V nezakonite posle naj bi bilo vpletenih precej podjetij, tako gradbenih in trgovskih, kot podjetij za varovanje. Skupaj naj bi po neuradnih podatkih občinski in državni proračun oškodovali za več 100 milijonov tolarjev. Kriminalistična akcija še vedno poteka, predvsem v Novem mestu in Ljubljani, na novomeški Komunali in v Ljubljanski družbi G7.
Preiskavo vodi generalna policijska uprava, v Novem mestu pa delujejo tudi kriminaliste iz Celja in Kopra. Po celodnevni akciji naj bi priprli direktorja Komunale Boruta Novaka in JF, za kratek čas pa so prijeli tudi Matijo Bradača iz vodstva družbe G7. Četrti, ki so mu začasno odvzeli prostost, pa naj bi bil Ciril Atelšek, direktor podjetja TRATA d.o.o., ki v Novem mestu skrbi za urejanje mestnih zelenic in podobno. V torek popoldne naj bi ga že izpustili. Iz novomeške občine, ki ima v lasti javno podjetje Komunala, so sporočili, da o dogodkih ne vedo nič, čeprav naši viri pa trdijo, da temu ni tako.
"Jaz kot župan še enkrat poudarjam, želim, da se zadeve čimprej razjasnijo in pojasnijo. Tukaj lahko aktivno sodelujemo tudi mi, če bo potrebna kakšna informacija. Dejstvo je, da o teh povezavah mi do tega trenutka nismo dobili nobenih informacij in bilo bi prejudiciranje, če bi karkoli komentiral," je povedal novomeški župan Boštjan Kovačič.
Poudariti velja, da je občinski sekretar Jože Derganc, ki je sicer izjavo odklonil, hkrati tudi predsednik nadzornega sveta novomeške Komunale. Bernardke Božič, ki so jo mediji omenjali kot domnevno vpleteno, ni med osumljenimi. Sicer pa kriminalistične preiskave še ne bo kmalu konec.
Izvršni direktor družbe G7 Marko Bradač, je v sporočilu za javnost zapisal, da so bile hišne preiskave v njihovih poslovnih prostorih izvedene na podlagi neutemeljene ovadbe ter da nihče ni storil nikakršnega kaznivega dejanja, kar bodo v družbi tudi dokazali. Po njegovem mnenju je šlo pri ponedeljkovih preiskavah v družbi G7 za spletko "konkurence". Bradača naj bi sumili neupravičenega sprejemanja in dajanja daril. Da je družba G7 pridobila fizično varovanje novomeške Komunale naj bi Bradač plačal Novaku družabništvo v družbi Sintal Dolenjska v višini dva in pol milijona tolarjev. Nasprotujoče so si tudi izjave o sovražnem prevzemu družbe Sintal Dolenjska. S podporo Novaka in Likarja naj bi družba G7 prevzela Sintal Dolenjsko. Zaradi umazanega, sovražnega prevzema je Sintal, ki s Sintalom Dolenjska sedaj nima zdaj nobene zveze, vložil tudi tožbo proti odgovornim osebam.
Kdo je Borut Novak?
Vsa preiskava se torej vrti okoli 46 letnega Boruta Novaka. Bivšega policaja, komandirja novomeške policijske postaje, inšpektorja in kasneje drugega moža slovenske uniformirane policije. Novaka torej preiskujejo njegovi bivši kolegi, tudi novomeški, kar je za nekatere sporno. Prvi mož novomeške Komunale in vplivni član tamkajšnje LDS je namreč Osumljen vpletenosti v vrsto spornih poslov, ki naj bi jih vodil prek več podjetji.
Borut Novak naj bi kazniva dejanja sprejemanja in dajanja daril, ponarejanja in predvsem uničevanja poslovnih listin storil pri vrsti poslov, ki naj bi jih vodil preko različnih podjetji. Katerih uradno še ni znano. Novakove lovke namreč segajo zelo široko. Je zastopnik novomeškega čistilnega podjetja Intel in Intel higi, sedi pa tudi v nadzornih svetih metliške Kolpe in stanovanjskega podjetja Zarja. Sporne posle naj bi vodil prek nekaterih tudi manjših zasebnih podjetji. V vse debelejšem policijskem dosjeju pa se pojavlja tudi ime Sintal Dolenjska.
"Sintal Dolenjska ni več varnostna družba koncerna Sintal, to je dejansko družba, ki jo imajo od 17. 1. 2003 v upravljanju in v lasti lastniki družbe G7," je povedal Viktor Pistotnik, predsednik uprave družbe Sintal.
Tam pa nasprotno trdijo, da niso lastniki Sintala Dolenjske, da pa, kot je povedal Matija Bradač, "ostaja 45 odstotni lastnik tudi družba Sintal in dve fizični osebi, ki sta tam zaposleni".
Kako vpletenost v zgodbo torej komentirajo v G7?
"V konkretnem primeru gre očitno za spletko s strani posameznikov, oziroma konkurenco, gre za dezinformacije na podlagi vložitve neutemeljen ovadbe," je prepričan Marko Bradač.
Matijo Bradača sumijo, smo izvedeli, neupravičenega sprejemanja in dajanja daril. Da je družba G7 pridobila fizično varovanje novomeške Komunale naj bi Bradač plačal Novaku družabništvo v družbi Sintal Dolenjska v višini dva in pol milijona tolarjev. Nasprotujoče so si tudi izjave o sovražnem prevzemu družbe Sintal Dolenjska.
"Sovražni prevzem je jasen: v nadzornem svetu sta bila bivši direktor slovenske policije Borut Likar in Borut Novak, in ta dva sta sama na upravnem odboru sprejela sovražni prevzem te družbe," je še povedal Pistotnik.
Borut Likar pa je prepričan, da je bil "prodaja v skladu s statutom - pravniki in ostali zagotavljajo, da ne gre za nikakršen sovražni prevzem."
Vpleteni sicer priznavajo, da so z Borutom Novakom prijatelji, a poslovno z njim ne sodeluje nihče.
"Ne poslujem na noben način," je zatrdil Likar.
"Družba Sintal Dolenjska s Borutom Novakom popolnoma nič ne sodeluje," je potrdil Matija Bradač.
"S podjetjem Komunala Novo Mesto sodelujemo, za njih izvajamo fizično varovanje, ki smo ga dobili na razpisu," je povedal Marko Bradač in dodal, da kakršnihkoli drugih poslov pa z gospodom Novakom ne izvajajo.
Kam segajo Novakove lovke?
Kam vse segajo Novakove lovke bo morala v prihodnjih dneh nedvoumno odgovoriti policija. In seveda najti trdne dokaze o, zaenkrat še vedno,domnevno sumljivih poslih.
Kot je znano, so v ponedeljek novomeški in ljubljanski kriminalisti na sedežih družb G7, Sintal Dolenjska in Komunalno podjetje Novo mesto opravili več preiskav, poleg tega pa so preiskali tudi zasebne prostore več oseb. Predstavnik za stike z javnostmi Generalne policijske uprave Miran Koren je v ponedeljek povedal, da so preiskave izvedli zaradi utemeljenega suma, da so posamezniki kot fizične osebe ali kot odgovorne osebe storili več kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete. Šlo naj bi za kazniva dejanja zlorabe položaja ali pravic, neupravičenega sprejemanja oz. dajanja daril ter ponarejanja in uničevanja uradnih listin.