Avtor prispevka: Miha Plementaš
Ime desetletja, ki je najtesneje povezano z Gregorjem Golobičem, je sedanji predsednik države Janez Drnovšek. Prav Golobič je, pravijo poznavalci, Drnovška v začetku devetdesetih pripeljal v stranko. Zaupanje med njima iz časov, ko je bil Drnovšek predsednik stranke in vlade, Golobič pa generalni sekretar LDS, je še vedno neomajno.
"Mislil sem in še mislim, da se da nanj zanesti, da je pošten in da ne držijo razne obtožbe, ki jih je bilo v teh dneh slišati na njegov račun," je povedal Drnovšek.
Precej manj so prepričani v Golobičeve poštene namene pri opoziciji. Posli med podjetjem Ultra, kjer je zaposlen, in javnima Telekomom in Mobitelom, ne morejo biti naključje, pravijo.
Janez Drobnič iz NSi ocenjuje: "To, da je svetovalec šefu vlade, da je visok politični funkcionar stranke, da je hkrati direktor privatnega podjetja, ki trguje z javnimi podjetji in dobiva posel brez naročil, to se lahko dogaja le v Sloveniji."
Slavko Gaber iz LDS pa pravi, da so vajeni, da je o njih mogoče in dovoljeno govoriti kar jim pade na um. Da ni potrebno praktično ničesar dokazati. In ko dokažejo, da se motiš, takrat preprosto zamenjaš temo, še pravi Gaber.
Podpora LDS Golobiču ni bila vedno enotna. Po Drnovškovem odhodu je umaknil kandidaturo za predsednika stranke, kljub temu pa mu pripisujejo velikanski vpliv. Ali H. Žerdin, novinar Mladine, meni, da ne zgolj da je bil glavni kadrovik LDS-a, v zadnjih 12 letih je bil tudi gotovo eden od vplivnejših kadrovikov v Sloveniji.
Golobič je lani očitno ocenil, da ima politike preveč, in se umaknil na mesto predsednika sveta LDS - le nekaj mesecev zatem, ko se je po zmagi na volitvah iz stranke umaknil predsednik Drnovšek. "Najbrž je pri njegovi odločitvi, da se nekako umakne iz vsaj iz prve linije politike, tudi razlog o tem, da je bil sorazmerno dolgo neposredno na tej prvi borbeni liniji, tako kot sem bil tudi sam," je povedal Drnovšek.
Ali je bil umik tako pomembnega člana slovenske politike v zasebno podjetje pravilna poteza, bomo še videli. Je pa moč opaziti, da so Golobiča najnovejše obtožbe precej spremenile.
Pred petimi leti je odgovarjal Janezu Janši na njegov opis tipičnega ldsovca. Janša je takrat dejal: "Ima računalnik, ki ga ne zna uporabljati, na predsedniških volitvah ne glasuje za kandidata lastne stranke, temveč za Milana Kučana, na referendumu ne glasuje za razvoj, ampak za vlaganje v rudnike in termoelektrarne, zvečer pa najprej piše po zidovih proticerkvene grafite, nato pa v diskotekah prodaja ekstazi tabletke."
Golobič na ta opis tipičnega člana LDS-a odgovarja: "Mislim predvsem, da LDS nima tipičnih članov za razliko od SDS-a, kjer so tudi Gorenjci ali Štajerci začeli "zavijati" po grosupeljsko."
Takole pa v četrtek, ko je - morda prvič pred kamero - omenil tudi svojce. "Kot sem že nekoč dejal, kdor gre v kuhinjo, mora prenesti vročino. Jaz to prenašam, žal mi pa je, da na nek način in družina in starši to prenašajo težje," je povedal Golobič.
Branko Grims iz SDS pa misli, da Golobič namerno v tem trenutku, verjetno ima tukaj v ozadju nek določen dogovor, preveč to jemlje vse nase, vendar gre tukaj za sistem dela, ki ga je uveljavila LDS.
Kako torej naprej? Politika je zagotovo primernejši prostor za spopad s političnimi obtožbami kot gospodarstvo. Žerdin ocenjuje, da je možno, da se vsi ti ljudje, ki se iz aktivne politike umikajo, da se nekoč čez leta, ko so v zrelih ali poznih srednjih letih, v politiko vrnejo.
Golobič se je doslej namreč že dvakrat umaknil iz aktivne politike. In vmes napisal diplomo o filozofskem problemu, ali je mogoče dvakrat stopiti v isto reko.