Komisija DZ, ki bo preiskovala politična ozadja v aferi Patria, je začela z delom. Ob začetku dela so se dogovorili, v kakšnem okviru bo preiskava potekala in na podlagi katerih dokazov. Zaslišali bodo od 12 do 15 prič, prvo bodo na zaslišanje vabili takoj po novem letu, je pojasnil predsednik komisije Zvonko Černač. Dodal je, da imajo za cilj čim bolj proaktivno delovanje, saj časa ni veliko.
Nekaterim v vladajoči koaliciji sicer "ni bilo najbolj po godu", da se v ponedeljek sestanejo, vendar predsednik komisije ocenjuje, da gre za eno najbolj resnih in pomembnih preiskovalnih komisij v zadnjem času in bi bilo neodgovorno, da svojega dela ne bi opravili.
So hoteli zrušiti tedanjo oblast?
Iz zahteve po odreditvi parlamentarne preiskave izhaja, da je njen glavni namen "ugotoviti, ali je del slovenske politike v primeru Patria deloval v ozadju oziroma podtalno in pri tem uporabljal nelegitimne metode ter sredstva z namenom rušitve legalno izvoljene tedanje oblasti in z namenom vplivanja na odločanje volivcev", je po seji pojasnil Černač.
Po njegovih besedah je treba preiskati, ali drži v nekaterih dokumentih že potrjeno dejstvo, da je problem v zadevi Patria nastal konec leta 2004, ko je mandat zaključila vlada Antona Ropa.
Znano je pismo o nameri "Grizold Pavček", s katerim so "Pavčku, članu LDS, zagotovili, da bo izdeloval osemkolesnike". Jasno je, pravi Černač, da je problem nastal, ko je nekdanji obrambni minister Karl Erjavec to prekinil z mednarodnim razpisom.
Namera komisije je tako ugotoviti, ali je bil tudi to eden glavnih motivov za nadaljnje ravnanje v tej zadevi. Imen prič, ki jih bodo zaslišali, Černač danes ni izpostavljal, nekatere pa so že znane iz odredbe parlamentarne preiskave.
Z Janšo se ne bodo ukvarjali
Po Černačevih besedah je bilo danes izpostavljeno tudi vprašanje, ali ne bo njihovo delo vplivalo na potek kazenskih postopkov v tej zadevi, zlasti zoper nekdanjega premierja in prvaka SDS Janeza Janšo. Zatrdil je, da se komisija s temi postopki konkretno ne bo ukvarjala.
Postopek zoper Janšo namreč teče, "ker naj bi neugotovljenega dne, na neugotovljenem kraju in na neugotovljen način sprejel obljubo za darilo. Postopek teče brez kakršnih koli konkretnih dokazov", je poudaril Černač. Ob tem izpostavlja neenotna merila pravosodnih organov v primerjavi z zadevo bulmastifi.
Spomnimo, da so ustanovitev preiskovalne komisije zahtevali poslanci SDS in SNS, ki so prepričani, da gre pri aferi za "politično ozadje in politično režirano zgodbo".
Zares: Odvračanje pozornosti od afere
Ob tem so se oglasili v poslanski skupini Zares, kjer menijo, da gre zgolj za odvračanje pozornosti od afere Patria. “Današnja seja preiskovalne komisije, ki jo vodi Zvonko Černač, je potrdila naša opozorila, da bo delo te komisije usmerjeno izključno v preusmerjanje pozornosti od bistvenih vprašanj in ključnih akterjev afere Patria,” je zapisal član preiskovalne komisije Tadej Slapnik.
Černač, ki je tudi podpredsednik SDS, ima po njegovem mnenju “očitno vnaprej izdelan scenarij, kako politično relativizirati sodne postopke, ki so v teku”. “Če bi imela SDS iskreno željo po razjasnitvi afere Patria, bi morala najprej zaslišati tiste ljudi, ki so pri nakupu osemkolesnikov posredno ali neposredno sodelovali in bi morali kot nosilci javnih funkcij za ta sporen posel dejansko odgovarjati,“ je še zapisal Slapnik.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.