Včeraj je marsikoga presenetila odločitev tožilstva, da za huligane, ki so v protestih v Ljubljani napadli in poškodovali policiste, ne predlaga pripora. Prosili smo za odziv notranjega ministra Vinka Gorenaka, ki je za 24ur.com dejal, da so ga ob vsem spoštovanju ustavnega in zakonskega položaja tožilstva ter njegove samostojnosti pri odločanju odločitve tožilstva negativno presenetile.
"Čas, ki ga živimo, in nasilje, ki se dogaja, zlasti nad policisti s strani oseb, ki so dokazljivo nasilne, je čas, ki zahteva zakonsko določeno, primerno, učinkovito in hitro ukrepanje vseh, ki lahko nasilje preprečijo, torej tudi tožilcev," poudarja minister Gorenak.
Na vprašanje, kakšno sporočilo je tožilstvo s svojo odločitvijo poslalo policistom in izgrednikom, je minister za 24ur.com dejal, da policisti ne bodo nikoli razumeli, da se lahko tisti, ki ogrožajo njihova življenja z metanjem granitnih kock v njihove glave, nekaj ur po privedbi pred preiskovalne sodnike spet pojavijo pred njimi in svoje nasilje nad policisti nadaljujejo. "Popolnoma jih razumem in v celoti podpiram. Te dni sem se srečal z nekaterimi poškodovanimi policisti in tudi z nekaj sto pripadniki posebnih policijskih enot neposredno na terenu. Zahvaljujem se jim za njihovo vztrajnost, korektnost, požrtvovalnost in strokovno opravljeno delo," je zaključil minister.
Spomnimo, da so včeraj pred preiskovalnega sodnika stopile tri osebe, katere so policisti prijeli v nedeljo. Eno osebo so obravnavali zaradi suma zbujanja sovraštva, razdora ali nestrpnosti, dve pa zaradi sodelovanja v skupini, ki stori kaznivo dejanje. Ker tožilstvo za nobenega od osumljenih ni predlagalo pripora, jih je preiskovalni sodnik moral izpustiti na prostost.
Na noge so nemudoma skočili policijski sindikati. Policijski sindikat Slovenije (PSS) je v pismu generalnemu državnemu tožilcu Zvonku Fišerju sporočil, da je to dejanje za policiste "klofuta v obraz", pri tem pa zahteval uvedbo nadzora.
Bodo uvedli strokovni nadzor?
Vrhovno državno tožilstvo je na pismo sindikata že odgovorilo. Pojasnjujejo, da ne morejo komentirati konkretnega primera, so pa z njim seznanjeni. Napovedali so, da bodo v okviru pristojnosti ocenili, ali so podani razlogi za morebiten strokovni nadzor v tej zadevi.
Na vrhovnem državnem tožilstvu so poudarili, da ostro obsojajo vsakršne oblike nasilja. Poglavitna naloga tožilstva je preganjanje storilcev kaznivih dejanj, torej tudi nasilnih. Pogoje, pod katerimi je mogoče odrediti pripor, pa zelo natančno določa zakon, pojasnjujejo. Kot dodajajo, mora biti ob izkazani verjetnosti, da je oseba storila kaznivo dejanje, za odreditev pripora podan in z dokazi ustrezno izkazan razlog za pripor. Presojo, ali so v zadostni meri izkazane vse okoliščine, ki utemeljujejo in upravičujejo predlog za odreditev pripora, v vsakem posameznem primeru opravlja državni tožilec, ki mu je konkretna zadeva dodeljena v delo. Državni tožilec je pri tej presoji samostojen ter vezan zgolj na ustavo in zakon, so še zapisali.
KOMENTARJI (338)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.