Poslancem državnega zbora je včerajšnjo maratonsko razpravo o interpelaciji zoper notranjega ministra Vinka Gorenaka uspelo končati še pred polnočjo. Po pričakovanju interpelacija ni uspela, saj so poslanci koalicije stopili na stran notranjega ministra. Od 87 navzočih poslancev je za njegovo razrešitev po 14-urni razpravi glasovalo 37 poslancev, zaupnico pa mu je izreklo 48 poslancev.
Interpelacijo proti Gorenaku so vložili opozicijski poslanci PS, ki so ministru očitali objektivno odgovornost za izgubo podpisov pod pobudo za referendum o zakonu o ukrepih za stabilnost bank z izginulimi podpisi. Med drugim je vodja poslanske skupine SD Janko Veber dejal, da bi nekako še verjel, da je šlo pri izgubi podpisov za napako, če bi se izgubilo le nekaj podpisov. Ne more pa biti po njegovem mnenju naključje, da se je izgubilo 36 listov podpisov. Zato je prepričan, da je v ozadju izgube predvsem želja politike, da referenduma o zakonu o slabi banki ne bi bilo.
Gorenak je očitke zavrnil in poudaril, da krivda za izgubljene podpise ni bila dokazana še nikomur. Ob tem je tudi opozoril, da do zdaj nobena od institucij, ki je preverjala ravnanje s podpisi pod pobudo za referendum o slabi banki, ni mogla ugotoviti, ali so se podpisi izgubili na ministrstvu za notranje zadeve ali v DZ. "Kje so se izgubili podpisi, ne vemo, prav tako tega ne vedo institucije, ki so to ugotavljale, predlagatelji pa to vedo. Neverjetno," je dejal in pobudnikom očital tudi, da skušajo z interpelacijo zabiti klin v koalicijo. Po glasovanju o njegovi razrešitvi je Gorenak še povedal, da je "koalicija dosti dobro nastopila in ohranila svoje vrste", kar je po njegovih besedah dobro za Slovenijo.
Vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer pa je po razpravi opozoril, da bi se predsednik DZ Gregor Virant glede na to, kako je glasoval, moral vprašati, ali se "je pravzaprav vse začelo pri njem". "Torej imamo novo temo," je poudaril. Virant je namreč glasoval proti interpelaciji zoper ministra Gorenaka.
Za sindikat sta kriva tako državni zbor kot ministrstvo za notranje zadeve
Na razpravo o interpelaciji se je odzval tudi Sindikat kemične, nekovinske in gumarske industrije (KNG). Pravijo, da so že pred razpravo zaslutili, da je med poslanci koalicije dogovorjena salomonska rešitev, in sicer da bo krivda deljena med ministrstvo za notranje zadeve in državni zbor.
"Ker je sledljivost postopkov v obeh institucijah tako onemogočena, da ni možno najti pravega krivca, je pač rezultat takšen, da ni kriv nihče. Subjektivno verjetno to res drži, objektivno pa sta prav gotovo kriva oba. Mahanje z odstopno izjavo v primeru, da se dokaže neposredna krivda, pri čemer kot odgovorna oseba točno veš, da je neposredno krivdo nemogoče dokazati, je zgolj populizem, ki ga nihče več ne jemlje resno," so odločni v KNG.
V KNG pa jih moti tudi to, da so poslanci o problemu izgube podpisov uporabljali izraze, kot so "izguba časa z razpravljanjem o tako drobni zadevi", "kreganje za oslovo senco", "kozlovska sodba v Višnji gori", po drugi strani pa so vsi zatrjevali, da je izguba podpisov škandal, ki se ne bi smel zgoditi.
KOMENTARJI (351)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.