Pripravlja se t. i. načrt, kako prevzeti celotno skupino Gen. Oče tega načrta je Rok Snežič, tega si nisem izmislil sam, to so mi povedali najožji sodelavci SDS, je uvodoma povedal predsednik uprave podjetja Robert Golob. Na vprašanje, kako komentira odziv SDS, da se njihov generalni sekretar Borut Dolanc ni sestajal niti s Tonetom Krkovičem niti Snežičem, je odgovoril, da se načrt kljub temu izvaja.
Predsednik NSi Matej Tonin je zatrdil, da NSi pri kadrovanju v energetiki nimajo nič. Golob je na to pomenljivo odgovoril: "Verjamem, da ministri NSi resno mislijo, ko govorijo, da ne kadrujejo, a na vseh pozicijah se čudežno pojavljajo njihovi kadri. In še nekaj, s strani lastnikov je bil pripravljen jasen predlog, ta predlog se je spremenil zjutraj isti dan, ko so nadzorniki dobili klic treh generalnih sekretarjev. Nadzorniki ne naredijo ničesar, dokler ne dobijo klica generalnih sekretarjev".
To je razlika med uspešnimi podjetji in neuspešnimi, je komentiral navedbe koalicije, da gre za samodrštvo dolgoletnih direktorjev in je menjava po 15 letih lahko koristna. Kot primer je podal HSE, kjer so upravo menjali vsako leto, tam pa imajo, kot je povedal na stotine milijonov izgube: "V GEN energiji, kjer sva tako Novšak kot jaz 15 let, pa imamo 15 dobičkonosnih let. To vam pove vse, kdor govori o tem, da je 15 let pozitivnega poslovanja nekaj škodljivega, tisti ima očitno namen uničiti še tisto zdravo jedro, ki obstaja".
Na vprašanje, zakaj se zdaj nenadoma mudi s takšno menjavo, je odgovoril, da meni, da zato, ker so si razdelili teren in zdaj vsak pleni, kjer je dobil zeleno luč in dokler je to še možno.
'Energetska kriza je pred vrati, ena redkih vlad, ki ni naredila nič, je naša'
"Energetska kriza je šele pred vrati, pa vseeno se vse vlade po Evropi odzivajo, ena redkih vlad, ki ni naredila nič, je naša," je dejal in dodal, da so na tem delali oni sami v podjetju. "Najprej se jim je to zdelo imenitno. Potem so pa ugotovili, da mogoče ni dobro, da neko podjetje izvaja ukrepe, ki bi jih morala izvajati vlada in da jih to mogoče pokaže v slabi luči. Pa še vedno imajo dovolj časa, da nekaj naredijo. Celo gospodarstvo čaka, da bo vlada na temo energentov nekaj naredila, vlada pa se raje ukvarja s kadrovanjem," je dejal in pojasnil, da so v GEN-I poskrbeli za gospodinjstva, kjer so zamrznili cene tako elektrike kot plina.
"GEN-I je preveč pomembno podjetje, da bi ostalo brez uprave," je zatrdil in pojasnil, da politični predlog nove uprave ni dobil soglasja družbenikov zato, ker so menjali zadnjo minuto. "In ta nesrečnež, ki naj bi prišel na moje mesto, tudi vizije ni imel časa pripraviti, saj do jutra sploh ni vedel, da bo kandidiral za predsednika uprave," je dejal. Podjetje ustvari 3 milijarde evrov dobička, od tega 90 odstotkov v tujini. "In nanj bomo imenovali človeka, ki v bistvu sploh ne ve, kam prihaja. Mislim, to je res burleska, ampak tako je. Zakaj so čakali do zadnje sekunde? Da izvedejo 'blitzkrieg' in se nato poskrijejo. Mogoče tudi zato danes tu ni nikogar z mano," je dejal. V oddajo je bil povabljen tudi infrastrukturni minister Jernej Vrtovec, a je sodelovanje v soočenju zavrnil.
Dan D bo nastopil 17. novembra. "Imamo še osem dni, v tem času pozivam in zahtevam od družbenikov, da se dobijo in uskladijo glede uprave," je dejal in dodal, da je časa dovolj. "Še papeža lahko prej izvolijo," je pripomnil.
Dodal je še, da upa, da bodo politiki razumeli, da je GEN-I prepomembno podjetje. "Če GEN-I pade v tujini, bo ogrožena tudi oskrba, še posebej poceni oskrba v Sloveniji. Nobene potrebe ni, da bi GEN-I padel samo zato, ker nekdo ne bi prevzel odgovornosti za tisto, za kar je zadolžen," je prepričan.
Glede vrnitve v politiko, nekoč je bil del stranke Pozitivna Slovenija pri Alenki Bratušek, je dejal, da ne bo ustanovil svoje stranke. "Kdo pa pravi, da mora biti politika rezervirana samo za poklicne politike, ki drugega ne znajo. Zakaj pa ne bi mogel biti vsak državljan, pa tudi če je predsednik uprave GEN-I, politični aktivist," se je vprašal in pojasnil, da sam že celo življenje živi kot politična oseba. Med drugim je bil 14 let tudi predsednik krajevne skupnosti. Prepričan je, da če je lahko to delal na lokalni ravni, lahko svoja politična prepričanja izraža tudi na državni. "Popolnoma vseeno je, če to počnem kot predsednik uprave družbe GEN-I ali pa kot prisilni upokojenec, pa ne bom, ne se bati," je sklenil.
KOMENTARJI (696)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.