V sredini januarja je vladni urad za komuniciranje opozoril, da se na Facebooku širi lažna objava o aretaciji Roberta Goloba."Objave so bile plačane, kar pomeni, da je uporabnik plačal Facebooku, da bi jo videlo čim več ljudi. S takšnimi pristopom se poveča vidnost objave in se prikaže tudi ljudem, ki ne spremljajo določenega profila," so navedli.
Ukom je tako v zadnjih dneh preverjal, kdo stoji za lažnimi novicami. Kot so pojasnili, lastnik Facebooka, Meta, vodi javno dostopno evidenco vseh oglasov, objavljenih na svojih platformah. Po pregledu oglasov je Ukom ugotovil, da se podobne kampanje z zlorabo podob in širjenjem dezinformacij dogajajo tako rekoč neprekinjeno, pogosto pa so zlorabljene podobe tudi drugih javnih osebnosti.
"V knjižnici je mogoče preveriti, kateri Facebook profil oziroma stran objavi in plača oglas. Tako smo ugotovili, da so Facebook strani, ki so plačale sporne oglase, praktično brez vsebine, z le nekaj generičnimi fotografijami," so pojasnili.
Ugotovili so, da so lažne objave o premierju objavile oz. plačale strani News24 (več profilov z enakim imenom) in Find out the News. Strani z enakim ali podobnim imenom je več, vse pa so ustvarjene po istem vzorcu, z nekaj generičnimi fotografijami, brez drugih objav ali podatkov. Vsa so "medijska podjetja", večinoma brez sledilcev.
"Strani, kamor so vodile povezave iz oglasa (Techfusionnow.today, publicspeakingproguide.com, astroarbor.digital), so zdaj nedostopne oziroma brez vsebine in tudi orodje/spletna stran Internet Archive/Wayback machine nima 'posnetka' omenjenih spletnih strani, ki bi razkrili kakršno koli vsebino, na podlagi katere bi lahko sklepali, kdo stoji v ozadju," so dodali.
Zlorabljena tudi podoba Ane Praznik
Ukom opozarja, da so v Facebookovi knjižnici oglasov aktivni tudi zavajajoči oglasi z Ano Praznik v glavni vlogi. Vsi so vodili do spletne strani, ki oponaša spletno stran Slovenskih novic. V lažnem članku je navedeno, da je vlada odredila prijetje Praznikove in da je trenutno v hišnem priporu, kar seveda ne drži. Stran so medtem že umaknili oz. je na spletnem naslovu zdaj nedelujoča spletna trgovina s tekstilom.
Podoba Ane Praznik je bila sicer že večkrat zlorabljena za širjenje dezinformacij in prepričevanje ljudi v sodelovanje v raznih sumljivih 'poslovnih priložnostih'.
Zlorabljeno tudi ime avstrijskega kanclerja
Kot je izvedel Ukom, se je podobna lažna kampanja decembra lani odvila tudi pri naših severnih sosedih, ko so kriptogoljufi zlorabili podobo avstrijskega kanclerja Nehammerja.
"Trenutno zbrani podatki sicer nakazujejo, da so tudi omenjene kampanje v Sloveniji nastale z namenom napeljevanja k nakupu kriptovalut oziroma promoviranja drugih finančnih instrumentov oziroma verjetnih goljufij. Širjenje dezinformacij je bilo le način za pridobivanje pozornosti oziroma tako imenovana vaba za klike. Vseeno so omenjene strani škodljive in bi lahko tudi z vidika širjenja dezinformacij predstavljale grožnjo," so pojasnili v Ukomu.
Vse uporabnike družbenih omrežij medtem pozivajo k previdnosti in svetujejo: "Ne zaupajte in ne delite vsebin, ki se zdijo lažne ali zavajajoče". Prav tako naj vas ne premamijo obljube o lahkih in bajnih zaslužkih.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.