Koprski policisti so potrdili, da so zaradi zlorabe uradnega položaja podali kazensko ovadbo zoper 14 oseb, med njimi tudi zoper funkcionarje Mestne občine Koper. Ovadbe se nanašajo na dogajanje glede izgradnje koprskega stadiona Bonifika oziroma investicije, ki se je izvajala v obdobju 2009–2011. Deset javnih uslužbencev s koprske občine in javnega zavoda iz Kopra naj bi skupaj s štirimi predstavniki treh primorskih gospodarskih družb glavnemu izvajalcu del zagotovilo posel in s tem tudi dober zaslužek. Primorski družbi naj bi po prenosu investicije z občine na javni zavod zagotovili dela pri izgradnji stadiona in tudi protipravno premoženjsko korist v višini več kot 300.000 evrov. Tudi drugi primorski družbi, podizvajalcu, je bila s storitvijo kaznivega dejanja pridobljena korist v višini več kot 300.000 evrov. Prav tako je bila s storitvijo kaznivega dejanja pridobljena nepremoženjska korist leasing družbi v obliki posla finančnega najema s postopnim odkupom objekta mestnega nogometnega stadiona v Kopru v vrednosti več kot 13 milijonov evrov, so sporočili.

Investicijo prenesli na javni zavod, da bi prikrili dodatno zadolževanje občine
Kot pojasnjujejo, je bilo kaznivo dejanje izvedeno s formalnim prenosom investicije z občine na javni zavod. To so baje storili zato, ker se zadolžitev javnega zavoda ni vštela v največji obseg možnega zadolževanja občine. S tem se je odgovornost navidezno in v delu tudi dejansko preusmerila na druge osebe zunaj občine, pri čemer je bilo vsem osumljencem vnaprej znano, da to ni v skladu z zakonom. "Na ta način se je povečala netransparentnost postopkov, saj so posamezni dokumenti, listine in postopki navidezno izkazovali odločilno vlogo javnega zavoda, medtem ko je bilo v kriminalistični preiskavi ugotovljeno, da je pri izvedbi investicije imela ključno in odločilno vlogo občina oziroma njeni funkcionarji in javni uslužbenci,“ so sporočili. To izhaja tudi iz ugotovitve, da je občina dejanski plačnik investicije, kakor tudi iz ugotovitve, da javni zavod ne razpolaga s potrebnim kadrom, znanjem, logistiko in izkušnjami.
Po njihovih besedah je 14 osumljencev oškodovalo občino, ki je dejanski plačnik storitev finančnega najema. Škoda občine skupaj znaša več kot 600.000 evrov, povečana pa je tudi za stroške financiranja, ki jih javnemu zavodu obračunava leasing družba.
Kot so sporočili policisti, funkcionarjem Mestne občine Koper zaradi kaznivega dejanja Zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic grozi do osem let zapora.
Kriminalisti lani trkali na vrata župana Borisa Popoviča
Kot smo poročali, je na mestni občini Koper v zvezi z izgradnjo stadiona že lani aprila potekala hišna preiskava. Osem kriminalistov je zapečatilo pisarno župana Borisa Popoviča, poleg tega pa so preiskovalci tudi Javni zavod za šport ter gospodarsko družbo. Ovadbo je tedaj dala opozicijska stranka Oljka, pri kateri so bili prepričani, da vsa gradbena dela, ki so bila financirana z občinskim denarjem dobi podjetje Grafist. Tako naj bi bilo tudi z gradnjo stadiona Bonifika. Stadion Bonifika je za MOK zgradilo podjetje Stavbenik, ki je v lasti Primorja. Podizvajalec pri zadevi je bila družba Grafist, ki je v lasti Popovičevega prijatelja Anteja Guberaca, so pisali tedaj.
Čeferin: Popovič ni seznanjen z morebitno ovadbo
Ko smo o morebitni ovadbi povprašali Popovičevega zagovornika Aleksandra Čeferina, nam je ta dejal, da o tem ni seznanjen. "Nekatere policijske uprave v Sloveniji (ali pa skoraj vse) imajo večino svojega časa opravka s komunikacijo z mediji. Gospod Boris Popovič seveda ni seznanjen z ovadbo, je pa v tej državi pomembno samo hvaljenje državnih organov o količini vloženih ovadb, ali pa pompozni prihodi na hišne preiskave ob spremstvu medijev, ni pa važno, ali tistega, ki se mu nekaj očita, o tem vsaj obvestiš, ali ne,"je zapisal v odgovoru.
"Slovenija je postala država ovaduhov"
"Policija se hvali, da je nekdo storil kaznivo dejanje, tisti, ki naj bi ga storil pa ne pozna vsebine ovadbe in torej zadeve (vsebinsko) ne more komentirati. Slovenija je postala država ovaduhov, edina garancija za takojšnje ukrepanje policije pa je to, da je konkretna zadeva podprta s strani medijev in politike," je še dodal.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.