Revizija posla nemških boxerjev je pokazala, da Janševa vlada ni ravnala ekonomično in izbrala najdražjo možno varianto. Zato bo zdajšnja oblast do konca leta iskala drugo rešitev."Seveda moramo iskati alternativo, ki bo bolj smotrna, in navodilo vlade danes je, da je to vsaj 400 milijonov evrov prihranka," pove obrambni minister Marjan Šarec.
Znižati bo skušala skupni strošek nabave zmogljivosti srednje bataljonske bojne skupine in srednjega bojnega izvidniškega bataljona, ocenjen na 1,8 milijarde evrov. To bi lahko storila s cenejšim ponudnikom, morda tudi z zmanjšanjem nabave števila bojnih vozil.
Da bi vsak morebitni zastoj prinesel novo tveganje, vlado opozarja vrhovni poveljnik obrambnih sil. In da mora pripravljenost Slovenske vojske imeti najvišjo možno podporo ter presegati mandate posameznih vlad. Pahor je sicer podprl majsko sklenitev posla takratnega obrambnega ministra, "ki je danes na nogah," je ob preklicu pogodbe izjavil slovenski predsednik Borut Pahor.
"Odškodnina, ki bo plačana za ta odstop, se giblje približno v višini 11 boxer vozil in težko je razumeti, da je država pripravljena to narediti, dati 11 boxer vozil samo zato, da ugaja politični levici," razlaga bivši obrambni minister Matej Tonin. Kar 20 odstotkov oz. okoli 70 milijonov evrov predvideni visoki penali sicer čudijo tudi v obramboslovnih krogih, saj da se države navadno skušajo dogovoriti za čim nižje stroške.
Poznavalci so ob preklicu pogodbe razdeljeni. "Slovenska vojska s tem izgublja zelo veliko, dejansko bo ostala brez nujno potrebnih oborožitvenih sistemov, tako da se Slovenska vojska ponovno vrača kar nekaj let nazaj," meni Jelena Juvan iz katedre za obramboslovje na FDV.
"Teh 45 boxerjev je bila praktično prva pogodba, kateri bi sledila naslednja za 24 vozil, potem za tako imenovani izvidniški bataljon. Verjetno zopet dodatnih 69 vozil, kar pomeni skupaj okoli 140 vozil," pojasnjuje evropski poslanec in obramboslovec Klemen Grošelj. Po njegovi oceni je vlada zato sprejela racionalno odločitev, ker da bi končni stroški takšnega projekta lahko šli preko predvidenih. Je pa, kot pravi Grošelj, zdaj pred vlado naloga, da zagotovi razvoj vojske z nabavo primerljivih, enako kakovostnih vozil. Po njegovem mnenju je ob poljskih rosomakih alternativ na trgu dovolj.
KOMENTARJI (182)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.