Zavod za zdravstveno varstvo Celje je v prvih dneh januarja že potrdil 14 primerov gripe, 17 primerov respiratornih sincicijskih virusov, tri primere adenovirusnih okužb in en primer parainfluence. Med bolnimi je največ otrok in mladostnikov, o pojavu intenzivnega porasta ali epidemiji pa za zdaj še ne morejo govoriti.
Na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ) so za 24ur.com potrdili, da “trenutno ugotavljamo, da je pri nas intenziteta (gripe) nizka in je v skladu s pričakovanji”. Za zdaj nobeno območje v državi ne izstopa po številu obolelih. Običajno je pri nas največ obolelih za gripo proti koncu januarja in v začetku februarja, še poudarjajo na IVZ.
Predstojnica oddelka za epidemiologijo na celjskem zavodu za zdravstveno varstvo Alenka Trop Skaza je povedala, da je virus gripe podtipa A, ki je začel v zimskem času krožiti po Evropi, zajet v cepivu, ki ga letos uporabljajo za cepljenje proti gripi. Po ocenah epidemiologov in Svetovne zdravstvene organizacije naj bi bilo ujemanje med cepivom, ki ga uporabljajo v letošnji sezoni, in sedaj krožečimi virusi gripe kar 98-odstotno, so danes sporočili z omenjenega zavoda.
Epidemiologi cepljenje priporočajo zlasti starejšim, oskrbovancem v domovih za ostarele, odraslim in otrokom, ki imajo kronične bolezni pljuč in srca, presnovne bolezni, bronhialno astmo, ledvične bolezni, živčno-mišične bolezni in tistim, ki čakajo na zdravljenje ali diagnostične preiskave v bolnišnici.
Vsako leto v Sloveniji zaradi gripe zboli približno 60.000 ljudi. Običajno se v času intenzivnega pojavljanja gripe poveča število bolnikov s pljučnicami in število ljudi, ki morajo na bolnišnično zdravljenje zaradi drugih pljučnih bolezni, kot so astma, bronhitis ali srčno popuščanje. Okužba z virusom gripe lahko poslabša kakšno drugo, že prej prisotno bolezen.
Bolezenski znaki, ki opozarjajo na gripo, so visoka telesna temperatura, mrazenje, izčrpanost, glavobol, bolečine v mišicah in kosteh, dražeč občutek v žrelu in suh kašelj. Bolezenski znaki drugih akutnih virusnih obolenj dihal oziroma viroz so zelo podobni, a blažje izraženi. V primeru virusnih okužb obisk pri zdravniku ni potreben. Kadar so povzročitelji okužb virusi, jemanje antibiotikov ne bo odpravilo bolezni, je opozorila Trop Skaza.
Najučinkoviteje se pred gripo zavarujemo s cepljenjem. Cepivo je še vedno na voljo. Cepljenje proti gripi posebej priporočamo bolnikom s kroničnimi obolenji, vsem starejšim osebam in zdravstvenim delavcem. Cepljenje proti gripi poteka v zdravstvenih domovih, pri zdravnikih zasebnikih in na območnih zavodih za zdravstveno varstvo.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.