SDS predlaga razpis posvetovalnega referenduma o nastanitvah migrantov v Republiki Sloveniji, je povedal poslanec SDS Vinko Gorenak.
Referendumsko vprašanje bi se po besedah Gorenaka glasilo: Ali ste za to, da DZ sprejme zakonodajo, v kateri bo določeno, da letno število prosilcev za mednarodno zaščito ne presega števila prošenj za mednarodno zaščito v letu 2015. To pomeni, da bi bilo število prosilcev za azil omejeno.
Ljudje bi na referendumu povedali vladajoči politiki, kaj želijo, je dejal.
Gorenak je zanikal, da gre za referendum o človekovih pravicah, saj o tem ni mogoče odločati. ''Pričakujem, da bo večina rekla, da gre za nabiranje točk za mene in za stranko. A ljudje morajo odločati. Ljudje morajo odločati, ker se vladajoča politika izogiba oziroma so odločitve v nasprotju z mnenjem javnosti,'' je dejal Gorenak.
Kompleksna tematika
Na SDS-ovo napoved se je odzval predsednik DZ Milan Brglez. ''V Kabinetu predsednika Državnega zbora smo predlog za razpis posvetovalnega referenduma prejeli. Predsednik Državnega zbora bo predlog, če ta izpolnjuje formalne pogoje, v skladu s Poslovnikom Državnega zbora dodelil matičnemu delovnemu telesu in Zakonodajno-pravni službi. Gotovo pa gre za kompleksno tematiko, ki jo je treba natančno preučiti, pri čemer želimo poudariti, da mora biti vsak predlog, ki ga kdorkoli predlaga, v skladu z Ustavo Republike Slovenije in v okviru pristojnosti Državnega zbora,'' je sporočil.
Tudi v SMC so v odzivu spomnili, da morajo pri predlogu za razpis posvetovalnega referenduma pristojni najprej preveriti, ali izpolnjuje vsebinske in procesne pogoje za nadaljevanje postopka za razpis referenduma. Število azilantov in prosilcev za azil je v Sloveniji eno najnižjih v vseh državah EU, ocenjujejo v največji vladni stranki, zato ta predlog v prvi vrsti razumejo kot politično potezo in ne skrb za varnost državljanov.
Odzivi strank ostri
Iz strank pa so prišli ostrejši odzivi. Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša je dejal, da stališča do predloga uradno še nimajo, a zagotavlja, da ga ne bodo podprli. Ocenil je namreč, da je to zapravljanje davkoplačevalskega denarja, saj gre za posvetovalni referendum, ter da to le razdvaja državljane.
"Če je v SDS še kaj duha Jožeta Pučnika, bodo ta predlog še danes umaknili," pa meni poslanec SD Jan Škoberne. Sicer gre po njegovih ocenah za še eno zlorabo instituta referenduma SDS z namenom, da se degradira človekovo dostojanstvo in "poseže v našo dolžnost, da pomagamo tistim, ki bežijo pred vojno".
SD in tudi druga politična javnost se morajo po Škobernetovem mnenju odločno opreti temu, da bi "fašistoidne ideologije skozi glavna vrata, tudi skozi referendumsko iniciativo, vstopale v slovenski politični prostor". Poziv SD je, tako poslanec, usmerjen tudi k glasovom razuma v SDS, da se danes še enkrat pogovorijo in predlog umaknejo.
Poslanec ZL Matej T. Vatovec je predlog SDS ocenil kot jasen izraz tega, da ta stranka nima nikakršnih zadržkov pri načinih, kako priti na oblast. Po njegovih besedah gre za lomljenje kopij na plečih najšibkejših, v zgodovini pa da smo že lahko videli, kaj so takšne situacije prinesle.
Kot je dejal Vatovec, se je le ZL ves čas upirala politikam in praksam SDS, "zdaj pa je čas, da se tudi drugi jasno postavijo proti temu". V ZL namreč zaznavajo skrajni porast metod, ki jih uporablja SDS, po besedah Vatovca rasistične govorice in razširjanja ksenofobije.
Po neuradnih informacijah je SDS predlog za razpis posvetovalnega referenduma ponudila v podpis tudi nekaterim opozicijskim strankam, ki pa podpisov niso prispevale. Na referendumu bi SDS državljane povprašala, ali so za to, da DZ sprejme zakonodajo, v kateri bo določeno, da letno število prosilcev za mednarodno zaščito ne presega števila prošenj za mednarodno zaščito v letu 2015.
AI opozarja na kršenje pravic
Človekoljubna organizacija Amnesty International je komentirala sprejemanje nove azilne zakonodaje pri nas. Menijo, da bi nova zakonodaja kršila pravice beguncev in prosilcev za azil. V AI pozivajo poslance, naj zakona o mednarodni zaščiti ne sprejmejo. V DZ namreč skušajo sprejeti novo zaostreno zakonodajo, s katero bi omejili sprejem migrantov. Prav tako predvideva, da se zavrže prošnjo prosilca za azil, ki v Slovenijo vstopi iz druge članice EU ali varne države.
V Slovenijo je v zadnjem tednu vstopilo 1948 migrantov, 2561 pa jih je državo zapustilo. Danes novih beguncev ni bilo, ob 6. uri so bili sprejemni centri prazni, v nastanitvenih centrih pa je bilo 218 ljudi. V Sloveniji je trenutno nastanjenih 324 prosilcev za azil. Skupno število migrantov, ki so vstopili v državo, se je povzpelo na 477.129.
KOMENTARJI (1877)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.