Aktualni evropski poslanec Klemen Grošelj (Renew/Svoboda) se je po razhodu z Gibanjem Svoboda odločil za kandidiranje na listi neparlamentarne stranke Zeleni Slovenije. "V Gibanju Svoboda pravijo, da so odločitve evropskega poslanca Grošlja, kje bo kandidiral, njegove osebne odločitve. Izobčenec največje koalicijske stranke nam je po telefonu dejal, da je danes iz Svobode izstopil," je za oddajo 24UR poročal Žiga Bonča.
Na listo bi se lahko zavihtel tudi ginekolog Aleksander Merlo, ki ga je Svoboda zavrgla in poslanka, ki je kot prva, tako je dejal premier Robert Golob, zabijala avtogole, dodaja Bonča. "Imamo evidentirano kandidatko tudi poslanko Mojco Šetinc Pašek, ki prihaja iz Grošljevega liberalnega kroga," je dejal Nejc Škof.
"Sem še v fazi odločanja, saj so me podobno k sodelovanju na evropskih volitvah vabili v drugih strankah, pa se zato nisem odločila. Zlasti glede na način, kako se je ravnalo z uglednimi ljudmi in vsebinsko močnimi kandidati v največji vladni stranki, menim, da leva sredina zmore ponuditi več od tega kar imamo na razpolago ta hip," pa odgovarja Šetinc Paškova.
Grošelj bo nosilec liste Zeleni Slovenije: 'Jaz sem liberalec'
Grošelj (Renew/Svoboda), ki je v začetku aprila umaknil soglasje h kandidaturi za evropskega poslanca na listi Gibanja Svoboda, je povedal, da je v tem obdobju prejel večje število klicev podpore. Po njegovih besedah se je začela snovati ideja o oblikovanju alternativne liste, v katero so se združile sredinske, liberalne in zelene stranke.
"Jaz sem liberalec. Dogovor je, da bom stališča, ki sem jih imel do zdaj, zagovarjal tudi v kampanji in s tem gremo na volitve," je navedel. Pričakuje, da bo s svojo kandidaturo volivcem ponudil širši izbor kandidatov in da bo s svojim znanjem in vedenjem prispeval k predvolilnim debatam.
O tem, kateri politični skupini evropskega parlamenta bi se ob morebitni izvolitvi pridružil, ni želel špekulirati, saj da je o tem prezgodaj govoriti. Po besedah Nejca Škofa so se v stranki z Grošljem začeli pogovarjati pred desetimi dnevi, dokončno odločitev pa so sprejeli v preteklih dneh. Zatrdil je, da so doslej za vložitev liste zbrali polovico od potrebnih 1000 podpisov, in predvidel, da bodo preostanek podpisov zbrali do četrtka.
Škof je pojasnil, da bo stranka Zeleni Slovenije na volitvah nastopila s skupno listo s Stranko mladih – Zeleni Evrope, ki bo na listo prispevala kandidata Renata Volkerja, na drugem mestu liste pa bo podpredsednica stranke Zeleni Slovenije Nada Pavšer. Pri oblikovanju liste sodeluje tudi Zveza ekoloških gibanj Slovenije, ki bo na kandidatno listo prispevalo svojega predsednika Karla Lipiča.
Grošelj pričakuje, da bo lista na volitvah dobila en mandat, podobna pričakovanja ima tudi Škof, ki je dodal, da je stranka Zeleni Slovenije na zadnjih volitvah prepričala 2,28 odstotka volivcev. "Pričakujem, da se bomo približali rezultatu, ki bi nam omogočil mandat enega evropskega poslanca, vsekakor pa bomo zadovoljni, če nadgradimo rezultat, ki smo ga imeli na zadnjih volitvah," je še povedal.
Zdajšnji evropski poslanec Grošelj je sicer soglasje za kandidaturo na listi Gibanja Svoboda umaknil po tem, ko naj bi mu svet stranke Svoboda določil predzadnje mesto na listi. Razlogov za svojo odločitev sicer tedaj ni želel komentirati, je pa na srečanju s slovensko delegacijo novinarjev v Bruslju v začetku aprila dejal, da "ima stranka svojo strategijo, jaz pač nisem del te strategije". "V politiki je tako, da ko vstopiš, veš, da boš nekega dne tudi izstopil. Ta trenutek je zame prišel zdaj," je ob tem še dodal. K njegovi uvrstitvi v spodnjo polovico liste pa naj bi po njegovih navedbah prispevali tudi rezultati interno izvedenih anket, ki pa jih sicer sam ni videl, niti ni bil z njimi seznanjen.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.