Poslanke in poslanci so v DZ na tajnem glasovanju na mesto ustavnega sodnika z 71 glasovi za in osmimi proti izvolili profesorja na ljubljanski Pravni fakulteti Franca Grada.
Novi ustavni sodnik, ki bo devetletni mandat nastopil 1. aprila in na tem mestu nasledil ustavno sodnico Dragico Wedam Lukič, je že zaprisegel pred državnim zborom.
Grad, rojen leta 1948 v Ljubljani, je od leta 1984 zaposlen na Pravni fakulteti, kjer je od leta 1996 redni profesor za ustavno pravo. Od leta 1991 do 2006 je bil predstojnik katedre za ustavno pravo, sedaj pa je predstojnik Centra za ustavno pravo na Inštitutu za primerjalno pravo. Na Pravni fakulteti poleg ustavnega prava predava še primerjalno ustavno pravo, volilno in parlamentarno pravo, evropsko ustavno pravo ter lokalno samoupravo.
Izvolitev jasna že med razpravo
Večina poslanskih skupin je že med razpravo v državnem zboru napovedala podporo kandidatu za ustavnega sodnika Francu Gradu, zato je bila njegova potrditev skoraj gotova.
Poslanci med razpravo niso izrazili dvoma v Gradovo strokovnost in neodvisnost. Je pa bilo slišati več očitkov na račun načina izbire kandidata s strani predsednika Janeza Drnovška, ki je Grada izbral brez posvetovanja s poslanskimi skupinami in kljub temu, da se Grad ni prijavil na poziv.
Gradovo kandidaturo je predstavila svetovalka predsednika republike Magdalena Tovornik, ki je poudarila, da kandidat sodi v skupino vrhunskih pravnih strokovnjakov na ustavnem področju in je več kot 20 let bogatil, dopolnjeval in razvijal svoje znanje na Pravni fakulteti v Ljubljani. Po njenih besedah Gradova nepristranskost, načelnost in zavzemanje za pravno kulturo in državo predstavlja pomemben prispevek h kakovosti dela in odločanja najvišjega sodišča za varstvo ustavnosti v naši državi.
Poslance moti način Drnovškovega izbora
Jože Tanko iz največje poslanske skupine SDS je dejal, da je grad na pogovoru s poslansko skupino dajal zadovoljive odgovore, poleg tega pa mu tudi priznavajo strokovnost. Kljub temu pa predsedniku Drnovšku očitajo, da je postopek izpeljal na precej neobičajen, samosvoj način, ko ni predlagal nobenega od prijavljenih kandidatov.
Tudi poslansko skupino NSi je predsednik države presenetil, ko je predlagal
kandidata, ki se sploh ni javil na poziv. Po njihovem mnenju je predsednik z
ignoriranjem prijavljenih kandidatov brez argumentacije dosegel
uveljavljanje procedure, ki se oddaljuje od dosedanje pravne prakse in
osnovnega načela parlamentarne demokracije. Kot je dejal Anton Kokalj, Gradu zato ne morejo zagotoviti enotne podpore.
V SLS po besedah Josipa Bajca pričakujejo, da bo predsednik v prihodnje, ko bo ponovno razpisoval kandidature
za člane ustavnega sodišča, izbor opravil izmed prijavljenih kandidatov. Poslanska skupina DeSUS ni želela komentirati, ali se je
predsednik države s poslanskimi skupinami posvetoval, saj mislimo, da je skrbno
pretehtal svoj predlog.
Z Gradom so zadovoljni tudi v LDS in SD. "Prepričani smo, da
lahko že zaradi njegovega doslej izpričanega zavzemanja za krepitev
pravne kulture, pravne države in utrjevanje spoštovanja človekovih
pravic in temeljnih svoboščin brez slehernega dvoma pričakujemo, da bo
funkcijo ustavnega sodnika opravljal častno, visoko strokovno in
nepristransko," je pojasnila Darja Lavtižar Bebler.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.