Prvi mož mariborskega UKC Gregor Pivec je predsednici Sveta zavoda UKC Maribor Vlasti Kovačič Mežek s priporočenim pismom podal odpoved pogodbe za delovno mesto direktorja.
Kot je zapisal v obrazložitvi, želi s tem osebno prispevati k rešitvi kadrovske stiske v UKC, zato se bo takoj vrnil na mesto zdravnika specialista in se za poln delovni čas posvetil medicinsko-terapevtski obravnavi bolnikov.
Mežkova je sporočila, da se bo svet zavoda z odstopom Pivca seznanil na jutrišnji seji sveta: "Svet zavoda bo imenoval vršilca dolžnosti direktorja in pričel s postopki izbire novega direktorja." Kot je še dodala, je prepričana, da bodo s tem pripomogli k hitrejšemu urejanju razmer v UKC Maribor ter tako izboljšali odnose med zaposlenimi in prispevali k normalizaciji oskrbe bolnikov."
Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc v svojem odzivu meni, da bo Gregor Pivec s svojim odstopom z mesta direktorja UKC Maribor omogočil novemu vodstvu bolnišnice hitrejše in uspešnejše reševanje nastalih razmer. Oskrba bolnikov v severovzhodni Sloveniji pa bo po njenih besedah lahko boljša.
Ministrica verjame, da so aktivnosti novega sveta zavoda pripomogle k Pivčevi odločitvi, da zapusti mesto direktorja. S tem bo novemu vodstvu omogočil tudi izboljšanje odnosov med zaposlenimi.
Od sveta UKC Maribor, ki se bo sestal v četrtek, pričakuje, da bo Pivčev odstop sprejel in takoj začel s postopkom izbire novega direktorja, so še zapisali na ministrstvu.
Veliko pomanjkanje anesteziologov
Zadnji zaplet s katerim se je ukvarjal Pivec, je bila sicer problematika pomanjkanja anestezilogov, za katero je še dopoldne ocenil, da je z vključitvijo hrvaških anesteziologov ter iskanjem in načrtovano zaposlitvijo dodatnih iz tujine in predvideno zaposlitvijo specializantov "več ali manj" rešena.
V UKC Maribor se že od leta 2009 soočajo s pomanjkanjem anesteziologov, zato so od zbornice zahtevali dodatna mesta za specializacije, ki so jih dobili, trenutno imajo v hiši 24 specializantov. Konec leta 2014 in lani je UKC nato ostal brez petih specialistov anesteziologov, tako da je novembra lani, na višku krize zaradi pomanjkanja, imel UKC skupno 19 anesteziologov, medtem ko je bilo sistemiziranih delovnih mest za anesteziologe 28. Število načrtovanih operacij je zato novembra padlo za polovico.
Po neuspešnem iskanju dodatnih anesteziologov v Sloveniji, ki bi lahko v danih razmerah delali tudi v UKC Maribor, se je vodstvo mariborske bolnišnice po Pivčevih besedah odločilo za storitve, ki jih je dobilo na trgu, in tako 22. februarja kot edino možno sklenilo pogodbo z Zavodom za raziskave v medicini iz Ljubljane, ki ga vodi Miha Pogačnik in pri katerem so zaposleni anesteziologi z Reke. Ti zdaj za UKC Maribor glede na pogodbo zagotavljajo tedensko 22 prihodov po 12 ur, en prihod pa UKC Maribor stane 104 evre. Koliko od tega kot posrednik dobi Pogačnik, v UKC Maribor ne vedo.
V zvezi z omenjeno pogodbo je pomočnik direktorja za nabavo Peter Weissensteiner pojasnil, da ne gre za posredniško pogodbo. Pojasnil je še, da v dveh mesecih od sklenitve ni bilo zaradi pogodbe nobenega pravnega zapleta, da je pogodba sklenjena za določen čas in da se lahko kadarkoli prekine. Trenutno na delo v UKC Maribor prihaja 20 specialistov anesteziologov z reške klinike, število prihodov povečujejo, mesečno so doslej v povprečju izvedli od 50 do 60 prihodov, od 11. marca prihajajo tudi med tednom, ne le ob koncih tedna.
Ta del v UKC Maribor označujejo kot prvo fazo reševanja pomanjkanja anesteziologov, druga faza predstavlja iskanje anesteziologov z mednarodnim razpisom, kar je doslej po besedah pomočnika direktorja za kadrovsko-pravne zadeve Gregorja Danka prav tako dalo dober odziv, tako da računajo na zaposlitve. Hkrati letos specializacijo zaključuje pet specializantov anesteziologije, za katere si prav tako želijo, da bi ostali in se zaposlili v UKC Maribor. Če bo UKC Maribor vse to uspelo, predvidevajo, da bi lahko imeli jeseni v najboljšem primeru zaposlenih 35 specialistov anesteziologov, ob tem pa računajo tudi na sodelovanje in pomoč ostalih pristojnih zdravniških institucij, je povedal Danko.
Pivec je dodal, da so s tem na nek način rešili problem z anesteziologi, vendar pa se zaveda, da takšen managerski pristop reševanja problema "ni najboljši", saj je to problem strokovne narave, da pa je bil v dani situaciji edini, če so hoteli pomagati bolnikom.
Glede očitkov, povezanih z znanjem in rabo hrvaškega jezika pri delu v UKC, pa je vodstvo bolnišnice danes poudarilo, da UKC nikoli ni zahteval od zaposlenih, da bi morali znati hrvaščino in da bi jo morali uporabljati pri svojem delu. Morebitne jezikovne ovire rešujejo z zagotovljenim prevajalcem, hkrati pa so zaposlenim, ki bi to želeli, ponudili možnost učenja strokovnega hrvaškega izrazoslovja.
Z delom hrvaških anesteziologov so v UKC Maribor število izvedenih operacij dvignili na od 85 do 90 odstotkov načrtovanih, trenutno jih opravijo 164 na teden, maja jih načrtujejo 200 na teden. Izpad, ki je nastal v zadnjih mesecih, pa želijo po besedah predstojnika oddelka za kirurgijo Jožeta Ferka odpraviti do konca leta.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.