Gre res v prenesenem pomenu besede za popravni izpit Zorana Jankovića, kot pravi njegov največji politični konkurent Janša? Robert Golob je v oddaji 24UR ZVEČER pojasnil, da v politiko ne vstopa zato, da se bo ukvarjal s tem, kaj govorijo drugi o njemu: "V politiko vstopam, ker vem, da so ljudje siti prepirov med politiki in se politiki ne ukvarjajo s prihodnostjo te države."
Na vrh svoje politične agende je postavil podnebne spremembe. "Danes imamo približno še osem let, da s trdim delom pripravimo našo državo na to, kar sledi. In sledi podnebna kriza. Naši otroci bodo tisti, ki bodo želi sadove tega našega dela. Odgovornost, ne samo moja, ampak vseh nas, ki smo bili danes zbrani na kongresu, je, da našim otrokom omogočimo boljšo prihodnost. Če se ne bomo začeli takoj in radikalno pripravljati na podnebno krizo, se nam slabo piše. Zelene politike so ključne," je svoj program pojasnil Golob.
Toda kako bodo to dosegli? Potrebno bo spremeniti vse, je dejal in dodal, da je potrebno začeti pri davčnem sistemu, spodbujati gospodarski razvoj, potrebno bo uvesti spremembe pri prometu, okoljski politiki, kmetijstvu in tudi energetiki.
Na drugo mestu so postavili zdravstvo. To je področje, ki ga zaradi klientelističnih povezav korupcije v zdravstvu niso želeli ali zmogli presekati ne levi ne desni. Ortoped Danijel Bešič Loredan, ki je med prvimi opozarjal na korupcijo v zdravstvu in predloge čakalne vrste, pravi, da se v zdravstvu ne spremeni nič, ker ko se luči ugasnejo, se tako levi kot desni usedejo za mizo in dogovorijo, kdo bo dobil koliko od štiri milijarde evrov vrednega zdravstvenega kolača, iz katerega po njegovih ocenah zaradi neurejenih nabav letno neznano kam izpuhti 300 do 500 milijonov evrov. Kako pa bo Golob ravnal, ko se bodo ugasnile luči?
"Namenoma nočem biti ne desni, ne levi. Ravno zaradi tega, ker verjamem tudi sam, da je ta polarizacija med sedanjimi poli napačna. Vmes obstaja 70 odstotkov Slovencev, ki si želijo živeti v varnosti, da bi bili spoštovani in da bi sodelovale vse strani," je odgovoril Golob.
Pravi, da stavi na stroko. "V moji ekipi je zdravnica, predsednica sveta stranke Mirta Koželj, in menim, da je moč v kolektivu. Takrat, ko je kolektiv močen, dobivamo boljše rezultate. Ne politiki, to ne bomo prepustili politiki, stroka bo pripravila program."
Na tretje mesto ste postavili medgeneracijski dialog. Zakaj je tako pomemben, da je tako visoko? Dejal je, da želi, da mladi ne bi odhajali iz Slovenije in bi doma iskali možnosti ter uveljavljali svoje ambicije, starejšim, nekaterim, ki živijo pod mejo dostojanstva, pa želi omogočiti lepo življenje.
Kako pa je izbiral sodelavce? Urška Klakočar Zupančič je zapisala, da je Janša veliki diktator. Na vprašanje, ali to, da je njegova podpredsednica, pomeni, da se z njo strinja, je odgovoril, da si seveda ne izbiraš sodelavce, s katerimi si v nasprotju. "Seveda se strinjam z vsem, kar je povedala, tudi ime stranke, ki smo ga izbrali Gibanje Svoboda, je jasno. Želimo osvoboditi to državo in ljudi strahu."
Dodal je, da je bil glede sodelovanja z drugimi političnimi strankami, predvsem tistimi v trenutni koaliciji, jasen. "Kdor koli, katera koli politika, ki seje sovraštvo, ki seje razkol, ni politika, v katero jaz verjamem in s katero si želim sodelovati. Ljudje si želijo miru, sodelovanja in varnosti, ne zanimajo jih prepiri."
O čem pa bo v torek tekla beseda s predstavniki KUL-a? Na vprašanje, ali so to njihovi konkurenti, je odgovoril, da niso. "Dejansko menim, da je KUL naš naravni zaveznik. Zaradi tega, ker verjamemo, da spoštujejo iste vrednote. Če se kdo od njih ne čuti dovolj pripadnega skupnemu cilju, verjamem, da jih bomo v torek in na kasnejših sestankih prepričali v to, da je edina rešitev skupna pot in ne prepir."
KOMENTARJI (1363)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.