Odločitev koprskega sodišča, da Branetu Goršetu, ki je bil v zadevi Hidro obsojen na 10 let zapora, zapleni vilo v Savudriji, je prva takšna sodba v Sloveniji.
Če bo sodba pravnomočna, bo luksuzna vila, vredna več kot milijon evrov, prodana na dražbi. Naše sodišče bo namreč Hrvaškemu odstopilo zadevo. Izkupiček pa bo porabljen za delno poplačilo 2,2 milijona evrov, ki naj bi jih nezakonito zaslužil Gorše.
To, da sodišče odvzame, kar je bilo pridobljeno nezakonito, je popolnoma normalno, četudi gre za premoženje v tujini, pravi pravzaprav edini tožilec, ki se ukvarja s tem, Stanislav Pintar.
Podatke o premoženju v tujini sicer kriminalisti dobijo s finančno preiskavo pri Europolu, Interpolu in pravosodnih organih drugih držav. Preiščejo tako osumljene kot tudi z njimi povezane osebe - družinske člane, podjetja ...
Lani so doma in v tujini opravili skoraj 280 takih preiskav, v katerih so ugotovili za več kot 171 milijonov domnevno protipravno pridobljene premoženjske koristi.
Na koncu so na tožilstvo podali 150 pobud na podlagi katerih so potem tožilci zaplenili za 131 milijonov premoženja, s katerim osumljenci zdaj ne morejo več razpolagati.
Če prištejemo še zaplembe vseh primerov, ki so trenutno v teku, je vseh zavarovanj za kar 418 milijonov evrov na bančnih računih in v nepremičninah.
"Me pa veseli, da so zdaj te odločitve sodišč postale normalno pričakovana praksa," pravi Pintar.
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.