Koronakriza je na površje že naplavila svoje prve žrtve, stopnja brezposelnosti v Sloveniji iz meseca v mesec narašča, številna podjetja so na robu preživetja. Med njimi je, kot kaže, tudi znani ponudnik prevoznih storitev GoOpti, kjer so krizo še posebej globoko občutili, saj svoje dejavnosti, ko je turistična panoga sredi marca povsem obstala, niso mogli več izvajati. Posledic tega pa ne nosi le družba, temveč tudi njeni uporabniki.
Denar bi radi vrnili v obliki dobropisa, a stranke se s tem ne strinjajo
Na uredništvo smo prejeli več različnih zgodb, a z istim skupnim imenovalcem: pred začetkom epidemije so pri GoOptiju rezervirali prevoz, ga plačali vnaprej, prevoz je bil zaradi višje sile odpovedan, GoOpti pa jim denarja za neopravljeno storitev ne želi vrniti, razen v obliki dobropisa oziroma tako imenovane kode za popust.
Kot pripoveduje ena od njihovih strank, ki je želela ostati anonimna, je 9. marca rezervirala in vnaprej plačala prevoz iz Ljubljane do letališča v Benetkah (za datum 12. 3.) in z letališča v Benetkah do Ljubljane (za datum 18. 3.): "Za obe smeri sem skupaj plačala 50 evrov." Ker se je naslednji dan, torej dva dneva pred predvidenim odhodom, "situacija s koronavirusom zelo hitro poslabšala" in so letalske družbe že začele odpovedovati številne lete, se je sama obrnila na predstavnico podjetja GoOpti in jo vprašala, ali bodo prevoz izvedli in če ga ne bodo, kako je s povračilom denarja. Naslednji dan, 11. marca, so jo z GoOptija prek elektronske pošte obvestili, da so vsi prevozi odpovedani. Zraven so ji poslali še kodo za popust v višini vplačanega zneska. Odgovorila jim je, da se s tem ne strinja, saj zaradi negotove situacije ne ve, kdaj bo ta dobropis lahko koristila, če ga sploh bo. Na sporočilo ji niso odgovorili. "Nato sem jim pisala še dvakrat, a sem vedno ostala brez odgovora, tudi na telefon jih ni bilo več mogoče priklicati," še pove sogovornica, ki je želela ostati anonimna.
Še bolj razočarana je stranka Jana, ki se je s fantom 11. marca vračala s potovanja. Njun let so zaradi izrednih razmer preusmerili, in sicer sta namesto v Benetkah pristala na Dunaju. Dan prej, torej 10. marca, sta se obrnila na GoOpti z vprašanjem, če bi bilo možno, da ju namesto v Benetke pridejo iskat na Dunaj. "Pri tem poudarjam, da prevoza nisva preklicala, naju je samo zanimalo, če je to možno. Nekaj ur kasneje so sami preklicali vse rezervirane prevoze. Torej tisti dan, ko sva midva potrebovala prevoz, tako ali tako niso več vozili." A podjetje je njun klic obravnavalo, češ da sta sama odpovedala prevoz, zato so jima obračunali odstopnino. "Tako sva na koncu dobila le dobropis v višini 10 odstotkov vplačanega zneska," je ogorčena Jana. Za plačan, a nerealiziran prevoz v višini 46 evrov, sta tako dobila dobropis zgolj v višini 4,6 evra.
Če potnik dobropisa noče sprejeti, ima pravico do povračila v denarju
Direktiva Evropske unije o paketnih potovanjih je jasna: v primeru odpovedi potovanja zaradi "neizogibnih in izrednih okoliščin" imajo potniki pravico do celotnega povračila vseh plačil za turistični paket "brez nepotrebnega odlašanja, vsekakor pa v 14 dneh po odstopu od pogodbe". V zvezi s tem lahko organizator potovanja potniku sicer ponudi povračilo v obliki dobropisa. Toda zaradi te možnosti potniki ne izgubijo pravice do povračila v denarju.
Kot so zapisali na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS), je državni zbor v okviru tako imenovanega mega protikoronskega zakona sprejel tudi določbe, s katerimi je "omejil pravico potrošnikov do vračila denarja v primeru odpovedi turističnega paketa". Po novi zakonski ureditvi mora namreč organizator potovanja potrošniku vrniti vsa plačila v 12 mesecih po razglasitvi prenehanja epidemije, namesto v roku 14 dni, kot to določata zakon o varstvu potrošnikov oziroma evropska direktiva o paketnih potovanjih.
Potrošniki, ki zavrnejo sprejem dobropisa, morajo torej na vračilo vplačanega denarja počakati 12 mesecev od razglasitve konca epidemije, pojasnjujejo na ZPS in dodajajo: "Naše stališče je, da so sprejete zakonske določbe v nasprotju z veljavno evropsko direktivo." Na to so že opozorili pristojno ministrstvo.
Potnikom skupno dolgujejo okoli 650.000 evrov
Direktor GoOptija Marko Guček ne zanika, da podjetje potnikom zaradi predplačil za prevoze, ki potem niso bili realizirani, dolguje denar, ki bi ga po trenutno veljavni zakonodaji morali vrniti. Kot je dejal, je skupni znesek tega dolga okoli 650.000 evrov.
"Želimo si, da bi čim več naših strank sprejelo dobropise," je dejal Guček. Veljavnost le-teh so sprva določili na obdobje enega leta, zdaj pa so, da bi se jih več odločilo zanje, to podaljšali do konca leta 2022.
"Takojšnje vračilo denarja vsem strankam bi pomenilo stečaj za GoOpti," je priznal Guček.
"Nismo dobili plač že od januarja"
Družbe GoOpti pa ne bremenijo le pritožbe potnikov, temveč tudi tamkajšnjih zaposlenih in nekdanjih zaposlenih. Skupina le-teh je medijem poslala anonimno pismo, v katerem so zapisali, da nekateri "zaposleni nismo dobili plač že od januarja, ko covid-19 še ni bil realnost". Kot trdijo v svojem zapisu, je Guček "v marcu in aprilu selektivno izplačal nekaj plač ljudem, ki naj bi ostali v podjetju, medtem ko so vsi drugi ostali brez plačil". In še: "Do danes sta bili odpuščeni dve tretjini zaposlenih."
Ali to drži, smo vprašali Gučka. "Družba je imela konec februarja zaposlenih 45 ljudi, nismo odpustili večine, ampak smo jih v marcu, aprilu in maju skupno odpustili 13. Dve osebi sta odšli sporazumno, dvema pa ni bila podaljšana pogodba za določen čas," trdi direktor.
Ne zanika pa, da so tisti, ki so bili sprva poslani na čakanje, nato pa so ostali brez zaposlitve, brez kakršnega koli dohodka že več mesecev. Vlada je z obljubljenim nadomestilom za čakanje na delo namreč želela preprečiti prav to – odpuščanja, zato zakon predvideva, da podjetje za zaposlene, ki so bili poslani na čakanje, nato pa so jih odpustili, ne dobi nobenih sredstev. A kdo je na koncu potegnil kratko? Ne delodajalec, temveč odpuščeni delavci. "Žal se je država odločila, da ne financira tistih, ki smo jih odpustili," se brani Guček.
Bi pa delavcem, ki so ostali brez zaposlitve, po pogodbi moral izplačati odpravnino in pripadajoči del regresa: "Tega pa žal še nismo izplačali zaradi slabe finančne situacije," priznava direktor GoOptija.
Podjetje skuša reševati z novim investitorjem in poslom, ki ga je sklenil s Tušem
Guček sicer trdi, da je "anonimka prišla na dan, ko smo ravno podpisali predpogodbo z novim lastnikom in tako zagotovili svež kapital za poplačilo vseh dolgov". Po njegovem mnenju so avtorji pisma želeli "čim prej sprožiti zahtevke in dejansko povzročiti stečaj".
V začetku maja je GoOpti sicer začel sodelovati s trgovsko verigo Tuš, ki je potrebovala prevoznika za dostavo živil na dom. Storitev dostave, ki jo prevzel GoOpti, je že stekla v Ljubljani, Celju in Mariboru z okolico.
A ta posel je očitno premalo za nadomestitev izgube vseh prihodkov. Guček je zato poiskal investitorja, o katerem sicer ne želi govoriti, je pa povedal, da gre za nekoga, ki ima "logistično podjetje v Omanu, kjer je solastnik z nekim šejkom". Po poročanju Financ gre za Stephena MacSearraigha, ki je v Sloveniji pred časom kupil tudi že ugasnjeno televizijo MTV Adria. "Njegov interes je razvijati tudi prevoz blaga, vendar nikakor opustiti do zdaj dobre dejavnosti občasnih prevozov na letališča," je povedal Guček. MacSearraigh naj bi za en evro kupil nizozemsko družbo, dokapitaliziral pa naj bi tudi vse njene hčerinske družbe.
KOMENTARJI (447)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.