
Sindikati: Konsolidacija le krinka za varčevalne ukrepe!
Po mnenju sindikatov je tako celotna konsolidacija le krinka za varčevalne ukrepe na obrambnem področju, ki jih vlada oz. predvsem obrambna ministrica vrši predvsem pri plačah zaposlenih v Slovenski vojski. "S konsolidacijo se v vojski izvaja predvsem omejevanje karierne poti oziroma napredovanja, zniževanje činov na posameznih delovnih mestih in ukinitev posameznih formacijskih dolžnosti," še opozarja Novak.

Sindikati opozarjajo tudi na kazniva dejanja, ki se znotraj Slovenske vojske vršijo brez nadzora, zaradi česar izvršitelji niso sankcionirani. Po besedah podpredsednika sindikata Boštjana Korelca gre predvsem za dejanja s strani nadrejenih. Ti subjektivno ocenjujejo delo podrejenih vojakov ter jim nato grozijo z nepodaljševanjem delovnih pogodb za določen čas. "V zadnjem času je nekaj takega doživela tudi vojakinja, ki zaradi osebnih razlogov ni želela na teren. Nadrejejni so ji zagrozili, da ji ne bodo podaljšali pogodbe za delo,“ je dejal Korelc.
Vojakinje brez pravice do otroškega varstva
Enaki pritiski se po njegovih besedah vršijo tudi nad pripadnicami, ki imajo male otroke. "Poveljujoči izvajajo pritiske na pripadnice, med katerimi so tudi ženske samohranilke, ki želijo uveljaviti pravico do varstva otrok. Ker se je ministrstvo odločilo, da te pravice za vojsko ne veljajo, se ženske odpravijo na bolniški dopust, zaradi česar morajo od nadrejenih zopet poslušati grožnje po prekinitvi pogodbe,“ je pojasnil in dodal, da v vojsko vstopajo mladi ljudje, ki se družinam ne želijo odpovedati.

V pokoj pod prisilo
Med osnovnimi problemi v Slovenski vojski je Korelc izpostavil tudi nujnost spremembe zakona o obrambi in prilagoditev zakona o službi v Slovenski vojski ter vseh ostalih predpisov, ki urejajo pravice pripadnikov. Še vedno se po njegovih besedah ni začelo reševati problema plačnega sistema.
Pokojninska reforma je sicer nujna, vendar pa je treba vanjo vključiti tudi obrambno področje.
Za Korelca je velik problem, da se pripadniki prisilno upokojujejo, pri čemer imajo tudi nižje pokojnine. "Nekateri tik pred upokojitvijo namenoma izstopijo ter si službo, s katero bi si pridobili še kakšno leto delovne dobe, iščejo drugje. V času, ko nam vlada napoveduje delo do 65. leta in dlje, je vojakom, ki bi radi še delali, to onemogočeno," je dejal.
'Ni posluha s strani vlade!'
Predsednica Sindikata vojske, obrambe in zaščite (SVOZ) Mileva Štukelj je izrazila zgroženost nad dejstvom, da kljub nenehnemu opozarjanju posluha s strani vlade ni, socialni dialog pa je "na minimumu". Zato so SVOZ, Sindikat pilotov ministrstva za obrambo in Sindikat vojakov Slovenije v boju za pravice pripadnikov Slovenske vojske končno sklenili vrste.
Vlada je sindikatom predlagala spremembe zakona o sistemu plač v javnem sektorju, a "z njimi ne odpravlja anomalij v plačnem sistemu, ampak jih celo povečuje. Slovenska vojska je v preteklosti enostransko sprejela odločitev o plačnem sistemu v SV, s čimer se je močno poseglo v pravice zaposlenih," še poudarjajo sindikati.
Preveč prestrašeni, da bi tožili
Glede napovedanih tožb zaradi neizplačevanja dodatkov za vojake na misijah, je Novak dejal, da jih zaradi strahu pred prekinitvijo napotitve na misijo v Afganistan, kar zanje sicer pomeni dodaten vir zaslužka, še niso podali. "Dogovorili smo se, da zarad tega in tudi zaradi strahu pred službeno oceno počakamo, da bodo vojaki opravili del misije," je pojasnil.
Korelc je temu dodal, da o tožbi razmišlja več sto pripadnikov, a se le redki odločijo za nadaljevanje postopka. Ugovorov je še več, nekaj tisoč, a zaradi strahu pri tem tudi ostane, je pojasnil.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.