Zaradi obtožb s strani organizacije Greenpeace so se v Termoelektrarni Šoštanj (Teš) odločili, da se obrnejo na odvetniško pisarno, da preuči navedbe okoljevarstvene organizacije in jo hkrati opozori, da bodo v primeru nadaljnjega širjenja informacij, ki, kot pravijo, nimajo znanstvene podlage, primorani iskati ustrezno pravno varstvo na sodišču.
Kot so v Tešu zapisali v izjavi za javnost, so ugotovili, da je Greenpeace pri izdelavi dokumenta "Družbeni strošek energije iz Šoštanja" uporabil metodologijo Evropske agencije za okolje (EEA), ki jo je ta uporabila v dokumentu "Razkrivanje stroškov onesnaževanja zraka iz industrijskih objektov v Evropi", za katero pa je "sama EEA v pravnem obvestilu navedla, da ugotovitve iz poročila ne predstavljajo uradnega mnenja Evropske komisije oziroma drugih organov Evropske unije".
V Tešu želijo posebej poudariti, da angažiranje odvetnikov ne pomeni ustrahovanja. Kot pojasnjujejo, se Teš doslej nikoli ni vmešaval v dejavnosti okoljevarstvenikov in civilnih iniciativ, "nasprotno: njihova pravica do opozarjanja na različne probleme, od družbenih do okoljevarstvenih, je legitimna in smo jo vedno priznavali, a vse do meje, ki ločuje resnico od neresnice". Opozarjajo namreč, da širjenje neresnic škodi tako projektu, kot je Teš, kot tudi celotnemu slovenskemu gospodarstvu. Če bi zaradi zavajajočega in na neresnicah temelječega preusmerjanja javnega mnenja prišlo do ustavitve projekta, bi nastala velika, celo milijardna gospodarska škoda, opozarjajo.
V termoelektrarni trdijo, da jih je prizadela arogantna, populistična in zavajajoča trditev nevladne organizacije o številu smrtnih žrtev. "Sprašujemo se, koliko je za Greenpeace vredno človeško življenje, da o njem tako podcenjujoče in laično špekulira. Za nas je pomembno vsako življenje, v tem okolju živimo zaposleni v Tešu, naše družine, otroci in prijatelji. Zato bomo storili vse, da preprečimo operiranje z neresničnimi podatki. Gre za hude obtožbe organizacije Greenpeace, ki ne le negativno vplivajo na projekt in povzročajo potencialno gospodarsko škodo družbi TEŠ in celotni skupini HSE, temveč zavajajo in ustrahujejo celotno slovensko javnost," so še izpostavili.
"Kar smo napisali v poročilu, je nekajkrat preverjeno"
Vodja slovenskega Greenpeacea Nina Štros je potrdila, da je odvetniška pisarna Čeferin poslala organizaciji uradno obvestilo, da širijo nedokazane podatke in da bo Teš v primeru, če se bo to nadaljevalo, nadaljeval postopke pravnega varstva.
Glede poročila pa je povedala, da gre za zavajanje s strani Teša. Poudarila je, da poročilo temelji na verificirani, uveljavljeni metodologiji, kar sta tudi potrdili agencija za okolje (Arso) in inštitut za varovanje zdravja. Poudarila je tudi, da je obtoževanje popolnoma neutemeljeno in da si v Tešu sploh niso natančno prebrali poročila in dokumentov, ki ga dopolnjujejo. Dodala je še, da bo moral Teš v primeru nadaljnjih sodnih postopkov dokazati, da gre za neresnične podatke. "Nas s tega stališča ni ničesar strah, ker smo v metodologijo, ki jo je oblikovala druga inštitucija, samo vstavili podatke," je pojasnila.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.