Preiskovalna komisija državnega zbora, ki ji predseduje Rudolf Petan (SDS), je po izredni seji na temo Gregorja Golobiča in kreditov, ki jih je pridobila Ultra pri NLB, Golobiču le dodelila status preiskovanca. To je sicer zahteval tudi sam, pa tudi v Zaresu so večkrat ponovili, da bi komisija to morala storiti. Danes pa je komisija sprejela sklep, s katerim so Golobiču to omogočili. Golobič bo imel zdaj tudi možnost vpogleda v dokumente preiskovalne komisije.
Golobič je v odzivu za javnost odločitev komisije, da mu dodeli status preiskovanca, pozdravil. Takšna odločitev komisije bo namreč po njegovem prispevala k temu, da se bodo vsa vprašanja "čim prej razčistila in bo prišla na dan vsa resnica".
Za svoje gradivo bodo člani komisije odgovarjali
Člani komisije so razširili tudi dokazni sklep z nekaterimi predlogi članice komisije Cvete Zalokar Oražem. Med drugim je zahtevala, naj pridobijo tudi mnenje NLB o težavah z morebitno likvidnostjo pri dodelitvi kredita podjetju Ultra. Po mnenju Petana gre ta zahteva nekoliko čet okvir preiskovalne komisije, saj bi si to lahko tolmačili tudi tako, da preiskujejo NLB, kar pa ni res. "NLB je le subjekt, od katerega želimo pridobiti gradivo. Kljub temu takemu predlogu ni nasprotoval nihče," je pojasnil Petan.
Dodal je, da bodo skušali dokumente o reprogramiranju kredita Ultri, ki jih je na sredini izredni seji DZ predstavil nekdanji minister za gospodarstvo in poslanec SDS Andrej Vizjak, pridobiti tudi po legalni poti. To je na zaprti seji omenjene komisije predlagala tudi Zalokar Oražmova, ki je sicer prepričana, da je dokument avtentičen, in kot dodaja, nima bistvene vrednosti.
Člani komisije so se tudi dogovorili, da bo, ker je po Petanovih besedah precej gradiva kar mimo komisije zaokrožilo v javnosti, vsak dobil svojo kopijo gradiva zaupne narave, hraniti pa jo bo moral v varovani blagajni, zaklenjeni s šifro. Vsi člani komisije bodo tako morali odgovarjati za svojo kopijo, še pravi Petan.
Znana tudi imena prič v preiskavi
Iz komisije pa so sporočili tudi imena prič. To so Janez Tekavec, Zoran Janković, direktor Ultre Miloš Urbanija, Zdenka Grozde (direktorica Javnega holdinga Ljubljana), nekdanji član uprave Mercatorja Aleš Čerin, Boris Stadler, Draško Veselinovič (nekdanji predsednik uprave NLB, Matej Narat (nekdanji član uprave NLB), Andrej Vozel (NLB), Anton Majzelj (nekdanji direktor Mobitela), Andrej Vizjak, Božo Jašovič (predsednik uprave NLB), Marjan Kramer (nekdanji predsednik uprave NLB), Igor Marinček, Drago Kos in drugi.
Komisija namreč preučuje politično odgovornost zaradi suma klientelizma in koruptivnega ravnanja ministra za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregorja Golobiča. Komisija bo tako preiskovala pridobitev posla Ultre z Mestno občino Ljubljana – kartica Urbana, sum, da je Golobič utajil davke, neupravičeno pridobil status kmeta za nakup kmetijskih zemljišč in sum klientelizma pri pridobitvi kreditov Ultre pri NLB.
Kot je znano, je Golobič okoli 10-odstotni lastnik nizozemske družbe Ultra Sum, ki je večinska lastnica Ultre.
Veselinovič zanika, da bi on spravil dokumente v javnost
Nekdanji predsednik uprave NLB Draško Veselinovič pa je danes zopet zanikal izjave Golobiča, da je prav on spravil v javnost dokument o domnevno spornih kreditih Ultre. Veselinovič je povedal, da je zgrožen zaradi cele vrste javno izrečenih laži in netočnosti, meni, da je bil v tem več kot očiten namen preusmerjanja pozornosti. Kot je še povedal, se že posvetuje tudi z odvetnikom o nadaljnjih korakih.
Sicer pa je Golobič danes po seji vlade znova pojasnil, da je navajal le podatke, ki jih ima poslanec SDS Vizjak in podatke, ki jih je pokazala notranja preiskava v NLB. Poudaril pa je tudi, da je iz zadnje verzije dokumentov razvidno to, da so krediti ustrezno zavarovani, da jih Ultra ni pridobila pod boljšimi pogoji kot druga podjetja in da sam ni sodeloval pri pridobivanju kreditov.
Po seji vlade je predsednik vlade Borut Pahor dejal, da je tudi naloga preiskovalne komisije DZ, da korektno opravi preiskavo in da Golobič z njo tudi korektno sodeluje. "Če se bom odločil za spremembe, pa boste obveščeni," je še zaključil Pahor.
KOMENTARJI (246)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.