bodo morali v Holdingu elektriko kupiti drugje na trgu. Cena elektrike pa bi najverjetneje bila višja, razliko v ceni pa bi morali poravnati v Šoštanju.
Sindikalisti so v oddaji 24UR opozorili, da se bo zgodil popolni električni mrka oziroma prava revolucija. Predstavnik Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Samo Hribar Milič pa je dejal, da seveda lahko odklopijo elektriko, vendar to ni v skladu z zakonom o stavki, zaradi česar bodo morali vsaj odškodninsko odgovarjati.
Četudi zaustavijo dobavo elektrike, gospodinjstva ne bi ostala brez nje, saj bi Holding slovenskih elektrarn (HSE) nadomestil elektriko oziroma Elektro Slovenija (ELES), ki tudi lahko uvede izredne ukrepe.
Ustava stavko dovoljuje, vendar jo urejata zakon o stavki in za področje energetike energetski zakon. V njem nič ne piše, da v Šoštanju ne bi smeli izklopiti elektrike, zapisano pa je, da morajo izvajalci gospodarskih javnih služb, torej ELES, zagotavljati obratovalno pripravljenost objektov, omrežij in naprav, kot je predpisano za državne praznike in druge dela proste dneve. V ta sistem je prek HSE vključen tudi Teš, ki zagotavlja moč za sekundarno regulacijo.
Mnenja glede kršitve zakona so različna, če bodo odklopili elektriko, bodo kršili vrsto pogodbenih razmerij za dobavo elektrike, stroške tega pa bodo morali poravnati prav sami. "Vsaka stavka ima neke posledice do dobaviteljev, to pa je seveda stvar pogodbe," meni predstavnik ZSSS Boštjan Repnik.
"Vsekakor, to je izsiljevanje in tudi zakon o stavki pravi, da ko so organizatorji stavke onemogočali delo ostalim, je to kaznivo dejanje," še dodaja Hribar Milič. V HSE poudarjajo, da je Sevčnikar prav onemogočal delo, saj je oviral vstop novega direktorja v Teš.
Tot: Nezakonita stavka
Tot, ki je na mestu prvega moža Teša nasledil Uroša Rotnika, Sevčnikarju sicer očita, da je kot predsednik sindikata v Tešu in vodja stavkovnega odbora novembra organiziral nezakonito stavko in sodeloval pri stavki, ki ne uživa varstva zakonodaje, ustave in mednarodnih pogodb, saj ni bila sklicana pravočasno. Po Totovih pojasnilih zakon o stavki tudi določa, da stavkovni odbor in stavkajoči drugim delavcem ne smejo preprečevati, da bi delali. Kljub temu mu je stavkovna straža prepovedala vstop v družbo.
Sevčnikar je nad postopki glede izredne odpovedi delovnega razmerja šokiran in jih pripisuje dogodkom, ki so sledili Rotnikovi zamenjavi.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.