Poslanci Pozitivne Slovenije so se danes skoraj eno uro pogovarjali z ministrom za notranje zadeve Vinkom Gorenakom. Želeli so dodatna pojasnila v zvezi z izginulimi podpisi za referendumsko pobudo o zakonu za sanacijo bank in tudi glede preverjanja podpisov poslancev PS za referendum o državnem holdingu.
A Gorenak jih očitno ni prepričal, saj je vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer sporočil, da bodo interpelacijo zoper njega vložili v ponedeljek.
"Današnji sestanek je pokazal to, česar smo se bali. Da minister nima nobenih prepričljivih odgovorov na številna vprašanja o izginulih podpisih in o zavlačevanju s pošiljanjem obvestila o manjkajočih podpisih," so sporočili iz Pozitivne Slovenije.
Danes je postalo popolnoma jasno, da minister "nima odgovora na do zdaj izrečene številne očitke oz. so njegovi odgovori iz trte izviti". Za razliko od predsednika DZ, ki se je po najboljših močeh trudil stvarem priti do dna in je podal zadovoljive odgovore, se je minister zapletal v kontradiktornosti in izogibal odgovorom ter nizal prazne floskule, so še zapisali.
"Po našem mnenju ministri, kot je Gorenak, v naši politiki ne bi smeli več imeti mesta, in kdor podpira takega ministra, podpira kršenje ustavnih pravic državljank in državljanov do izražanja ljudske volje preko referendumske pobude. Ta minister je nelegitimen in vsakršno zamegljevanje tega dejstva preko žrtvovanja nekega uslužbenca na ministrstvu ali v državnem zboru bo zgolj dodatna sramota za našo demokracijo. Takšna žrtvovanja izvajajo v državah z drugačno ureditvijo, ki z demokracijo nima veliko skupnega," so zapisali.
Še večje vprašanje od same odgovornosti ministra za to "organizirano prevaro" je po njihovem mnenju vprašanje, zakaj je to storil. "Minister za notranje zadeve po vsebini tematike nima nikakršnega motiva, da bi preprečeval referendum na temo bančništva. Zato se postavlja vprašanje, za koga je to delal in po čigavem naročilu!? To je ključno vprašanje te prevare, na katero si bomo v tej državi morali odgovoriti, če nam je kaj do tega, da zaščitimo demokracijo," so dodali.
Gorenak: Priložnost, da pojasnim svoje argumente
Z ministrstva za notranje zadeve so sporočili, da minister Gorenak napovedano interpelacijo ocenjuje kot priložnost, da izčrpno pojasni svoje argumente. Če bo interpelacija v ponedeljek dejansko vložena, bo najprej preučil navedbe in v predpisanem roku odgovoril na očitke.
Ministra poslušala tudi Župevčeva
Ministra je s porodniškega dopusta prišla poslušat tudi poslanka PS Melita Župevc. "Jaz nimam nobenega zadoščenja. Danes sem prišla zato, da slišim, kaj ima povedati minister, morda se mi bo opravičil," je dejala Župevčeva.
Na vprašanje, ali je bila Župevčeva priča, osumljenka in koliko anonimnih prijav dobijo ter ali je običajno, da jih obravnavajo že naslednji dan, bodo po Gorenakovih besedah odgovorili kriminalisti, saj on teh podatkov nima. Dodal je, da je Župevčeva postavila enako vprašanje.
Zanikal je tudi navedbe poslanke PS Tamare Vonta na družbenem omrežju Twitter, da je za izgubo podpisov eksplicitno okrivil DZ. Pred sejo kolegija DZ je generalna sekretarka DZ Mojca Prelesnik dejala, da ni nobenega razloga, da bi se s prstom kazalo na DZ. DZ je ravnal v skladu z veljavno prakso in v skladu z veljavnimi predpisi, je zatrdila. Ob tem je priznala, da ima vedno vsak postopek pomanjkljivosti.
Gorenak se interpelacije ne boji
Gorenak je že pred dnevi dejal, da se interpelacije ne boji. Opozicija mora v predlogu za interpelacijo dokazati, da je minister kršil ustavo ali zakon. "No, vsega tega v mojem primeru seveda ni bilo. Če bo interpelacija vložena, bom imel mesec dni časa za pripravo odgovora na interpelacijo, realno je torej, da bo v državnem zboru obravnavana, če bo do nje prišlo, v januarju 2013," je na svoji spletni strani zapisal minister Gorenak.
Stranke večinoma brez komentarja, DeSUS interpelacije ne bo podprl
Štiri koalicijske stranke – SDS, DL, SLS in NSi – interpelacije še ne želijo komentirati. Predsednik pete koalicijske stranke DeSUS Karl Erjavec pa ocenjuje, da do zdaj še noben organ ni ugotovil odgovornosti ministra Gorenaka za izgubljene podpise, zato je interpelacija po njegovem prepričanju neutemeljena. Če pa bi kateri organ vendarle ugotovil, da so bile v postopku ugotovljene nepravilnosti, pa je minister Gorenak "tako ali tako dejal, da bi ponudil odstop," je povedal Erjavec. Po njegovih besedah bi podpora interpelaciji pomenila kršenje koalicijske pogodbe.
Vodja poslanske skupine SD Janko Veber pa upa, da bo interpelacija dobro pripravljena in tudi argumentirana. SD kot opozicijska stranka ne podpira te vlade, je dejal in dodal, da bodo oblikovali sklep, potem ko bo minister Gorenak podal odgovore na očitke v interpelaciji. Seveda pa je najprej treba počakati, kako bo oblikovana interpelacija in kakšen bo odgovor, je še dejal.
Rezultati inšpekcijskega nadzora znani novembra
Včeraj je na notranjem ministrstvu potekal inšpekcijski nadzor nad postopkom ravnanja s podpisi pod pobudo za razpis referenduma o zakonu o slabi banki. Izsledki nadzora, ki ga bo inšpektorat za javno upravo opravil na ministrstvu za notranje zadeve, naj bi bili znani do konca novembra.
Ministrstvo samo pa je v notranjem nadzoru nad postopkom preverjanja podpisov že ugotovilo, da ni razlogov za domnevo, da so se listi s podpisi izgubili pri njih. Zaplet s podpisi pod referendumsko pobudo raziskujejo policija, protikorupcijska komisija in informacijska pooblaščenka.
Je preiskavo sprožil SDS?
Za zaplet je poskrbela tudi včerajšnja ugotovitev kriminalistov, da podpis Župevčeve, ki se je nanašal na prijavo v zvezi z istovetnostjo podpisa pod pobudo za referendum, ni ponarejen, temveč je izviren. Virant je ob tem dejal, da je Župevčevi glede pristnosti podpisa zaupal in je zavračal predlog za grafološko preverjanje podpisa. "Obstaja pa pri meni grenak priokus, da je bila ta policijska preiskava opravljena iz političnih razlogov SDS. Ne morem se znebiti tega občutka," je dejal.
Z njim soglaša tudi predsednik PS Zoran Janković. Kot je dejal v izjavi novinarjem, se bo zdaj videlo, kako bo notranji minister Gorenak "preiskoval sam sebe. To bo novost v Evropi". Višek "razumevanja demokracije s strani SDS" pa je po njegovih besedah to, da je, kot pravi, ista stranka podpise poslala tudi na ustavno sodišče.
KOMENTARJI (656)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.