Slovensko šolstvo je postalo prizorišče kulturnega boja oziroma ideološkega spopada, menijo na odboru za šolstvo in šport strokovnega sveta SDS. Nasprotovanje ustanavljanju zasebnih šol pomeni izrazito podcenjevanje sedanjega sistema javnih šol, še menijo v odboru. Po besedah članov odbora bo slovensko javno šolstvo še naprej stabilno in dobro.
Odbor za šolstvo in šport strokovnega sveta SDS ugotavlja, da je "slovensko šolstvo postalo prizorišče kulturnega boja oziroma ideološkega spopada, ki ga s svojim nerazumnim nasprotovanjem nujnim spremembam dveh šolskih zakonov uprizarja krog privržencev nekdanjega ministra Gabra, vodstvo SVIZ, na čelu z Branimirjem Štrukljem ter nekateri ekstremistični poslanci in poslanke".
Po mnenju članov odbora omenjeni nasprotniki nove šolske zakonodaje v svojih poskusih zaustavljanja slovenskega šolstva na poti k izboljšanju zavajajo javnost. "Celo podpisovanje dijakov proti spremembam, ki to počno kar med poukom, se jim ne zdi sporno," so zapisali in dodali, da so "grožnje z referendumom njihova vsakodnevna praksa".
Člani odbora so prepričani, da je bil postopek oblikovanja novel obeh šolskih zakonov dolg, odprt, demokratičen in pregleden. Prav tako menijo, da ni sporna niti vsebina novel.
Glede zasebnih šol so zapisali, da je že nekdanji šolski minister Slavko Gaber v Slovenijo uvedel koncept zasebnih šol in med drugim tudi določil sto odstotno financiranje teh šol. Po besedah članov odbora nasprotniki novel zgolj iščejo razredni boj ter zagovarjajo diskriminacijo otrok in staršev.
"Nasprotovanje ustanavljanju zasebnih šol, ki naj bi bile domnevno boljše, pomeni izrazito podcenjevanje sedanjega sistema javnih šol," so zapisali in dodali, da naj bi bile po mnenju nasprotnikov zasebnih šol "javne šole tako slabe, da v nobenem primeru ne bi vzdržale konkurence privatnih šol". Člane odbora tudi čudi, kako bi bilo lahko 0,2 odstotka zasebnih šol grožnja in konkurenca 99,8 odstotka šol v javni mreži. "Javna šola je dovolj stabilna in dobra, da taka tudi ostane," so še poudarili.
Člani odbora menijo, da bo zasebno šolstvo še bolj kot doslej pomenilo obogatitev javnega šolstva tudi v vsebinskem, ne le gmotnem smislu. Po njihovih besedah se bo treba s kakovostjo v šoli v prihodnosti bolj ukvarjati. "Ustvariti bo treba dobre materialne pogoje za delo, prijazno sistemsko okolje in sodobne učne načrte," so poudarili. Po mnenju odbora ni možno graditi slovenskega šolskega sistema zgolj na podlagi skrajno leve paradigme.
Tiskovni predstavnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Sandi Modrijan je dejal, da niso seznanjeni s podatkom o zbiranju podpisov dijakov proti spremembam med poukom. "Bi pa temu verjetno nasprotovali," je poudaril. Po njegovih besedah zaupniki SVIZ zbirajo podpise v skladu s pravili.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.