Poslanec SD in nekdanji premier Anton Rop je po sklepih komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb o incidentih v Piranskem zalivu dejal, da je vse, kar je do sedaj trdil o incidentih v Piranskem zalivu, resnica. "Kot predsedniku vlade mi je bilo povedano tisto, kar sem javnosti povedal, in tisto, kar drži," je zatrdil. S sklepi se strinja, saj po njegovem dokazujejo, da je Sova v času njegove vlade delovala zakonito.
"Takrat je prišlo do 17 incidentov v Piranskem zalivu in Sova jih je spremljala, ker jih je morala. Treba pa se je zavedati, da je imela komisija na voljo samo en zapis,'' je poudaril. "Ta zapis govori o tem, da je šlo nedvomno za razgovore, pogovore o incidentih. Da tam dva politika, eden opozicijski z ene države, drug pa predsednik vlade govorita o tem, da drugemu ni treba pošiljat ribičev v Piranski zaliv, ker ankete kažejo dobro,'' je dejal. ''Kako je mogoče, da nekdo nekaj takega izjavi pred volitvami?" se sprašuje.
Na vprašanje, ali se bo za svoje izjave glede dogovarjanja za incidente v Piranskem zalivu opravičil predsedniku vlade Janezu Janši, je odgovoril, da za to "ne vidi osnove". Prepričan je namreč, da je vse, kar je govoril "čista resnica". "Meni je bilo tako povedano in nimam argumenta in razloga, da bi resnico poskušal spreminjati," je dodal.
Komisija: Pogovori, ne dogovori
Na podlagi pregledanih dokumentov Slovenske obveščevalno-varnostna agencije (Sove) ni mogoče trditi, da sta se leta 2004 takratni vodja opozicije Janša in hrvaški premier Ivo Sanader dogovarjala o incidentih v Piranskem zalivu, je včeraj soglasno ugotovila komisija državnega zbora za nadzor nad delom varnostnih in obveščevalnih služb. Mnenja pa so različna o dostopnosti dokumentacije na Sovi, nekateri trdijo, da niso dobili vseh dokumentov, spet drugi, da je bila pregledana vsa dokumentacija. Na ugotovitve komisije se je odzval tudi Janša. Zaključkov komisije za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb ne pozna, čudi pa ga, "da so za to potrebovali eno leto, glede na to, da so imeli celotno dokumentacijo na razpolago že pred meseci." Janša še poudarja, da nikoli ni bilo nikakršnih indicev, da bi lahko dokazi o dogovarjanju o incidentih sploh obstajali.
Kje so dokazi?
Rop je 17. junija lani zatrdil, da je Sova preko mednarodnega spremljanja zvez pred parlamentarnimi volitvami leta 2004 ujela prisluhe, ki so se nanašali predvsem na incidente v Piranskem zalivu, za katere naj bi se dogovarjala Janša in Sanader. Janša je odločno zanikal, da bi se dogovarjal o incidentih, poleti pa je proti Ropu vložil civilno tožbo, s katero je zahteval javni umik izjave in javno opravičilo za "neresnične izjave". Dogovarjanje je zanikal tudi Sanader. Na Sovi so zatrdili, da pri njih ni evidenc ali dokumentov, ki bi potrjevali Ropove navedbe, medtem ko je tedanji predsednik republike Janez Drnovšek dejal, da o prisluškovanju ni vedel ničesar. Kakor koli že, Rop svojih trditev ni nikoli podkrepil z dokazi.
KOMENTARJI (112)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.