Predsednik sveta za znanost in tehnologijo Marko Jaklič je danes v Ljubljani predstavil izhodišča za nacionalni raziskovalni in inovacijski program za obdobje 2011–2020. Minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregor Golobič je ob tem dejal, da mora biti Slovenija drzna, temeljiti pa mora na družbi znanja.
Kot je na novinarski konferenci pojasnil Jaklič, se je z gospodarsko krizo in izzivi, s katerimi se sooča družba, povečala potreba po preboju Slovenije med inovativne družbe. "Naslednjih deset let bo ključnih, potem bomo želi ali ne, oz. deležni bomo tistega, kar bomo naredili v naslednjih desetih letih," je povedal Jaklič.
Prepričan je, da Slovenija lahko uspe. "Inovativen preboj je v Sloveniji možen, ne uspe prav pogosto, ne uspe vsem državam, je pa težak zalogaj za celotno družbo," je dejal Jaklič in hkrati opozoril, da Slovenijo "za resen preskok med družbe inovatorke čaka še kar precej". Ob tem je poudaril, da morajo pri tem sodelovati vse politike in celotna vlada.
Ključni cilj programa – njegovo ime so nekoliko spremenili in v njem poudarili inovacijsko komponento – je izboljšati učinkovitost delovanja nacionalnega in mednarodno vpetega inovacijskega sistema ter povečati obseg finančnih sredstev za raziskovalne in razvojne dejavnosti. Vlaganja v raziskave in razvoj naj bi v skladu z načrti tako do leta 2020 dosegla najmanj 3,6 odstotka, od tega 1,2 odstotni točki javnih sredstev.
V izhodiščih programa so sicer opredeljene tri ožje usmeritve, znotraj njih pa posamezni cilji. Prva usmeritev se nanaša na ustvarjanje spodbudnega okolja za inovativnost in podjetništvo, v okviru katere naj bi bistveno povečali vlaganja v raziskave in razvoj v zasebnem sektorju ter vzpostavili ustrezno okolje za nastajanje novih tehnoloških podjetij.
Druga usmeritev predvideva zagotavljanje pogojev za stabilno in kakovostno znanstveno-raziskovalno in izobraževalno dejavnost. V okviru te usmeritve je cilj vzpostaviti sistem organiziranosti in financiranja javnih organizacij, ki bo zagotavljal njihov razvoj, učinkovite spodbujevalne mehanizme za povezovanje akademske sfere in gospodarstva ter ustvariti stimulativno izobraževalno in delovno okolje.
Tretja usmeritev se osredotoča na zagotavljanje usklajenosti in učinkovitosti izvajanja inovacijske politike države, pri čemer je svet za znanost in tehnologijo kot cilja opredelil povezovanje vseh politik in koordinirano izvajanje ukrepov za ustvarjanje spodbudnega okolja za inovativnost ter zagotavljanje sprotnega spremljanja in vrednotenja merljivih učinkov inovacijske politike.
Istočasno s tem sicer nastaja tudi nacionalni program razvoja visokega šolstva, ki bo zajemal enako obdobje in se prepleta z nacionalnim raziskovalnim in inovacijskim programom. Oba sta po besedah Golobiča zasnovana dolgoročneje kot doslej, "ker ocenjujemo, da gre za obdobje, ki je dovolj veliko, da se tiste temeljite in temeljne reforme, ki jih je potrebno izvesti, o katerih se že dolga leta govori, ki pa niso prišle nad dnevni red realnih političnih ukrepov in tudi nujne spremljave proračunskih aktov, utemelji skozi te dokumente in potem tudi korektno in dosledno izvaja".
Oba dokumenta, ki pozivata k drznosti Slovenije, bosta pripravljena predvidoma julija oz. avgusta, septembra ju bosta na skupni seji obravnavala oba pristojna sveta, s tem pa se bo začela tudi širša javna razprava. Vlada in državni zbor naj bi ju obravnavala do konca leta, je pojasnil Golobič.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.