Na današnji seji odbora za notranje zadeve so poskušali razčistiti spor med ministrom za notranje zadeve Vinkom Gorenakom in policijskima sindikatoma. Zahtevo za sklic seje so podali poslanci Pozitivne Slovenije (PS), saj menijo, da je enostranska prekinitev pogodb s sindikatoma, ki jo je generalnemu direktorju policije Janku Goršku naročil Gorenak, več kot očitno kaznovanje policistov zaradi njihove stavke.
Gorenak je proti koncu seje dejal, da bosta policijska sindikata v teh dneh dobila osnutek nove pogodbe o njunem delu, ki bo spremenjena zlasti pri številu ur. Zdi pa se mu nerazumljiva zahteva policijskih sindikatov po 22-odstotnem povišanju plač.
Toda predsednik Policijskega sindikata Slovenije Radivoj Uroševič je poudaril, da pri stavkovnih zahtevah ne zahtevajo zviševanja plač za 22 odstotkov, temveč "izključno to, kar je priznano nekaterim drugim dejavnostim in tudi sindikatom": izpolnitev dosedanjih danih obljub. Po njegovi oceni je Gorenak, namesto da bi poskušal najti dialog z vladno pogajalsko skupino, raje posegel po drugačnih ukrepih.
Kljub temu da s strani vlade sicer ni prišlo do "kvalitetnega premika" glede razlogov stavke policistov, so se po mnenju Uroševiča določene stvari začele odvijati, denimo morebitni začetek pogajanj glede pogodbe o ureditvi razmerij med sindikatom in delodajalcem.
Po mnenju sekretarja Sindikata policistov Slovenije (SPS) Boruta Jakopina pa zmanjšanje števila ur za sindikalne dejavnosti ne bo prineslo prihranka. Jakopin je dejal, da nižanje plač policistom ali njihovo odpuščanje pomeni tudi nižanje standarda varnosti, prav tako pa policija v zadnjih letih dobiva ogromno novih pristojnosti, čeprav število policistov upada. Zahteva za 22-odstotno zvišanje plač je mogoče res nerealna, vendar pa je po njegovem mnenju tudi nerealno pričakovati, da bodo policisti pristali na znižanje plač, saj da so specifičen poklic javnega sektorja.
O odstopu ministra, parazitih in debelih policistih
Takoj na začetku razprave pa je za razburjenje poskrbel nekdanji direktor uprave kriminalistične policije Aleksander Jevšek, ki ga je zmotilo, da je Gorenak policiste označil za "glavne parazite v javni upravi. Tudi poslancu PS Romanu Jakiču se je zdelo sporno, da minister govori o "debelih parazitih", zaradi česar se je razburil sam minister in zavrnil njune navedbe. "Kje ste zasledili, da govorim o debelih policistih? To je vaš umotvor," je Jakiču odvrnil Gorenak.
Predsednica odbora in poslanka Pozitivne Slovenije (PS) Maša Kociper pa je izpostavila, da so zadeve še posebej pereče, ker policijska sindikata za razliko od ostalih stavko nadaljujeta. "Od vas bi pričakovali več potrpljenja, razumevanja in posebej več zakonitosti pri ravnanju," je povedala Gorenaku. Če pa bo sodišče ugotovilo, da je bila odpoved pogodbe nezakonita, mora po mnenju poslanke PS Alenke Bratušek Gorenak odstopiti. Ob tem je poudarila, da njena stranka ne podpihuje konflikta.
Na ministrovo stran pa se je postavil poslanec SDS Jožef Jerovšek. Po njegovem Gorenak ni storil napake, meni pa, da se dogaja politična zloraba sindikata. Jerovšek tudi meni, da PS stavi na to, da vsaj eden od sindikatov ne sklene sporazuma, da bo lahko grozil z referendumom. Na to pa je reagiral predsednik SPS Zoran Petrovič, ki je odvrnil, da se nihče v sindikatu letos ni sestajal s katero koli politično opcijo.
Poslanka SDS Eva Irgl ne vidi močne zaostritve konflikta med sindikatoma in ministrom, vidi pa "zelo načrtno politično hujskanje nekaterih posameznikov". Po njenih besedah gre predvsem za "neke vrste mini interpelacijo" zoper ministra.
KOMENTARJI (122)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.