Podjetje Gratel ima vsa potrebna dovoljenja za gradnjo optičnega omrežja v Ljubljani. Zato odločitev ljubljanskega župana Zorana Jankovića, ki je v ponedeljek razveljavil soglasje občine k izvedbi del podjetja Gratel pri gradnji optičnega telekomunikacijskega omrežja do leta 2009, označujejo za neverodostojno in povsem nerazumljivo oviranje projekta, ki bo Ljubljani omogočil vrhunski optični komunikacijski sistem. Podjetje bo zato z gradnjo optičnega omrežja v slovenski prestolnici nadaljevalo.
Ustavitev del bo namreč povzročila družbi veliko gospodarsko škodo v obliki neposredne škode in izgubljenega dobička, ki bi jo sicer morali uveljavljati od ljubljanske občine, je v izjavi za javnost zapisala družba.
Mestna občina Ljubljana je z izdano odločbo izrekla za nično ter odpravila dovoljenje za fazno delno zaporo in prekop javnih površin za gradnjo optične kabelske kanalizacije v Ljubljani, trdijo v omenjenem podjetju za gradbeništvo, inženiring, telekomunikacije s sedežem v Kranju. "Razlog za izdajo takšne odločbe naj bi bil v tem, ker Gratel ni podal vloge za zaporo občinske ceste. Vendar to ne ustreza dejanskemu stanju," zatrjujejo v podjetju, saj so namreč popolno vlogo podali 20. septembra lani.
Podlaga za izdajo takšnega dovoljenja je po mnenju Gratela tudi določba 3. člena služnostnih pogodb, sklenjenih med Mestno občino Ljubljana in družbo Gratel, ki določa, "da si bo Mestna občina Ljubljana v okviru svojih pristojnosti prizadevala, da bo družba Gratel čim hitreje pridobila enotno ali več parcialnih dovoljenj za premične delne zapore z namenom, da bo gradnja kabelskega omrežja potekala čimbolj nemoteno in brez zastojev".
"Prav tako ne ustreza dejanskemu stanju argument v odločbi, da Gratel pozneje ni izrecno ali molče privolil v izdano dovoljenje," še menijo v podjetju.
Gratel je namreč ves čas izvajal gradbena dela na osnovi tega dovoljenja in torej ni zgolj privolil v to dovoljenje, temveč ga je tudi dejansko realiziral. "Prav zato niso podani pogoji za izrek ničnostne odločbe in gre za povsem nerazumljivo oviranje projekta," so prepričani v podjetju.
Nenavaden podpis
Zgodba se je začela sredi februarja, ko so prekopavanje ljubljanskih ulic za polaganje optičnega omrežja presenetila pristojne na mestni upravi, saj podjetju zanje niso izdali dovoljenj. Ker kljub pozivom mestne uprave del niso ustavili, je posredovala mestna inšpekcija in izkazalo se je, da ima podjetje vsa potrebna dovoljenja. Namesto oddelka za gospodarske javne službe in promet jih je namreč tik pred oktobrskimi lokalnimi volitvami podpisala takratna županja Danica Simšič.
Mestna občina je dovolila nadaljevanje del, vendar je po županovih besedah poostrila nadzor nad izvedbo del, saj je oddelek za gospodarske javne službe in promet v preteklosti že ugotovil nestrokovno izvedbo del.
Glede pogodbe MOL z Gratelom so se sicer že ob podpisu prvih papirjev za polaganje optičnega omrežja v Šiški julija 2005 v javnosti pojavili očitki, da je škodljiva za Mestno občino Ljubljana, saj naj bi jim dovolili prekopavanje ulic za premajhno odškodnino. Očitki so pozneje leteli še na nezadostno in prepočasno sanacijo prekopanih ulic v Šiški ter na nadaljevanje del v drugih delih mesta, ko je MOL lani podpisala pogodbo za gradnjo optičnega omrežja še za področje Bežigrada, Most in Viča. Pojavili so se tudi namigi, da je podpis pogodbe povezan z donacijo podjetja Socialnim demokratom za sofinanciranje kongresa stranke. Nenavadno je bilo še izginotje kopij pogodb iz Magistrata, zaradi česar je moral župan Zoran Janković po navedbah časnika Delo prositi vodstvo Gratela, naj mu prekopirajo manjkajoče dokumente.
Simšičeva je prepričana, da je ravnala prav
Simšičeva je danes pojasnila, da je prepričana, da je s podpisom dokumentov ravnala prav. Kot je povedala, je 20. oktobra podpisala anekse k pogodbi z Gratelom, ki omogočajo dela povsod v Ljubljani, vendar morajo biti pri tem izpolnjeni pogoji v Šiški. Če pogoji glede sanacije cest v Šiški ne bodo izpolnjeni, potem vseh dovoljenj ne morejo dobiti, je dejala nekdanja županja. "Sem sicer podpisala, da lahko nadaljujejo z deli, ampak natančnejše pogoje določa oddelek za gospodarske javne službe in promet," je poudarila Simšičeva.
Zaradi podpisa aneksov se nekdanja županja ne čuti odgovorna, saj so se glede tega dvakrat usklajevali pri njej, sledili pa so še sestanki na oddelku s pravno-finančno službo. "Narejeni so bili finančni in vsi drugi pregledi in to je bilo samo še manjše dopolnilo tistega, kar je bilo že pripravljeno, podpisano in pregledano," je pojasnila.
Simšičeva se je po lastnih navedbah za podpis aneksov odločila, ker se ji zdi, da je to infrastruktura, ki jo Ljubljana nujno potrebuje. Prav bi bilo, da bi v MOL to infrastrukturo že imeli, saj omogoča hitro komunikacijo in prinaša konkurenco, ki je uporabniku praviloma dobrodošla, ker omogoča izbor ugodnejše cene, je dejala.
Sestanek Jankovića z nekdanjo županjo
Dejstvo, da na Magistratu ne najdejo omenjenih dokumentov, Simšičeve ne preseneča, saj so se dokumenti tudi že prej izgubljali. Povedala je, da sta z županom Zoranom Jankovićem o tem že govorila po telefonu, srečala pa naj bi se še v tem tednu.
Napoved srečanja je potrdil tudi Janković in dejal, da se bo županov kolegij o nadaljnih korakih glede gradnje omrežja odločil po sestanku s Simšičevo. Kot je dejal, bodo zaplete poskušali rešiti po poslovni poti.
Župan pričakuje, da bo možen pogovor z Gratelom, ki ponuja dober projekt za Ljubljančane, vendar ga mora voditi v korist Ljubljane. Zato je imenoval komisijo, ki bo ponovno pregledala že izvedena dela, ni pa želel napovedati, ali bodo uspeli dogovoriti tudi o aneksu, ki bo dal ljubljanski mestni občini višje nadomestilo za služnostno pravico.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.