Gradnja druge faze diagnostično-terapevtske službe oziroma ljubljanske urgence, ki se je začela leta 2015, je končana. Kot je sporočil glavni izvajalec gradnje Kolektor Koling, so dela končali 30. avgusta, to je dan pred rokom.
Na ministrstvu za zdravje so pojasnili, da točni datum odprtja urgence še ni znan, zdaj poteka opremljanje, v prostore pa naj bi se dokončno preselili do konca leta.
Skupna vrednost izvedenih del je bila okoli 18,5 milijona evrov (brez DDV), kar pomeni, da je za 3,5 odstotka presegla pogodbeno vrednost.
Dela na ljubljanski urgenci so obsegala dokončanje pritličja, deloma prve in druge kleti, diagnostično-terapevtske službe in gradnjo novega prometnega terminala s finalizacijo pritličja in delno finalizacijo prve in druge kleti, so navedli v podjetju. Zgradili so tudi nov laboratorij za potrebe urgence, prav tako so uredili prometni terminal in okolico poliklinike.
"Izgradnja je bila zahtevna zaradi izredno obsežnega sklopa pripravljalnih del, kamor je sodila tudi prestavitev določenih delov objekta, ter tudi s stališča komplementarnosti več strok, saj so izvedeni zahtevni in obsežni sklopi na strojnih in elektro instalacijah. Projekt je bil izveden večfazno, saj so bili izvedeni trije tehnični pregledi in je bilo potrebnih tudi veliko uskladitev glede selitev z uporabnikom," so navedli v sporočilu za javnost.
Sicer pa so zapisali, da so bili do leta 2015, ko so dobili posel gradnje urgence, "sorazmerno nepoznan in manj uveljavljeni ponudnik gradenj zdravstvenih objektov", nato pa so dodali, da je družba v preteklih letih izvedela že 12 investicij v zdravstvu.
Prostore bodo predvidoma opremili do 10. oktobra
Kdaj bo otvoritev prostorov nove internistične urgence, na ministrstvu za zdravje, ki je naročnik investicije, še ne vedo. Po poročanju današnjega Dela so ponudniki za 2,3 milijona evrov vredno opremo že izbrani, do 10. oktobra naj bi tudi opremili prostore urgence.
Sicer pa so na ministrstvu poudarili, da že ves čas druge faze gradnje izvaja tudi aktivnosti za nadaljevanje projekta, za kar je že zagotovljenih približno 35 milijonov evrov proračunskih sredstev.
V nadaljevanju bodo ponovno objavili javno naročilo za izvedbo gradbeno-obrtniških del, dobave in montaže vgradne opreme za vzpostavitev Dispečerskega centra Ljubljana z reševalno postajo, pri čemer bodo ločili razpisa posebej za gradnjo in posebej za opremljanje.
Dokončati bo treba še centralni laboratorij z vključenim 24-urnim urgentnim laboratorijem kliničnega inštituta za klinično kemijo in biokemijo. Na ministrstvu so pojasnili, da je v pripravi novelacija projektne naloge, na njeni podlagi bodo pripravljeni popisi, javno naročilo pa naj bi izvedli še letos.
V načrtu je še rekonstrukcija drugega in tretjega dela urgentnega bloka s posameznimi etapnimi selitvami na končno lokacijo. Gre za dejavnosti pediatrije, ginekologije, travmatologije in kirurgije s pripadajočo diagnostiko. Predvidena je tudi vzpostavitev štirih operacijskih dvoran v nadstropju nad urgenco za potrebe urgentnega kirurškega bloka.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.