Gospodarstvo

Grošelj: Rusija hoče prestrašiti države južnega toka

Ljubljana, 08. 01. 2009 15.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Primož Jambrek
Komentarji
40

Je naključje, da so plin prve izgubile države, v katerih želi Rusija graditi plinovod? Gre le za rusko igro in izsiljevanje? Kdo na koga in zakaj izvaja pritisk? Zakaj v Slovenijo prihaja prvi mož Gazproma?

Aleksej Miller
Aleksej Miller FOTO: POP TV

Po besedah asistenta na katedri za obramboslovje na FDV Klemna Grošlja je ozadje plinske vojne "igra med EU in Rusijo". Pravi, da v Evropski uniji zagotovo vedo, v čem je problem, vendar do sedaj niso hoteli ukrepati. Pojasnil je, da so države, ki so prve izgubile dobavo plina, ravno države, kjer želi Rusija graditi južni tok plinovoda. Tako naj bi Rusija v tej vojni pritiskala na države, ki so kandidatke za traso, po kateri bi potekal južni tok, ali pa so kandidatke, da postanejo uporabnice južnega toka. "Tudi Slovenija je v tej igri," je povedal Grošelj, saj bi preko nas potekal južni tok. Tako Rusija pritiska tudi na Slovenijo.

"Ruski plan je verjetno tak, da začnejo države izsiljevati, potem države izgubijo občutek za realnost in podpišejo, kar hočejo," opozarja Grošelj. Države EU naj bi sedaj poskusili prepričati, da je južni tok izredno pomemben za stabilnost dobave s plinom. Zato se mu ne zdi nenavadno, da prihaja v Slovenijo že naslednji teden izvršni predsednik ruskega Gazproma Aleksej Miller, hkrati pa gre predsednik ruske vlade Vladimir Putin prihodnji teden na obisk v Nemčijo.

Praksa Gazproma je, da v državi ustvarja monopole

Zato Grošelj opozarja, da mora biti tudi Slovenija previdna pri podpisovanju sporazumov o gradnji južnega toka. Praksa Gazproma v državi, v katero pripelje glavno cev, je namreč taka, da začne ruski dobavitelj kupovati lokalno distribucijsko mrežo in s tem ustvarja monopol.

Da bi plina zmanjkovalo le zaradi spora, se zdi Grošlju nenavadno, saj sta imeli Rusija in Ukrajina pred enim letom podoben konflikt, vendar plina ni zmanjkalo. Hkrati pa tudi Ukrajini ne bi bilo najbolj prav, da bi se gradil južni tok, saj bi s tem izgubi tržni delež. Grošelj tako meni, da so države južnega toka dejansko primarni cilj plinske krize. "Ukrajinska zgodba pa je samo priročna kolateralna zgodba."

Rusija in Ukrajina sta se vedno dogovorili glede dolgov

Plin
Plin FOTO: Reuters

Grošelj še pojasnjuje, da je dolg Ukrajine Rusiji zaradi plina že leta isti, vendar sta se državi vedno uspeli dogovoriti s kompenzacijo. Leta 1997 sta dosegli sporazum glede meje, leta 1999 pa je Ukrajina ta dolg odplačala tako, da so jim dali nekaj vojaških letal in približno 500 raket z jedrskimi konicami.

'Konflikt je pokazal, kdo je v Rusiji dejansko šef'

Hkrati pa je konflikt pokazal, kdo je v Rusiji dejansko šef, pravi Grošelj. "Putin je rekel, da je treba odklopiti plin, in tudi on bo odločil, kdaj bo konec te krize," pravi. Grošelj sicer pričakuje, da bo krize kmalu konec in da se bodo zadeve že ta teden normalizirale, saj so Rusi dosegli, kar so hoteli – prestrašiti Evropo in doseči posredovanje EU.

Hkrati pa je ta kriza razkrila, da imamo v Sloveniji slabo energetsko politiko, saj smo skoraj na vseh segmentih odvisni od drugih. Grošelj meni, da je naloga države, da uredi stvari. Zato je potrebna diverzifikacija sistemov, glede katere bi se zgledovali po sosednih državah, na primer Italiji, še dodaja Grošelj.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (40)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Vesela deklica
21. 01. 2009 14.43
spoštovani g. Grošelj, res je, da imamo v SLO slabo energetsko politiko in smo v vseh segmentih odvisni od drugih. Žal niste povedali za alternativo. Trdo gorivo vsekakor odpade. Torej?
Nena777
14. 01. 2009 13.44
da bi se pustili izsiljevati Rusom? v trenutni situaciji so (ne nujno po svoji krivdi) zadnji, ki lahko izsiljujejo, mogoče pridejo moledovat, da se še neodločene države (med katere šteje tudi slo) priključijo na južni tok. ker kdo si pa sploh trenutno želi, da ga oskrbuje nezanesljiv Gazprom, težnja je v tem, da se z svetlobno hitrostjo poiščejo drugi viri, kar je tudi najbolj zaskrbljujoče, saj je v politiki ponavadi črna ovca najmanj kriva, tistega ki bo na koncu največ profitiral iz te parodije, se moramo pravzaprav bati!
porka.malorka
09. 01. 2009 14.42
Dal so nam vedit da smo odvisni od njih ne od zda
BREZA13
09. 01. 2009 13.23
Putin beži- Stalin gre!!!!!!!!!!!!!!!!!
brez_faksa
09. 01. 2009 11.50
Aha, to pa, da ne moremo (mater, kaj je cev počla) dobiti našega plina iz hrvaških skladišč je pa oranžno kockasta fora? A ne vidite, kako so si oranžni in kockasti podobni??
brez_faksa
09. 01. 2009 11.47
Bebo tale Grošelj. Naj gre raje pametovat na Kosovo k svojim frendom. Vprašanje za bebota: SLo prodaja po EU svojo robo. Večino jo gre po nemških AC, del od tega porabijo Nemci, ki pa robe ne plačujejo. Ko jim ustavimo dobavo, enostavno praznijo kamione, plačajo pa še vedno ne. Na koncu gredo preko prazni kamioni, zato se jih ne pošilja več. To, da imajo zalogo, ki so jo med tem pobrali dol in jim zadostuje do parila je samo pika na i, ampak robe pa ne pošiljaš več preko. Meniš se z državami okoli, da bi se kakšen tunel naredil ali kaj podobnega.
papermaker
09. 01. 2009 10.29
Rusi so toliko energijsko neučinkoviti doma da pozimi nič ne ostane za izpolnjevanje pogodbenih obveznosti do že sklenjenih pogodb Ukrajina je samo izgovor
unikat.33
09. 01. 2009 07.02
Rusi so bili in bodo Rusi. Prav nam je, kaj se pa dogovarjamo z njimi! Še bolj naj nas nategnejo!
Zlobni
09. 01. 2009 00.55
ko mi moja servilna ukrajinka reče da nima več južnega toka, se tudi jaz prestrašim... ampak za vsako zalego obstaja zdravilo glede plina pa kloni in utihni, raja kot delničar gazproma opozarjam da vas lahko kadarkoli postavimo na hladno
TheMatrix1
09. 01. 2009 00.53
kurcschlus a mislis res da v srbiji zmrzujejo? heh....nikol rusija ni pustila srbijo na cedilu, tak da...rajs bod zadovoljen da te pusti gret. smeeeh
TheMatrix1
09. 01. 2009 00.51
srbin22 hehehehe, se strinjam s tabo, zdej pa je vsem dobra russija...
mac4_m
09. 01. 2009 00.43
to dobiš, če na čelo neke države postaviš vojaka ali agenta..
Runkl1
09. 01. 2009 00.11
V Sloveniji bi morali razviti strategijo, da bi bili čimbolj neodvisni od tujih virov energije (npr. učinkovita raba biomase za gospodinjstva in podobno). Ne vem zakaj se bolj ne dela na tem.
zogby
08. 01. 2009 23.17
srbin22 ZDA sploh skoraj nimajo plina,kako naj ga pa potem še nam dobavljajo?!?!??? V ZDA je vse od ogrevanja,elektrike,transporta,... vezano na NAFTO(pri elektriki še dodajmo Jedrske- in hidro-elektrarne) in zato tudi taka gonja po naft!
BlueChelsea
08. 01. 2009 22.59
Ej kurcšlus, rusija srbiji gradi južni tok. V Srbiji pa ne zmrzuje nobeden, kajti Srbija ima zalog plina več kot dovolj.
Uporabnik113189
08. 01. 2009 22.26
Strinjal bi se, da gre za igro med EU in Rusijo ter da je tudi Slovenija uddeleženka..Mislim pa, da je tokrat Putin prvič izvlekel napačno karto ob nepravem času. Ne vem sicer ali je to Putinovo ali maslo koga drugega, vsekakor pa je za Rusijo napaka..Vsi, ki so sedaj doživeli nepričakovano zapiranje plinovoda bodo v svoje načrte vključili ustrezne alternativne vire in se krepko ogradili pred norci, ki kljub vsem zagotovilom ne držijo dane besede ali pogodbe..Kar je tudi prav in edini, ki bo sedaj zagotovo dobil zelo močno konkurenco je prav Rusija..Njražji je pač tisti plin, ki ga zmanjka ko ga najbolj potrebuješ. Tudi pogajalske pozicije so si oslabili. Sedaj bodo vsi v EU zeeellloooo previdni pri odločitvah.
kult.co
08. 01. 2009 20.45
na koncu bodo podpisal dogovor in se bomo spet lahko "kopal v plinu" in bomo sploh tako srečni, da ne bomo niti opazili pomembnejših stvari, ki jih bodo v času "krize" s plinom politiki potisnili skozi - kdo pa se lahko ukvarja z čimerkoli, če ga pa zebe??? in kdo bo največji zmagovalec tega "šova" - ja trgovci seveda (kot zmeraj), saj so naivni panični ljudje že pridno pokupili vse sorte električnih naprav, da jih ne bo zeblo. no, pa bodo spet lahko šle cene elektrike gor, saj sami prosimo za to....
kamenje33@gmail.com
08. 01. 2009 20.34
Slovenija ima svoj lasten vir in to je lesna biomasa, ki se jo premalo izkorišča. Pa s tem ne mislim da bi morali delati goloseke ampak bi bilo treba malo počistiti po gozdovih (naši gozdovi so nasplošno zelo neurejeni), pa tudi preprečili bi da se pokrajna zarašča. Zakja bi bili v taki meri odvisni od plina in nafte če pa imamo tudi svoj lasten vir. Ne pravim, da bi ju čisto nadomestili ampak samo ustrezno bi lahko povečali delež lesne biomase.
Gurt
08. 01. 2009 19.08
No dej srbin ne pametuj, bodi vesel da si tle, v Srbiji 100.000 folka zmrzuje - jaki so vaši kao zavezniki Rusi.
BlueChelsea
08. 01. 2009 18.31
Zdej vam je rusija dobra ko se zmrzujete, ko pa mate polno rit vsega pa jo ponižujete. Kar lepo pojdite v ameriko po plin.