Zlatko Mikulič iz Agencije RS za okolje je za 24 ur povedal: "Pretoki slovenskih rek, z izjemo Drave in Mure, so zelo nizki in še upadajo. Kritično stanje je predvsem v podzemnih vodah v SV Sloveniji, predvsem v Prekmurju. V kolikor v naslednjih tednih ne bo obilnejših padavin lahko nastane huda poletna suša."
Posledice hidrološke suše se bodo odražale pri oskrbi z vodo, izrazite pa bodo tudi ekonomske in okoljske posledice. Proizvodnja električne energije se bo zmanjšala, pretoki bodo ekološko spremenljivi, omejena bo tudi rekreacija ljudi. Nizkovodnih razmer tudi morebitna običajna količina padavin v prihodnjih mesecih ne bo bistveno izboljšala.
Pomanjkanje vode bo ogrozilo tudi rastline

Glede na predvideno suho in vroče vreme v drugi polovici junija bo potrebno nekatere vrtnine intenzivno namakati, kjer pa namakalnih sistemov ni, bo rastlinam vode primanjkovalo. Do vodnega stresa po vsej verjetnosti prihodnji teden še ne bo prišlo, lahko pa se pojavijo vročinski stresi predvsem pri bučnicah in papriki, deloma tudi pri koruzi. Rastline v teh fenoloških fazah na relativno velik dvig temperatur in predvsem na velike dnevno-nočne spremembe še niso prilagojene. Oljna ogrščica bo prenašala krajše brezpadavinsko obdobje najlažje, predvsem na dovolj globokih tleh, na plitvih prodnatih in peščenih tleh pa bo primanjkljaj vode v tleh že zaznaven.
Hidrološko sušo beležijo že tretje leto zapored
Agencija za okolje na hidroloških merilnih mestih beleži pojave hidrološke suše že tretje leto zapored, kar je edinstven pojav v obdobju izvajanja sistemskih hidroloških meritev od leta 1950 naprej.
Z izrazom hidrološka suša prepoznavamo dolgotrajen proces vpliva obdobnega pomanjkanja padavin, vključno s snegom, na napajanje površinskih in podzemnih voda. Tudi v letošnjih prvih treh mesecih je bilo padavin manj od dolgoletnega povprečja za te mesece. Majhna količina snega v letošnji zimi pa je zmanjšala običajne vodne zaloge v snegu.