Več kot poltisočletna zgodovina gradu Brdo piše mnogo zgodb. Čeprav pogled od zunaj tega ne razkriva, je prenova, ki je pred drugim predsedovanjem Slovenije Evropski uniji leta 2021 stekla februarja, v polnem teku.
Prostori, po katerih so se v preteklosti sprehajali eminentni gostje, kot so nekdanji predsednik Sovjetske zveze Mihail Gorbačov, papež Janez Pavel II., nekdanja ameriška predsednika Bill Clinton in George W. Bush, britanska kraljica Elizabeta II., princ Charles, ruski predsednik Vladimir Putin, premier Dmitrij Medvedjev ... so izpraznjeni, mozaični parket po tleh je zavarovan, dragocene preproge, umetnine in kipci so varno shranjeni v škatlah in zabojih, lestenci iz kristalov pa oblepljeni in obdani s stiroporjem, da se ne bi razbili.
Stoli iz razkošne velike jedilnice z značilnimi obokanimi atrijskimi okni in svetlikajočimi se lučmi, v kateri so potekale številne pomembne večerje, so zloženi, prostor pa skoraj neprepoznaven, enako tudi salona, ki sta po protokolu namenjena predsedniku države oz. vlade.
Titova zadnja rezidenca in legende, ki se je držijo
Notranjost gradu naj bi sicer z izjemo manjših "lepotnih popravkov" ostala takšna, kot sta jo pustila Josip Broz - Tito in njegova soproga Jovanka. Jugoslovanski predsednik je namreč posestvo z 11 jezerci več kot 30 let uporabljal kot občasno poletno in protokolarno rezidenco, tam pa je preživel tudi zadnji dve leti svojega življenja. Poznavalci pravijo, da se je tam počutil zelo dobro, saj se je lahko svobodno sprehajal po neokrnjeni naravi. Ker je bil ljubitelj konj, so na posestvu zgradili tudi manjši hipodrom, ki pa so ga pozneje porušili, nekaj časa naj bi v ograji imel celo živo medvedko, ki naj bi jo potem podaril živalskemu vrtu.
Z Jovanko sta imela vsak svoj salon – on zlatega, ona srebrnega, povezoval pa ju je niz sob, v katerih sta lahko spala ločeno ali skupaj. Zlat salon krasita ročno izrezljana pozlačena oprema in lestenec s kristali swarovski, na stenah pa visijo samo portreti žensk, ki jih je Tito menda rad občudoval. A o nekdanjem blišču obeh pomembnih soban zdaj, med prenovo, pričajo le še tapete in razkošna lestenca.
Poglejte, kakšna je bila notranjost gradu, preden so se lotili prenove:
Lovsko sobo, namenjeno druženju, so krasile številne trofeje, med njimi tudi nagačen rjoveči rjavi medved, ki naj bi ga v kočevskih gozdovih ustrelila prav Jovanka. Mimo njega smo se sprehodili med potjo do podzemnega tunela, ki povezuje grad z bazenom.
V oči pade tudi kopalnica z jacuzzijem in pozlačenimi pipami, ki so bile vdelane tik pred obiskom Billa Clintona. S prenovo ji bodo vrnili prvotno podobo in jo znova "oblekli" v kamen, ki sicer v celoti prihaja iz držav nekdanje Jugoslavije.
Da tako kopalnica kot grajske spalnice samevajo že dlje časa, pa ni kriva prenova. Po zakoncih Broz rezidence namreč ni uporabljal nihče več, pomembni gostje pa tudi ne spijo v gradu, pač pa v predsedniškem apartmaju hotela Brdo.
Grad bo po prenovi ostal enak
A vse naštete spremembe so zgolj začasne, grad bo po prenovi ostal enak, pojasni namestnik direktorice JGZ Brdo Franci Jagodic. Dela so namreč predvsem inštalacijska. Poleg strojnih in električnih inštalacij bodo uredili tudi celotno vodovodno napeljavo, kanalizacijo, ogrevanje, ohlajevanje, prezračevanje, vgradili protivlomne in protipožarne sisteme, izolirali podstreho in na novo tlakovali teraso.
"Prenova gradu je bila potrebna, saj so strojne inštalacije iz leta 1964, torej stare več kot 50 let, porozne, dotrajane in imamo zaradi njih veliko težav, kar za protokolarni objekt nikakor ni dobro. Grad bo po prenovi ostal enak, edina sprememba je del v prvem nadstropju, kjer bodo porušili steno in naredili obok. Postavili bodo stopnice v zgornje nadstropje, tam pa bodo sedanjo likalnico z avtentičnim stropom, ki je najstarejši del opreme gradu, preuredili v novo sejno sobo za protokolarne dogodke, ki bo ob okrogli mizi lahko sprejela 29 ljudi," je povedal.
Vsa oprema ostaja v gradu, odpeljali so samo slike
Od februarja do danes so restavratorji Restavratorskega centra zaščitili notranjost gradu, da dela zdaj lahko stečejo. Razpis za izbiro izvajalca bo po besedah Jagodica objavljen v kratkem. "Restavratorji so zaščitili tlake, podboje vrat in opremo, da je dela in prah ne bosta poškodovala. Med prenovo v gradu ostajajo vsi kipi, lestenci in pohištvo, slike smo odpeljali v depo Narodne galerije, drobni inventar pa smo shranili v lastnih depojih," je še dejal.
Dela bi morala biti zaključena v desetih mesecih, a ker so bili projekti za grad recenzirani, so se stvari malo zavlekle, razočarano doda Jagodic. Gredo pa, vsaj za zdaj, po planu finance. Projekt je vreden 3,6 milijona evrov.
Ker grad Brdo v času prenove ne more gostiti dogodkov, ti zdaj potekajo v gradu Strmol in drugih protokolarnih oz. državnih objektih, kot so Vila Bled, Vila Zlatorog, Vila Podrožnik in kongresni center Brdo.
Sledi tudi prenova hotela, ki ga bodo razširili na vsaj 120 sob višje kakovosti
Grad Brdo po letu 1964 praktično ni bil deležen kakšne večje prenove. Leta 1975 so predelali severovzhodni stolp in pred obiskom Clintona naredili nekaj popravkov, sledilo je še nekaj manjših sprotnih popravil, kot je prenova atrijskih okenj in kuhinje. Pred predsedovanjem Slovenije EU leta 2008 so na posestvu zgradili sodoben kongresni center, ki je polno zaseden z dogodki in rezerviran že za dve leti naprej.
Po prenovi gradu sledi še adaptacija hotela, s katero bodo zagotovili dodatne namestitvene zmogljivosti in obnovili obstoječe površine. Hotel bodo skoraj cel porušili in ga na novo zgradili. Predvidena je obnova pohištva in opreme, obnova vodovodnih in električnih inštalacij, izgradnja širših dvigal, zamenjava strehe in ureditev zunanje okolice. Zmogljivost hotela naj bi razširili na vsaj 120 sob višje kakovosti, uredili naj bi tudi bazen in garažo. Vrednost prenove in dozidave hotela je ocenjena na 26,2 milijona evrov.
Pol tisočletja zgodovine
Grad Brdo je leta 2010 praznoval pol tisočletja svojega obstoja, v tem času pa se je na njem spisala bogata zgodovina. Leta 1510 je cesar Maksimiljan I. Habsburški podpisal dovoljenje za gradnjo gradu in Jurij Egkh je postavil prvi renesančni dvorec na Kranjskem. V času protestantizma je bil grad pomemben center razvoja, tu se je leta 1562 ustavil tudi Primož Trubar. V zahvalo za podporo protestantizmu je tedanji lastnik Adam Brdski prejel enega prvih izvodov Dalmatinove Biblije. V gradu hranijo tudi original Slave vojvodine Kranjske, v kateri je bil leta 1689 slovenski prostor prvič predstavljen kot del evropskega prostora. S prihodom Zoisov je Brdo doseglo mednarodno slavo, tu je svetovno znani botanik baron Karel Zois uredil tudi prvi alpski botanični vrt.
V prejšnjem stoletju je v dvorcu občasno bivala jugoslovanska kraljeva družina Karađorđević, po drugi svetovni vojni pa ob svojih obiskih v Sloveniji Tito. "Najlepše opremljeni in vzdrževani slovenski grad je danes protokolarni objekt Republike Slovenije in gosti predsednike, predstavnike kraljevih družin, diplomate in druge ugledne svetovne osebnosti," je zapisano na njihovih uradnih spletnih straneh.
500 hektarov veliko posestvo, na katerem živi 900 vrst živali
Posestvo Brdo je sicer veliko skoraj 500 hektarov, od tega 380 hektarov prekriva gozd. Na njem živi 900 vrst živali in 700 vrst rastlin. Dvorec je trdnjava s štirimi trakti in obrambnimi stolpi, ki ima znotraj očarljivo dvorišče. V stolpih so uredili apartmaje in jih opremili tudi s pohištvom iz gradu Snežnik. Bazen na terasi so predelali v vodomet, tlakovano razgledno teraso pa krasi kopija Kalinovega Pastirčka.
Grajski saloni in hodniki se ponašajo z izjemno zbirko stilnega pohištva različnih zgodovinskih obdobij, dragocenih kristalnih lestencev in preprog, kipov in slik slovenskih umetnikov, v gradu pa sta tudi kapelica in bogata knjižnica s kar 8000 prvimi izvodi knjig. V njej je med drugim razstavljeno tudi dovoljenje za gradnjo gradu Brdo iz leta 1510.
Edini do danes ohranjen ostanek prvotne stavbne opreme iz 16. stoletja je renesančni leseni strop z mogočnimi tramovi v vrhnji sobi jugozahodnega stolpa, ki je bila do zdaj likalnica in bo, kot že omenjeno, postala sejna soba.
KOMENTARJI (290)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.