Novinarji informativne oddaje 24UR so včeraj poročali, da so zaposleni na devetih ljubljanskih fakultetah pod drobnogledom policistov, in sicer zaradi nezakonitih izplačil.
Danes so na Generalni policijski upravi (GPU) potrdili, da v primeru nezakonitih izplačil dodatka za stalno pripravljenost na devetih fakultetah Univerze v Ljubljani preverjajo, če so podani razlogi za sum uradno pregonljivega kaznivega dejanja. V primeru, da se bodo razlogi potrdili, bodo ukrepali v skladu z zakonskimi pooblastili.
Več informacij v tej začetni fazi postopka ne morejo dati.
Delili so si denar
Inšpektorat za javni sektor je ugotovil, da je devet od 11 ljubljanskih fakultet, na katerih je potekal inšpekcijski nadzor, svojim uslužbencem nezakonito izplačevalo dodatek za stalno pripravljenost. Med uslužbenci, ki so prejemali dodatek, so bili dekani, prodekani, tajniki ter strokovno-tehnični delavci na področju informatike, računovodstva in vzdrževanja.
Kje vse so ugotovili nepravilnosti? Kje niso zaznali nezakonitega izplačevanja denarja?
Nadzor je nepravilnosti ugotovil na ekonomski fakulteti, fakulteti za družbene vede, fakulteti za elektrotehniko, fakulteti za gradbeništvo in geodezijo, fakulteti za matematiko in fiziko, fakulteti za računalništvo in informatiko, fakulteti za socialno delo, fakulteti za šport ter filozofski fakulteti. Problematični nista bili le medicinska in veterinarska fakulteta.
Morali bodo vrniti denar. A pozor: ne vsega!
Na ta način so fakultete med letoma 2012 in 2014 izplačale za 770.000 evrov bruto dodatka. Fakultete se morajo sedaj z zaposlenimi dogovoriti o načinu vračila dodatka. Zaposleni bodo morali vrniti le dodatke za zadnjih 10 mesecev, ko so jih prejemali, saj tako določa zakon. Po podatkih ministrstva za javno upravo bodo morali vrniti okoli 190.000 evrov.
Največ razdeljenega denarja pod vodstvom Mramorja
Največ izplačil dodatkov je prejela ekonomska fakulteta, ki jo je takrat vodil zdajšnji finančni minister Dušan Mramor. Ta je v torek za 24UR povedal, da ne namerava odstopiti z mesta ministra, saj je prepričan, da je imel za odobritev dodatka pravnoformalno pokritje. Poleg tega meni, da njegova odločitev ni imela javnofinančnih posledic.
Po poročanju Radia Slovenija pa bo ekonomska fakulteta upravičenost izplačil dokazovala tudi na sodišču.
'Kršitve niso bile namerne, šlo le za napake, zato ne bodo ukrepali'
Z ljubljanske univerze so pred dnevi sporočili, da ne bodo ukrepali zoper dekane devetih fakultet, saj po njihovem kršitve niso bile namerne, temveč je šlo za napake, do katerih je prišlo zaradi pomanjkanja ustrezne ureditve na ravni univerze. Napake nameravajo v prihodnje odpraviti s sprejetjem skupnega pravilnika.
ŠOU Ljubljana zgrožen nad neukrepanjem pristojnih
Študentski organizaciji Univerze v Ljubljani se zdi sprenevedanje pristojnih institucij nezaslišano, saj gre za nezakonito porabo javnega denarja, ki je namesto v izboljšanje kvalitete visokega šolstva romal v zasebne žepe.
Stalno pripravljeni, a nikoli dosegljivi
"Ob vsem tem se marsikateremu študentu porodi vprašanje, zakaj tako "stalno pripravljeni" profesorji potrebujejo po več tednov za popravljanje izpitov ali odgovor na elektronsko pošto," dodajajo.
"Kljub temu, da je dejanje zaposlenih na devetih fakultetah nezakonito, se bodo ti izmazali nekaznovani: vračali bodo zgolj dodatke, ki so jih prejeli zadnjih 10 mesecev, čeprav so jih nekateri prejemali precej dlje časa, tudi po več let. Na ŠOU v Ljubljani zahtevamo, da prejemniki dodatkov ves nezakonito pridobljen javni denar vrnejo, saj gre za sredstva, ki so namenjena zagotavljanju kvalitetnega študijskega procesa za nas, študente. Čeprav zakonodaja vračila celotnega zneska ne predvideva, vztrajamo pri tem, da univerza kot moralna avtoriteta z javnim dejanjem ravna odgovorno," vztrajajo.
Dodajajo, da je Dušan Mramor izjavil, da ne namerava odstopiti, ker njegova odločitev naj ne bi imela javnofinančnih posledic, saj so sredstva nadomestili z zmanjšanjem števila zaposlenih. "V svojem "opravičilu" je tako nezavedno izpostavil samo jedro problema: medtem ko si univerzitetna elita vztrajno viša plače z raznimi dodatki in avtorskimi honorarji, se po drugi strani varčuje na študentih ter mladih raziskovalcih in asistentih, ki se jih izkorišča s prekernimi oblikami zaposlitve," kritično vztrajajo.
KOMENTARJI (234)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.