Direktor Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS) Damjan Oražem je potrdil, da je odvržene čevlje v gozdu na Črnovrški planoti nad Idrijo že 11. marca našel revirni gozdar, ta pa je o tem obvestil tudi gozdarsko inšpekcijo.
Z gozdarske inšpekcije so nam potrdili, da so po elektronski pošti prejeli obvestilo o omenjenih odpadkih. "Gozdarska inšpektorica je 18. 3. 2019 opravila v zvezi s prijavo telefonski razgovor z revirnim gozdarjem ZGS, ki je povedal, da povzročitelj ni znan in da bodo poizkusili odpadke iz gozda odstraniti v sklopu čistilnih akcij odstranjevanja odpadkov v naravnem okolju, ki so okoli 22. aprila (dan Zemlje) organizirana s strani prostovoljcev," so nam odgovorili z gozdarskega inšpektorata.
Dodali so, da zadeva ne sodi v njihovo pristojnost. Kot so pojasnili, je "ukrepanje v primeru nezakonito odloženih komunalnih odpadkov v pristojnosti občinskih inšpekcij, v primeru nezakonito odloženih nekomunalnih odpadkov pa je za ukrepanje pooblaščena državna inšpekcija, pristojna za okolje".
Na Inšpektoratu za okolje in prostor o tem niso vedeli ničesar, za odvržene čevlje naj bi izvedeli šele iz medijev in vprašanja novinarjev obravnavajo kot prijavo.
Policija: Nismo ugotovili znakov kaznivega dejanja
O odlagališču pred poročanjem medijev ni bila obveščena niti policija: "Sporočamo, da o zadevi Policija ni bila uradno obveščena, zato zadeve v tem trenutku ne moremo komentirati," so včeraj napisali na Policijski upravi Nova Gorica.
Danes pa: "Policisti Policijske postaje Idrija na kraju z ogledom in zbiranjem obvestil niso ugotovili morebitnih znakov kaznivega dejanja zoper okolje, prostor in naravne dobrine." Prav tako policija nima podatkov, da bi odvrženi čevlji izvirali iz kaznivega dejanja z območja Slovenije.
Ekipa podjetja Deichman odkrila, da je na odlagališču tudi obutev drugih blagovnih znamk
Spomnimo, da smo v ponedeljek poročali o odlagališču raztresenih čevljev na Črnovrški planoti nad Idrijo. Gre za čevlje trgovine Deichman, ki pa naj bi bili, glede na cene, ki so v tujih valutah, namenjeni za tuje trge.

Iz podjetja Deichmann so nam danes znova potrdili, da na tak način ne ravnajo z novimi čevlji, prav tako ne s starimi. "V tem pogledu podjetje strogo upošteva vse zakonske zahteve, še posebno, kadar gre za ravnanje z odpadki. Sumimo, da je nekdo poskušal zakriti kriminalno dejanje (morda ukradene čevlje). Pozdravljamo dejstvo, da je policija pričela s preiskavo tega najdišča. V kolikor se bodo obrnili na nas, jim bomo z veseljem pomagali," so sporočili.
Dodatno so popoldne sporočili, da je njihova ekipa na kraju najdbe odkrila, da se tam ne nahaja le obutev podjetja Deichmann, pač pa tudi obutev drugih blagovnih znamk. "Trenutno raziskujemo, odkod bi obutev podjetja Deichmann lahko izvirala. Kaj se bo zgodilo z lokacijo, kjer se je zgodila najdba obutve, je potrebno sedaj razjasniti v sodelovanju s pristojnimi organi," so še dodali.
V podjetju sicer domnevajo, da gre za čevlje, ki so bili izdelani pred več kot tremi leti, saj vse od takrat svojih čevljev ne opremljajo več z etiketami, temveč nalepijo cene na škatle. Dodali so, da v tem trenutku ne morejo podati več komentarjev.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.