Slovenija

Goriškovo lepotico bo sanjal še nekaj časa

Planica, 20. 03. 2024 08.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min
Avtor
Tina Hacler
Komentarji
27

Gostinstvo je dal "na pavzo" in se posvetil strasti, o kateri je sanjal od 14. leta. Dobesedno sanjal. "V sanjah sem bil na velikanki vsaj 30-krat. Ampak vedno sem pozabil smučarske čevlje ali pa so mi zamenjali skakalne smuči. Nikoli nisem dejansko poletel," pripoveduje znani ljubljanski gostinec in organizator dogodkov Aleš Prestor. Dva meseca pred 40. rojstnim dnem je začel resno trenirati in nato za darilo uspel preskočiti 91 metrov. To je bilo pred dvema letoma, zdaj pa je želel dosanjati še sanje v Planici, vendar nazadnje kot skakalec rekreativec ni dobil zelene luči organizatorjev na današnjem preizkusu letalnice bratov Gorišek, s katerih družino je tudi sam tesno povezan. Vseeno namerava nadaljevati, hkrati pa skoke približati tudi običajnim ljudem.

S skoki se je ukvarjal štiri leta v osnovni šoli. Zgodba se je končala, ko je nerodno padel in si poškodoval koleno. Nekaj časa je nosil opornico, kot pravi, pa je s tem izgubil ravno toliko časa, da so se vrstniki rahlo odlepili. "Ko sem se vrnil, so bili moji skoki katastrofalni, nisem imel več enakih občutkov," priznava. Zadnji žebelj v krsto slovesa od skokov je nato zabila še puberteta: "Prijatelji, dekleta, prve zabave v diskoteki," se smeji.

Dolga leta skokov nato sploh več ni spremljal, nato pa se je v počasi začel vračati v Planico na marčevski finale svetovnega pokala, bil je tudi na otvoritvi prenovljene skakalnice pred desetletjem. Po naključju je del njegovega poslovnega, nato pa tudi zasebnega življenja postal tudi Matic Gorišek, vnuk slavnega Janeza Goriška in nečak Sebastjana Goriška, ki zdaj po očetovi smrti nadaljuje družinsko tradicijo projektiranja letalnic po svetu. Prestor je z Goriškovimi preživel prenekatero uro tudi v času planiških praznikov, kot pravi, mu je Planica tako postala še bližja. "Vedno bolj sem se začel spraševati, zakaj sem nehal skakati," priznava.

Matic Gorišek
Matic Gorišek FOTO: Damjan Žibert

Še en mejnik v njegovem skakalnem svetu je bil klic nekdanjega slovenskega skakalnega asa Primoža Ulage, ki ga je poklical leta 2019: "Dejal mi je, da me spremlja poslovno in vidi, da sem uspešen, zato me je vprašal, ali bi prišel v skakalni klub Ilirija, da bi dvignili stvari na višjo raven," se spominja znani ljubljanski gostinec in organizator dogodkov. Dobil je status podpredsednika kluba, toda v načrte je kmalu posegla epidemija covida-19.

Sredi večerje vprašal, ali bi lahko skakal

Ko so se stvari leta 2022 vendarle vrnile v običajne tirnice, pa je na finalu svetovnega pokala v Planici srečal Žigo Mandla, nekdanjega skakalca, ki pri Iliriji zdaj piše trenersko zgodbo. Dogovorila sta se, da se čez nekaj dni sestaneta na večerji. "Tam sem mu povedal, kolikokrat sanjam, da skačem. Vprašal sem ga, ali meni, da bi lahko še kdaj v življenju skočil tudi v resnici. Pogledal me je in suvereno odgovoril samo kratko z ja," se spominja Prestor.

Čez nekaj mesecev je praznoval 40. rojstni dan in zaželel si je, da bi do takrat uspel skočiti 40 metrov. Mandl mu je mirno odgovoril, da se mu zdi to povsem izvedljivo, magična meja zanj pa bi bila lahko nekoč celo 80 metrov.

Rekreativni skakalec Aleš Prestor v Planici
Rekreativni skakalec Aleš Prestor v Planici FOTO: Damjan Žibert

"Obljubil mi je, da me bo poklical, ko se bo začela vadbena sezona, ampak tega klica ni bilo. Minil je april, mineval je maj, bil sem prepričan, da je pozabil name," pripoveduje Prestor. V zadnjh dneh maja pa je zazvonil telefon: "Aleš, ali načrt še velja?"

Prvič obležal v dežju

Prestor je nato prišel k skakalnicam v Mostecu, kjer ga je pričakal Lovro Kos, ki ga je premeril: "On mi je tudi naredil prvi dres, ekstremno prevelik," se v smehu spominja.

Nato je prišel njegov prvi skakalni dan, 30. maj 2022. "Spomnim se, kot bi bilo včeraj. Bilo je turobno, deževalo je. Z mano je bil osebni trener, s katerim sva delala mojo preobrazbo s 118 kilogramov na 80, ko sem se udeležil vzdržljivostnega 'Ironmana'. Z njim sem se ogrel, nato pa sem se z Žigo spustil izpod 'pukla' na 60-metrski skakalnici," opisuje.

Tilen Bartol in Žiga Mandl
Tilen Bartol in Žiga Mandl FOTO: Damjan Žibert

Kot pravi, ga je v radiusu "pojedlo", padel je in z novim kombinezonom obležal na tleh v dežju, mokroti. "Ko sem snel smuči, sem razmišljal, kako nisem niti blizu temu, da bi dosegel tistih želenih 40 rojstnodnevnih metrov," priznava. Žiga Mandl pa je mu povsem mirno dejal le, kaj naj pri naslednjem poskusu popravi. Prestor se spominja, da se je tisti deževni dan sedemkrat odpravil peš navzgor po hrbtišču skakalnice, se zapeljal navzdol ter se spet vračal nazaj gor. Nato je sledil poskus skoka na 40-metrski skakalnici, pri katerem se je obdržal na nogah. "Kako neznansko dober občutek," podoživlja tisti osebni uspeh. Pravi, da se je podzavest spomnila odskoka, občutka upora in doskoka.

Za 40. rojstni dan preskočil 91 metrov

Sledila sta dva meseca treningov ter poskusi na 40-, 60- in 80-metrski skakalnici. Ko so mu v okviru kluba za rojstni dan, 2. avgusta, priredili tekmo v Planici, je postavil svoj osebni rekord. "Šalili smo se, da bom živel toliko let, kolikor bom skočil," pravi. Ta dan je preskočil 91 metrov.

Aleš Prestor
Aleš Prestor FOTO: Damjan Žibert

A namesto, da bi po izpolnjeni rojstnodnevni želji skakalne smuči postavil v kot, ga je svet skokov le še bolj potegnil vase: "Poskusil sem že marsikateri šport, ampak noben drug ne da hkrati toliko strahu ter toliko veselja in adrenalina," izpostavlja Prestor, ki zdaj nadaljuje v zraku.

'Ker je izredno dobro koordiniran, je bil napredek enormen'

"Normalno trenira v procesu, kar se tiče skokov. To pomeni tri do pet enot skakalnega treninga na teden, torej enako, kot trenirajo fantje, ki hodijo na domača in mednarodna tekmovanja," pojasnjuje njegov trener Žiga Mandl.

"Ne zanimajo me toliko cilji kot ta pot, koliko napredka lahko naredi. V osnovi je on želel samo skočiti 40 metrov za rojstni dan, ampak ker je izredno dobro koordiniran, je bil ta napredek res enormen. Pomaga mu to, da je do sedmega razreda skakal, zato ima osnove od prej. Ko sva se maja 2022 lotila prvega treninga, vožnje po hrbtišču skakalnice, je takoj osvojil to, kar mladi tekmovalci pri 15 ali 16 letih ne znajo. Res je zelo hitro napredoval, sprva v Mostecu na 40-metrski skakalnici, nato v Planici na 60- in 80-metrski. Po treh mesecih je skočil na 120-metrski skakalnici. Sprva sva na priprave hodila sama, običajno v Planico ob koncu tedna. Že leto in pol zdaj vsak teden v klubu trenira s starejšimi selekcijami, z mladinci in člani, starimi od 16 do 27 let, med katerimi so tudi člani slovenske skakalne B reprezentance," Prestorjevo pot opisuje Mandl.

Na pogled Prestor nima tipične suhljate postave smučarskih skakalcev. Od začetka treningov je sicer izgubil približno 10, 15 kilogramov, ampak teža ni najbolj pomembna, pravi Mandl. "V prvi vrsti je najbolj pomembno, da tekmovalec dojame objekt, na katerem skače, in opremo, s katero skače. S pomočjo opreme skakalci razvijejo svoj slog skakanja. Z različnimi debelinami zagozd iz z različnimi skakalnimi čevlji sva prišla do tega, da je dosegel zanj nekako optimalen položaj," trener po kratkem razmisleku pravi, da je Prestor morda še najbolj podoben Lovru Kosu.

"Želi pa si biti še nekoliko bolj agresiven," dodaja. "Njegovi skoki so videti zelo podobni skokom pravih smučarjev skakalcev, ki jih spremljamo na televiziji, le da se to dogaja nekaj naletov višje in z nekoliko več hitrosti," opisuje.

Podpora družine in prijateljev

Z obema sogovornikoma smo se srečali februarja med veteranskim prvenstvom v Planici, kamor so Prestorja prišli podpret tudi prijatelji in družina. Predvsem žena je bila dolgo časa ostro proti, zdaj pa tudi ona navdušeno ploska, medtem ko njen mož udejanja svoje sanje. 

Na priprave je odšel tudi v Zakopane na Poljsko, pravkar se je vrnil iz Norveške, decembra se mu je uresničila denimo tudi želja, da skoči na znameniti olimpijski skakalnici v Lillehamerju, in to ponoči, pod reflektorji, kar si je vedno želel, kot pravi.

Želi poleteti za družino Gorišek

Pred natančno letom dni pa se je ravno odpravljal na trening v Planico, ko mu je prijatelj Matic Gorišek sporočil, da je umrl dedek. "Ko sem se ogreval, sem pogledal znamenito letalnico bratov Gorišek in si dejal, da moram iti enkrat tukaj čez," opisuje trenutek spoznanja. "Janez Gorišek je nekoč upal, da bo tudi Matic postal skakalec, in vem, da bi Matic dal vse, da bi se lahko spustil po njej. Zato sem si dejal, da se lahko pa vsaj jaz potrudim in to storim tako za Matica kot za dedka," pravi Prestor. Skakalne sanje so tako dobile krila, zaželel si je poleteti.

Zadal si je cilj, da bo skočil na vseh letalnicah, ki jih je Janez Gorišek v zadnjih letih konstruiral skupaj s sinom Sebastjanom. Poleg Planice sta to še Kulm in Vikersund. "Če sanjaš veliko, višje, boš vsaj nekaj dosegel," se smeji.

"Ampak ne želim se le odriniti z doskočišča in pristati na 'puklu', da bi pač naredil kljukico na seznamu. Želim si, da mi trener reče, da sem pripravljen, da lahko res poletim," poudarja. "Žiga pravi, da bi lahko realno skočil 150 ali 160 metrov, kar pomeni, da si moram za cilj postaviti 170 metrov. Želja pa bo seveda vedno dvestotica," poudarja. "Zanjo pa bi seveda potreboval še nekaj let več treninga in nekaj kilogramov manj," v smehu doda.

Prijavil se je tudi na današnji preizkus letalnice bratov Gorišek, s katerim se uradno začenja letošnji planiški praznik, na katerem bo osrednja slovesnost usmerjena v slovo od Petra Prevca. Danes skačejo skakalci domačih smučarskih klubov, vendar Prestor nazadnje ni dobil zelene luči organizatorjev za izbrano dvaintrideseterico.

Skoki za izbrane ...

Smučarski skoki so izrazito tekmovalna disciplina, pravi Mandl. "Zavira se rekreacija, razen z določenimi veteranskimi tekmovanji, kjer se nekdanji skakalci podružijo enkrat ali dvakrat na leto. Ljudi, ki bi želeli skakati, je veliko. Ali pa vsaj takih, ki bi želeli imeti nek stik s skakalnico, da bi videli, kako je to doživeti. Na drugi strani pa imamo zadržek, saj si večina starejših, recimo temu bolj konzervativnih ljudi, ki so vpeti v smučarske skoke, te želi ohraniti kot profesionalne in menijo, da tega ne moremo početi rekreativno. Prepričani so, da bodo ljudje zato bolj cenili smučarske skoke kot šport, ker je to nekaj posebnega, kar ne more vsak," Mandl pojasnjuje, kako so mnenja glede rekreativnega skakanja deljena.

"Mora pa biti to strokovno vodeno, ljudje morajo biti pravilno usmerjeni, da se ne prehiteva, da se spremlja, če kakšna stvar morda ne gre. Da se skakalca pravočasno ustavi in to popravi," jasno poudarja.

... Ali skoki za vse

Mlajša generacija pa se zavzema za to, da bi skoke bolj približali običajnim ljudem. Na plastiki je sicer varneje leteti kot na snegu, zato so lani v Mostecu pripravili Flight fest. Na skakalno opremo so dali alpske smučarske čevlje in po le nekajurnih treningih so lahko na 25-, 40- in 60-metrski skakalnici brez težav skočili neprofesionalci, čisto običajni ljubitelji športa in skokov. "S tem smo jim dali občutek, da doživijo svet skokov, to višino in hitrost, da vidijo, kako posebni so skakalci," pravi Mandl.

Tudi Prestor, ki je idejni vodja omenjenega junijskega festivala, je prepričan, da bi marsikateri Slovenec rad vsaj za nekaj ur postal orel. Dogodku namerava dodati tudi dobrodelno noto, preskočeni metri na članski tekmi bodo šteli za evre, ki bodo nato namenjeni organizaciji skakalnega kampa mladih perspektivnih skakalcev do 15 let. Prepričan je namreč, da je treba na slovenski svet smučarskih skokov misliti vse leto, ne le v času Planice.

Aleš Prestor želi skoke približati običajnim ljudem.
Aleš Prestor želi skoke približati običajnim ljudem. FOTO: Damjan Žibert

Hkrati pa namerava tudi sam nadaljevati s treningi in z uresničevanjem svojih sanj, saj upa, da bo zelena luč za eno izmed Goriškovih mojstrovin zagorela že prihodnje leto. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (27)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

djangounchained
20. 03. 2024 16.41
+6
Pa dober nej skoč če ma tako željo, kje je problem? Podpiše lastno odgovornost in če se zlom nosi sam posledice in to je to. Nej se mu izpolni želja če mu je tok do tega, sej ne bo zlizu zaleta :-)
patogen
20. 03. 2024 12.16
-6
Aleš kvari tipično predstavo o skakalcu, anoreksetičnem mladincu. Zato toliko negativizma spodaj.
bossanoga
20. 03. 2024 11.56
+4
Koliko si plačal za tole reklamo?
patogen
20. 03. 2024 11.13
+0
Verjetnmo spodaj kup bivših skakalcev, ki stresajo tule žveplo nanj, ob misli na skakalnico jih pa žgečka v spodnjem delu trebuha...
PomisliNaSonce
20. 03. 2024 11.10
+5
Ni lepšega od letenja. Ko človek pogleda ptice, se zares počuti malega.
graf
20. 03. 2024 11.09
+6
Nisem skakalec , ampak skoke spremljam tako v živo kot doma že dobrega pol stoletja , praktično od zmage Steinerja na SP v Planici 1973 .. in zase lahko rečem da sem nekakšen ljubiteljski poznavalec tega krasnega športa ! Jst bi tipu privoščil da ga spustijo po velikanki , samo realnost je pač takšna da je tip za letenje na smučeh ene 12 kg pretežak in niti v teoriji ne more preleteti pukla , mogoče bi dosegel kakšnih 130 m z dobro hitrostjo na mizi ! Zdaj ne vem a bi tip rad samo da se spusti in prepelje skakalnico , ker če bi pa rad kakšen dober dosežek da bi skočil recimo kakšnih 160m bo to pri njegovi teži zelo zelo težko ! Bojim se da bo ostalo pri željah ...
graf
20. 03. 2024 11.14
+4
za primerjavo : Noriaki Kasai tehta 59 kg ...
komentiraj200
20. 03. 2024 11.02
patogen
20. 03. 2024 10.56
-5
On je edini slovenski skakalec veteran, ki upa skočiti na bloudkovi velikanki v Planici. Noben drug iz kategorije veteranov ne upa. V tujini je pa takšnih veliko.
Petarda10
20. 03. 2024 11.04
+8
kaksen slovenski skakalec on ni s od skakalca...
patogen
20. 03. 2024 11.12
-5
Kdor skače na bloudkovi velikanki pač še ni skakalec. Kdo pa je potem?
mptour
20. 03. 2024 10.45
-2
Taprav medij za promocijo vsega nenormalnega.
Bučkapaceukrmper
20. 03. 2024 10.30
+4
Neki nabija da je 30x sanju da je skoču u Planici. Malo sutra
Oliguma
20. 03. 2024 10.18
+7
Kdor ma res željo..lahko skoči na črno..brez vseh dovoljenj..drugega kot par mesecev pogojne tak ne boš dobil..če te ne bo razmontiralo v zraku.
gullit
20. 03. 2024 10.24
+5
Saj imajo v tujini prireditve za to. Ampak na manjših skakalnicah, prva je varnost.
Petarda10
20. 03. 2024 09.53
+1
Dejte no nehat, da gre on skocit na velikanko ga ne sestavijo vec skupaj... zato mu pa tudi niso dovolili...
2mt8
20. 03. 2024 09.41
-1
Milijon člankov, pa nikjer Goloba, cccc....
Sailer2
20. 03. 2024 09.57
+4
Velik problem SLO je tudi vsakodnevno vlačenje teh naših političnih grdob po člankih, raje berem od tega po pravici povedano ✌️
royayers
20. 03. 2024 09.31
+3
Tale novice je pa taman za slovenc eljne. Udrihat po tipu, ki ze celo zivljenje dela, ustvarja, poleg tega pa si lahko privosci se taksen hobi. Hja, takle mamo, cel dan trpljenja in la ja nja na tem portalu kaka zguba je. Hehe, neverjetno. Boli, ne?
Sailer2
20. 03. 2024 09.39
+5
Ja kva je s tabo, da boš imel hobi tu okol? Ka si ja nor? Že vile brusijo 😂
Sailer2
20. 03. 2024 09.29
+4
Skoki so bili nekaj posebnega, včasih...se še kdo spomni tistega dne ko je Ahonen šel 240, kakšno vzdušje je bilo to... vzdušje katero je izginilo nekje 2016, takoj po tem ko je Prevc začel šampijonsko skakat, so že prišli raznorazni voluharji ter po##bal ta šport kr dobr! 😗
Glotar
20. 03. 2024 09.17
+1
obični hohštaplerji...
Glotar
20. 03. 2024 09.16
+2
iskalec pozornosti...
Asru
20. 03. 2024 09.09
+1
Sramota! A ni bolj pomembnega od tega prepotentneža?
Hellsrael
20. 03. 2024 09.06
+4
Oliguma
20. 03. 2024 08.34
+4
Toti se malo duva..lejte mene.....