V razmerah, ko država zaradi znatnega upada gospodarske dejavnosti pričakuje, da bo javnofinančni primanjkljaj poskočil na kar dobrih 8 odsotkov BDP, javni dolg pa na več kot 80 odstotkov BDP, je ključno tudi čim prej zagnati gradbene investicije, sploh večje, ki zaradi pritožb stojijo že dlje časa, pravi okoljski minister. Med njimi denimo obnova bežigrajskega stadiona ali pa drugi tir in gotovo ena najdlje trajajočih prioritet – tretja razvojna os.
"Če je ta predlog ministra narejen tako, da bo prišlo do začetka gradnje, potem ta predlog seveda podpiramo," pravi Aljaž Verhovnik iz Mladinske iniciative za tretjo razvojno os.
Avtocesta do pridobivanja dovoljenj je zdaj odprta. Tudi tako, da ne bo več treba prilagati dokazil o pravici do gradnje na zemljiščih, ki bodo predmet gradbenega posega, poenostavljeno bo tudi vprašanje prevlade druge javne koristi nad javno koristjo ohranjanja narave in dobrega stanja voda. Gre za kompromis med varovanjem okolja in spodbujanjem gradbeništva, pravi Vizjak, toda okoljevarnostveniki ga za začetek opozarjajo, da bi te spremembe gradbene zakodaje zahtevale širšo javno razpravo.
"Status delovanja v javnem interesu na področju okolja imajo organizacije, ki so dokazano za dobro okolja in ljudi, ki živijo v tem okolju in preprečujejo, da ne bi prihajalo do škodljivih posegov v okolje," pravi Živa Kavka Gobbo iz Focusa.
A daleč najbolj jih je vrglo na noge to, da jih bo zdaj večina iz postopkov pridobivanja dovoljenj izpadla. Za to morajo namreč po novem imeti vsaj 50 aktivnih članov, tri redno zaposlene in vsaj 10.000 evrov premoženja. Po večini prostovoljna združenja teh pogojev seveda ne izpolnjujejo.
"Moramo se vprašati, kako bi bila naša življenja boljša, če bi zazidali hektarje kmetijskih površin, da bi razširili pasove avtoceste, medtem pa je naša samooskrba nizka, medtem pa emisije iz prometa rastejo, medtem pa naše železnice stagnirajo," pove Katja Huš iz Greenpeace Slovenija.
A ker je bilo zastojev pri pridobivanju dovoljenj res veliko, niti omejitev na 50 članov ni zadostna, pravijo na Gospodarski zbornici – pogoj bi po njihovo moral biti še ostrejši."Bistveno nižje kot imajo to postavljeno Avstrijci, kjer je ta meja postavljena pri 100 aktivnih članih in ocenjujemo, da je mnogo bolj relevantna številka s katero se izkazuje kredibilnost in da tiste skupine res za nečem stojijo," pove generalna direktorica GZS Sonja Šmuc.
In čeprav ga skorajda ni strokovnjaka, ki ne bi opozarjal, da se pri nas postopki vlečejo predolgo, ne gre pozabiti tudi na lastnike zemljišč.
"Ko je načrtovana gradnja čez njegov vrt, ali čez njegovo hišo, ali ko je daljnovod načrtovan nad naseljem, ali ko sosed uzurpira nek del prostora, so te varovalke zelo dobrodošle," pravi arhitekt Marko Peterlin.
A vse te varovalke so zdaj v imenu čim hitrejšega gospodarskega okrevanja zrahljane.
KOMENTARJI (1413)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.