
Kot je pojasnila, odgovora na vprašanje, koliko odstotkov kolača pomoči za okrevanje gospodarstva je za to namenila Slovenija, nima, saj ga za zdaj ni dobila.
Države, tudi Slovenija, bi morale neposredno nameniti vsaj 20 odstotkov sredstev, namenjenih za okrevanje gospodarstva po krizi, za zelena delovna mesta. To niso le nove zmogljivosti za obnovljive vire energije, temveč tudi delovna mesta v ekološkem kmetijstvu, je danes v Ljubljani poudarila klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj.
Vidijo stroške in ne nova delovna mesta in dober posel
Slovenija se po njeni oceni z reševanjem okolja ne ukvarja dovolj, po njenem mnenju je glavni problem v tem, da skrb za okolje nikoli ni bila prepoznana kot poslovna priložnost. Ljudje vidijo stroške v okoljskih tehnologijah, namesto da bi videli nova delovna mesta in dober posel. "Ko bomo to prešli in prepoznali, da je to posel 21. stoletja, bodo stvari dosti drugačne," je prepričana.
Ali ima naša družba sploh postavljene prioritete?
Kajfež Bogatejeva se je dotaknila tudi polemike glede izgradnje šestega bloka Temoelektrarne Šoštanj (Teš). Po njenem mnenju je na Teš 6 ali na drugi blok nuklearke težko gledati nepristransko.
Z vidika klimatologinje se izpusti CO2 v ozračje za vsako novo zmogljivost na fosilna goriva le povečajo in ne zmanjšajo, z drugega vidika pa je to družbeni in socialni problem, je dejala in dodala, da se je v "tej družbi treba dogovoriti, kaj so prioritete". "Ne moremo po eni strani govoriti o nizkoogljični družbi, po drugi strani pa graditi termoelektrarne," je poudarila.
S klimatskega vidika se Kajfež Bogatajeva bolj nagiba k Neku 2, saj jedrska energija ozračja na obtežuje. Jedrska energija je relativno zelo varna, če znaš z njo rokovati in v Krškem po njeni oceni to znajo.
'Vlada podpira zelene tehnologije'

Kot je dejal generalni direktor direktorata za energijo na ministrstvu za gospodarstvo Janez Kopač vlada podpira zelene tehnologije pridobivanja energije, naložba v Teš 6 pa je po njegovi oceni potrebna. Podpira jo predvsem z vidika stabilne oskrbe, konkurenčnosti in zanesljivosti. Se je pa Kopač strinjal, da komunikacija z javnostjo ni bila dobra.
Teš 6 je nujen, ker bi sicer Slovenija po letu 2014 –glede na projekcije, da se bo poraba elektrike zviševala – lahko imela težave z dobavo električne energije. Nek 2 ne more biti zgrajen dovolj hitro, saj bo šele letos padla uradna odločitev o gradnji.
Kje so študije?
Pri obnovljivih virih energije je Kajfež Bogatajeva izpostavila dva problema, in sicer da se pri hidroenergiji Slovenija ni zavedala, da je omejena, manjka pa tudi dobrih izračunov in ekonomsko ovrednotenih potencialov.
Tako Slovenija nima dobrih študij, ki bi odgovorile, ali se in na kakšen način se izplača geotermalna, vetrna in sončna energija. "Teh študij manjka in na osnovi tega bi se potem vlagatelji lažje odločali," je še dejala Kajfež Bogatajeva.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.