Nestabilno ozračje in z višino spreminjajoč veter sta povzročila nastanek več močnih neviht s silovitimi nalivi, sunki vetra in točo. Nevihtni sistem z močnejšimi nalivi je že okoli 9. ure dopoldne zajel Primorsko. Okoli 10. ure je več nevihtnih celic nastalo tudi v osrednji in severni Sloveniji.
Po podatkih SPIN-a se je zaradi razmočenega terena v Podpeci v občini Črna na Koroškem čez lokalno cesto sprožil zemeljski plaz. S pomočjo delovnega stroja so ga odstranili gasilci PGD Črna na Koroškem.
Na Prevaljah je meteorna voda zalila kleti stanovanjskega bloka, na cesto Prevalje-Leše pa sta se sprožila dva zemeljska plazova.
V Mežici je meteorna voda ogrožala stanovanjsko hišo, s protipoplavnimi vrečami pa so jo zaščitili mežiški gasilci. Zaradi zemeljskega plazu je medtem zaprta cesta Onkraj Meže proti kmetiji Jež, urejajo pa jo delavci občinskega komunalnega podjetja in pripadniki civilne zaščite. Neurja s silovitimi nalivi so se dopoldne razbesnela tudi v občinah Kamnik, Lukovica, Dol pri Ljubljani, Trzin, Domžale in Ivančna Gorica.
Malo pred 13. uro je prišlo do nastanka močnejše nevihte v okolici Trebnjega. Še ena močna nevihta je nastala med Celjem in Velenjem ter je potovala proti Pohorju. Toča je med drugim klestila v okolici Velenja in povzročila škodo predvsem na poljščinah. Na Dolenjskem je zaradi velike količine padavin poplavilo cesto Zbure – Mokronog.
V Velenju je neurje povzročilo številne nevšečnosti in škodo, ki jo v občini še ocenjujejo. Na nekaterih cestiščih je obilno deževje odložilo pesek in kamenje, sprožilo pa se je tudi nekaj manjših plazov. Gasilci so na številnih lokacijah črpali vodo iz objektov.
Kasneje je severni del nevihtnega sistema oslabel, južni pa se je še okrepil in v obliki močne nevihtne linije okoli 14. ure dosegel Posavje, Kozjansko in Obsotelje. Velika količina padavin v kratkem času je povzročila hiter porast in poplavljanje nekaterih hudourniških vodotokov. Tako je bilo v času divjanja neurja na Kozjanskem:
Do 19. ure je državna mreža samodejnih meteoroloških postaj največ padavin izmerila v Zgornji Savinjski dolini, v Gornjem Gradu kar 79 litrov na kvadratni meter. Z dobrimi 60 litri sledijo Vodice v občini Ajdovščina, Krvavec in Podčetrtek, več kot 50 litrov padavin na kvadratni meter pa so v kratkem času zabeležili tudi ponekod na Štajerskem in v Prekmurju. Nalive je lokalno spremljala toča, ki pa na srečo ni bila debela.
V občini Juršinci so v času neurja posredovali gasilci PGD Gabrnik in Grabšinski Breg, ki so iz večih stanovanjskih objektov iz zalitih kleti izčrpali meteorno vodo ter počistili nanošeno umazanijo iz večih odsekov cest.
V občini Sveti Tomaž so zabeležili dva dogodka, na katerih so posredovali gasilci PGD Koračice, ki so pomagali delavcem Elektra pri postavitvi podrtega električnega droga ter iz zalite kleti stanovanjskega objekta izčrpali meteorno vodo.
V občini Ormož so posredovali gasilci PGD Ključarovci pri Ormožu, ki so iz zalite kleti stanovanjskega objekta izčrpali meteorno vodo.
Neurje je zajelo tudi občino Puconci. Posredovali so gasilci, ki so izčrpali vodo iz telovadnice v osnovni šoli in postavili protipoplavni zid.
V občini Križevci je bilo za odstranjevanje posledic neurja aktiviranih več gasilskih enot, ki so črpali vodo, prekrivali strehe in odstranjevali podrta drevesa. Podobno je bilo tudi v občini Beltici.
Zakaj nastajajo neurja?
Za nastanek močnih neviht so se združili trije dejavniki: bližina hladne fronte, višinski ciklon, ki se nam je približal od zahoda, in dotok zelo vlažnega in toplega zraka v spodnjih plasteh ozračja. Zaradi omenjenih dejavnikov se je nad našimi kraji povečalo vetrovno striženje. O njem govorimo, ko veter z višino spreminja svojo smer in hitrost. Ker sta hitrost in smer vetra v spodnjem delu oblaka drugačna kot v zgornjem delu, se padavine ne pojavljajo v območju, v katerega vzgornik dovaja topel in vlažen zrak. Nevihta se tako ne zaduši in lahko prepotuje večje razdalje, povzroča močan veter, dež in debelo točo.
Tudi ponoči možna razlivanja manjših rek in hudourniških vodotokov
Sredi popoldneva se je vremensko dogajanje nad Slovenijo umirilo, ponekod se je prehodno tudi delno zjasnilo. Izboljšanje vremena pa je bilo le kratkotrajno, saj je Primorsko proti večeru že dosegel nov nevihtni sistem, ki se je v prihodnjih urah pomikal v notranjost države. Glavno nevarnost so tudi zvečer predstavljali lokalno močnejši in dolgotrajnejši nalivi.
Kako kaže v prihodnjih dneh?
Tudi v nedeljo se bodo pojavljale občasne padavine, predvsem plohe in nevihte, ki pa ne bodo več tako intenzivne. Na Primorskem, kjer bo popoldne zapihala šibka burja, bo večinoma suho.
Ponedeljek nam prinaša več jasnine, a povsem brez popoldanskih ploh in neviht še ne bo šlo. V nadaljevanju tedna bo vreme bolj stabilno, veliko bo sonca, temperature pa se bodo strmo dvigale. Že v torek bo na Primorskem 35 stopinj Celzija, v drugi polovici tedna pa bomo podobno visoke ali morda še višje temperature izmerili v večjem delu države. Predvsem na zahodu države so možni novi junijski rekordi.
KOMENTARJI (100)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.