Tujina

Pogovori trojke minili v 'prijetnem vzdušju'

Atene, 29. 09. 2011 10.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Pogovori predstavnikov IMF, ECB in EU v Atenah so minili v ustvarjalnem in pozitivnem vzdušju, je sporočilo finančno ministrstvo. Še pred njihovim srečanjem pa so državni uslužbenci, ki se ne strinjajo z varčevalnimi ukrepi, zasedli poslopja ministrstev.

V Atene so se danes vrnili predstavniki Evropske komisije, Evropske centralne banke (ECB) in Mednarodnega denarnega sklada (IMF) oz. t. i. trojka, ki bo pripravila poročilo, od katerega bo odvisno, ali bo močno zadolžena država lahko znova ušla bankrotu ali ne. Na podlagi njihovih ugotovitev bo namreč sprejeta odločitev, ali bodo Atene prejele naslednjo tranšo maja lani dogovorjenega posojila ali ne.

Stavka na grškem notranjem ministrstvu.
Stavka na grškem notranjem ministrstvu. FOTO: Reuters
Grški časnik Kathimerini piše, da bodo revizorji komisije, ECB in IMF po tem, ko se je grški premier George Papandreu pisno zavezal k implementaciji vseh dogovorjenih ukrepov, najverjetneje prižgali zeleno luč za osem milijard evrov vreden obrok posojila. Po pisanju časnika bi lahko trojka svoje delo, ki ga je sicer začela že pred okoli mesecem dni, a ga je nato nezadovoljna z izpolnjevanjem grških zavez za 110 milijard evrov težko posojilo prekinila, sklenila do začetka naslednjega tedna.

Nemška kanclerka Angela Merkel naj bi v zvezi z drugim posojilom, ki se obeta Grčiji in naj bi bilo težko 109 milijard evrov, opozorila na možnost sprememb, ki naj bi bile prav tako odvisne od zaključkov trojke.

Po koncu današnjih pogovorov je finančno ministrstvo sporočilo, da so le-ti minili v prijetnem, pozitivnem in kreativnem vzdušju.

Papandreu bo v petek obiskal Pariz, kjer se bo srečal s francoskim predsednikom Nicolasom Sarkozyjem. Kot so sporočili iz urada francoskega predsednika, bosta voditelja govorila o trenutnem položaju Grčije. Tako Francija kot Nemčija sta močno zainteresirani, da bi Grčija splavala iz hude dolžniške krize, ki bi lahko ogrozila stabilnost območje evra. Tako francoske kot nemške banke, ki so močno izpostavljene grškemu dolgu, pa se v primeru bankrota Grčije bojijo, da bi morale odpisati dolgove in bi s tem utrpele hude izgube.

Grški javni uslužbenci zasedli ministrstva

Še pred prihodom trojke pa so grški državni uslužbenci, ki nasprotujejo napovedanim varčevalnim ukrepom, protestno zasedli stavbe ključnih ministrstev, med drugim resorjev za finance, razvoj, pravosodje, delo, zdravje, notranje zadeve in kmetijstvo.

S protestom in blokado stavb so začeli pred začetkom uradnih ur ministrstev, torej pred 5.30 po srednjeevropskem času.

Grki so na ta način protestirali proti novemu svežnju varčevalnih ukrepov, ki jih je pred nedavnim s ciljem zmanjšanja javnofinančnega primanjkljaja napovedala grška vlada. Med njimi so znižanje plač javnih uslužbencev za petino, dodatno krčenje pokojnin, odpuščanje državnih uslužbencev in nov nepremičninski davek.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

gruber74
29. 09. 2011 16.44
1500 evrov povprecne place,14 placa(kaj je sploh to??)......Da nebom se nasteval dalje.
evasle
29. 09. 2011 15.24
Jaz pa podpiram upiranje Grkov oblasti. Navadni ljudje drugače tudi ne morejo povedati, da se s čim ne strinjajo, kot da gredo na ulice. Povedali so že tudi, da so za ukrepe, vendar naj najprej vrnejo denar tisti, ki so ga ukradli. Všeč mi je, da so ljudje dejanj, ne pa jokci in šimfarji po bifejih. Tega občutka, da ima tako veliko Grkov dobre plače in pokojnine, nisem nikoli imela. Tudi za Slovenijo bi lahko objavili eno borčevsko penzijo, pa bi v tujini pisali, kako nam je fajn, ker imamo take pokojnine. Podobno bi lahko našli kakšno dobro državno plačo, pa bi mislili, da jih imamo vsi.
carpathian
29. 09. 2011 14.58
niso grki gospodje, mi smo hlapci.
biancawlf
29. 09. 2011 12.42
nekateri bi meli ovce in novce, ampak ne kapirajo, da to ne gre tako.
linuxuser
29. 09. 2011 12.10
Hm, ti protesti so lahko še nič proti temu, kaj se lahko zgodi, če tudi policija prične obračati hrbet vladi. Me prav zanima, če tudi policiji in vojski zmanjšujejo plače tako kot vsem ostalim javnim uslužbencem??
Mrho
29. 09. 2011 12.09
Predolgo so ziveli lepo,zdaj ko pa morajo zategnit pas, pa protestirajo majo pa 3× vecje place :S in p.s stroški življenja niso dosti večji kot pa v sloveniji
V3PI7D3
29. 09. 2011 11.51
Grčiji denar, če v enem letu ne odpravijo krize je na KRETI SLOVENSKA zastava in državna himna
povrsniste24kur
29. 09. 2011 11.41
zakaj bi bili z grki, živimo v trikrat večji bedi s trikrat nižjimi plačami in socialno varnostjo, kot oni. so pravi gospodi tile grki ja.
upornik18
29. 09. 2011 11.18
grki ne daj te se , smo z vami.
TA_RDEC
29. 09. 2011 11.14
JU je zakon! Večje plače za vse javne delavce!!!
wsharky
29. 09. 2011 10.39
... ti Grki so pa res frajerji ... kapo dol ...