Obilno sneženje, ki je v ponedeljek zajelo državo, je največ težav povzročilo v prometu in pri oskrbi z električno energijo. Promet se zaradi zastojev, ki jih povzročajo predvsem tovorna vozila, in podrtih dreves večinoma še vedno odvija upočasnjeno. Ponoči so bili na posameznih odsekih avtocest tudi po večurni zastoji, predvsem zaradi neizločanja tovornih vozil iz prometa, vozniki pa so noč preživeli v vozilih. Zastoji se pojavljajo tudi na mejnih prehodih.
Obilno sneženje, ki je zajelo večji del Slovenije, je povzročilo številne zastoje na cestah. Ponekod so bile kolone dolge več kilometrov, za nastalo situacijo pa vozniki krivijo policijo, ki je po njihovem mnenju prepozno začela izločati voznike tovornih vozil.
Policija prelaga odgovornost
Policija ne prevzema odgovornosti in za zastoje na cestah krivi tovornjakarje, ki niso upoštevali odredbe o omejitvi prometa na cestah v zimskih razmerah, ki določa, da je na vseh cestah prepovedana vožnja za tovorna vozila s priklopnimi vozili, za vozila za izredne prevoze in vozila, ki prevažajo nevarno blago.
Tiskovna predstavnica policije Nuška Tavčar je pojasnila, da se policija za izločanje tovornih vozil ne odloča samostojno, zato trditev, da so prepozno začeli z izločanjem tovornih vozil, po njenem ne drži. Kot je še pojasnila Tavčarjeva, je za stanje in prevoznost cest odgovoren njihov upravljavec, ki v primeru, da je treba zaradi vremenskih ali drugih razmer na določenem odseku omejiti promet, o tem obvesti policijo in postavi ustrezno prometno signalizacijo.
Nekateri še brez elektrike
Zaradi obilnega sneženja, ki je v ponedeljek zajelo večji del Slovenije, so nekatera gospodinjstva in podjetja še vedno brez elektrike.
Na omrežju Elektra Ljubljana, kjer so se čez dan še pojavljaje posamezne okvare na nizki in srednji napetosti, je bilo večji del dneva brez električne energije nekaj manj kot 2500 odjemalcev. Tako so bili brez elektrike na območju Radeč, Hrastnika, Doline Sopote, Moravč, Tuhinja, Šmartnega, Suhe krajine in Poljanske doline. Največ težav pri odpravljanju okvar so imeli delavci Elektra Ljubljana na območju Hrastnika, kjer jim je težave povzročal neprehoden teren. Z izpadi električne energije je bilo sicer prizadetih približno 80.000 odjemalcev električne energije.
V prestolnici z izpadom električne energije niso imeli težav, je pa sneg povzročil prometne zastoje. Snežna odeja je v Ljubljani različno debela - do 7. ure zjutraj je na
Viču zapadlo 25 centimetrov, v Šiški 30 centimetrov snega, v višje
ležečih predelih pa tudi več. Ceste so še vedno mokre, ponekod so ostanki snežne brozge na
cestišču, vendar so vse prevozne, poudarjajo v podjetju KPL, ki v
Ljubljani izvaja zimsko službo. V podjetju so s pluženjem cest začeli v
ponedeljek okoli 20. ure, s čiščenjem cest pa so za zdaj prekinili.
Burna noč na Celjskem
Tudi prebivalcem celjske regije preglavice povzroča motena oskrba z električno energijo. Del Spodnje Savinjske doline je bil brez električne energije kar sedem ur. Pri Osnovni šoli Liboje se je namreč pretrgal visokonapetostni elektro vodnik, dežurna ekipa Elektro Celja pa skuša težave v oskrbi z električno energijo odpraviti v čim krajšem času. Do 14.ure je bilo na območju Elektra Celje brez oskrbe z električno energijo še 5900 odjemalcev, brez napetosti pa je bilo približno 295 transformatorskih postaj.
Za seboj imajo zaradi močnega sneženja burno noč delavci
celjske zimske službe. Pod težo snega se je namreč na
območju celotne regije podiralo drevje, tako da so v kar 200 primerih
morali začasno zapreti nekaj magistralnih in lokalnih cest. V
zimski službi so povedali, da so jim preglavice povzročali tudi vozniki
tovornih vozil oziroma zdrsi teh vozil, zato so jih morali izločati iz
prometa. Ponoči je na avtocesti Šentrupert-Vransko obtičalo več
tovornih vozil, v zadnjih 24 urah pa se je na Celjskem zgodilo 24
prometnih nesreč.
Tudi na Koroškem brez elektrike
Zadnje sneženje je na
Koroškem povzročilo zelo veliko težav v prometu in na električnem
omrežju. Po dolinah je zapadlo od 15 centimetrov v Dravski pa do 50
centimetrov snega v Mežiški dolini. Glavne ceste so normalno prevozne, razen ceste Podvelka-Ribnica na Pohorju, ki je zaradi zemeljskega plazu zaprta.
Na Dolenjskem motnje z oskrbo elektrike in veje na cesti
Na Dolenjskem in v Posavju je zapadlo od 10 do 20 centimetrov snega, ki zaradi svoje teže lomi veje in podira drevesa. V posameznih dolenjskih naseljih je bila motena tudi oskrba z električno energijo. Iz omrežja naj bi izpadlo več kot 30 tranformatorskih postaj. Večji zastoji v prometu so se v zgodnjih jutranjih urah predvsem zaradi težav v tovornem prometu pojavljali zlasti na avtocestnem odseku pri Višnji gori ter tudi na posameznih cestah v smeri Novega mesta proti Beli krajini.
V Ratečah skoraj 60 centimetrov snega
Tudi na Gorenjskem je bila dobava električne energije prekinjena, zlasti na območju Jesenic in Tržiča. Na Gorenjskem je v ponedeljek popoldne in v noči na torek močno snežilo, zjutraj pa je sneženje ponehalo in stanje se je umirilo. Ceste so splužene in so razen mejnih prehodov, kjer veljajo nekatere posebnosti, normalno prevozne. Medtem ko sneg na cesti ne povzroča več večjih težav, pa so problematični drevje in električni daljnovodi, ki se lomijo pod težo snega.
Največ snega je zapadlo na višjeležečih območjih zgornje Gorenjske, v Ratečah na primer skoraj 60 centimetrov. Več deset centimetrov pa je visoka snežna odeja tudi drugod po Gorenjskem, kjer je sneženje že ponehalo.
Močno sneženje in novozapadli sneg tik pred začetkom pomladi, ko so mnogi vozniki na vozilih zimske pnevmatike že zamenjali z letnimi, sta v ponedeljek popoldan botrovala številnim zdrsom. Zaradi njih je bil močno oviran promet na gorenjski avtocesti in magistralki, kjer so nastale več kilometrov dolge kolone.
Delavcem Cestnega podjetja Kranj je pri čiščenju največ težav povzročalo drevje in veje, ki se lomijo pod težo snega ter padajo na ceste in ulice. Kot so povedali v podjetju, je bilo ponoči precej podrtega drevja, ki so ga s pomočjo gasilcev že odstranili. Tako da sedaj zaradi podrtega drevja ni zaprta nobena izmed cest.
Vršič in Korensko sedlo zaprta
Na mejnem prehodu Jezersko je obvezna uporaba verig, za tovorna vozila nad 7,5 ton in avtobuse pa je prepovedan promet. Za prehod čez prelaza Ljubelj in Predel je obvezna zimska oprema. Cesti čez prelaz Vršič in čez Korensko sedlo na Avstrijski strani sta zaprti.
Težave tudi na Štajerskem
Novozapadli sneg je tudi na širšem mariborskem območju povzročil težave v prometu in še posebej v oskrbi z elektriko. Podrta
drevesa so poškodovala električne vode, zato je brez elektrike ostalo
večje število uporabnikov. Po podatkih Elektra Maribor je sneg največ
težav povzročil na območju Ptuja in Slovenske Bistrice.
Avtoceste ter glavne in regionalne ceste so večinoma splužene in posute. Več težav je na lokalnih cestah, kjer na nekaterih odsekih promet ovirajo podrta drevesa. Slabe vozne razmere so botrovale večjemu številu prometnih nesreč.
Na severnem Primorskem ni večjih težav
V višje ležečih krajih na severnem Primorskem je od ponedeljka popoldan v povprečju zapadlo okoli 35 centimetrov snega. Promet ponekod še ovira zaradi mokrega snega upognjeno vejevje dreves, a je večina cest že normalno prevoznih. V regiji ponoči ni bilo večjih težav z dobavo električne energije.
Največ snega je zapadlo na območju Predela, in sicer okoli pol metra, medtem ko se v drugih višje ležečih krajih na severnem Primorskem lahko pohvalijo z med 30 in 40 centimetrov novega snega, je povedal vodja vzdrževanja v Cestnem podjetju Gorica Stojan Korošec.
Kljub
sneženju na severnem Primorskem večjih težav z oskrbo električne
energije ponoči ni bilo, so pa zato v drugih delih Primorske, so
povedali na Elektro Primorska. Tako je bilo ob 8. uri še vedno brez
električne energije 995 odjemalcev na območju Sežane, Ilirske Bistrice,
Pivke in Kozine.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.