"Ministrica je zagotovila, da bo v vmesnem času poskrbela za nemoteno delo resorja ter polno sodelovanje ministrstva v vseh morebitnih postopkih," so še sporočili iz urada predsednika vlade Roberta Goloba in dodali, da bo predsednik vlade predvidoma v prihodnjem tednu pričel s pogovori za čim prejšnje imenovanje novega ministra oziroma ministrice.
"Trenutna afera s stavbo na Litijski meče slabo luč ne samo na SD, ampak na celotno koalicijo. Verjamem, da imamo v tej državi organe pregona za to, da svoje delo opravijo in jim tudi zaupam," je v oddaji 24UR povedal Matej T. Vatovec iz Levice, ki opozarja, da ima koalicija pred seboj bistveno pomembnejše projekte in bistveno pomembnejše stvari, ki jih mora rešiti.
V opozicijski SDS ob vrenju v koaliciji že govorijo o interpelaciji celotne vlade, danes so zahtevali sklic izredne seje državnega zbora v zvezi s stanjem na področju boja proti korupciji.
V NSi pa navijajo za predčasne volitve, to dogajanje pa vidijo kot znotrajstrankarski obračun med enim delom SD z drugim delom. "Pa tudi kot medkoalicijski obračun med Svobodo in SD," je povedal Matej Tonin, ki se mu to zdi v vsakem primeru škodljivo za Slovenijo.
Spomnimo
Pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan je sinoči v oddaji Marcel TV Slovenija povedala, da je predsedniku vlade ponudila svoj odstop. Odločitev je sprejela, čeprav premier tega ni zahteval, saj da ni želela očitkov, da se oklepa stolčka, zaradi napetosti tako v stranki kot koaliciji, kot je povedala v oddaji 24UR ZVEČER pa tudi zato, ker so se pojavili očitki, da želi z obstankom na ministrskem mestu sama zakriti sledi.
S premierjem sta se strinjala, da bo na položaju ostala, dokler ne razišče nepravilnosti iz afere z nakupom sodne stavbe na Litijski cesti v Ljubljani. To bi bilo lahko dva ali tri tedne, po potrebi pa tudi dlje. Ta čas bo še naprej preiskovala nakup sodne stavbe, reševala pa bo tudi nekatere druge pomembnejše teme, kot je stavka sodnikov in tožilcev. "Stvari še vedno raziskujem, vsak dan pridejo na plan neka nova dejstva. Še vedno smo v fazi zavarovanja dokazov, čakamo na prihod kriminalistov," je še povedala v naši večerni oddaji.
Golob in Švarc Pipanova sta se sicer neuradno sestala že v petek, a takrat rezultata srečanja javnosti nista razkrila. Dogovorila naj bi se sicer, da naj bi, ko bo prišel čas za to, ministrica odstopila sama, kar je zdaj tudi storila. Ministrica je povedala še, da je Golobu hvaležna, da ji je dal čas, da lahko preveri in razkrije sume nepravilnosti, žal pa ji je, da ji te možnosti ni dalo tudi vodstvo njene stranke.
Skrbijo jo tudi pogovori o izstopu stranke iz koalicije, za katere je slišala v medijih. Žal ji je, da je SD pripravljen žrtvovati koalicijo, vlado in tvegati predčasne volitve, "zgolj zato, da bi se čim prej zakrilo sume spornih dejanj in praks". Kot je poudarila, se je v preteklosti namreč že dogajalo, da je minister odšel, sporne prakse pa so se nadaljevale.
Sama sicer, kot nam je povedala, z vodstvom stranke že od prejšnjega ponedeljka ni več v komunikaciji, prav tako pravi, da je vodstvo stranke "gluho" za njene predloge. "Medtem pa po mojih obtožbah generalnega sekretarja Klemna Žiberta ni nihče v vodstvu stranke preveri oz. ga pozval na odziv," je še dodala.
Glavni tajni Socialnih demokratov Klemen Žibert je sicer danes odstopil. "S svojim odstopom želim stranko Socialni demokrati razbremeniti očitkov, ki te dni padajo name in žal tudi na mojo družino ter posledično črnijo ugled stranke," je zapisal v pismu, ki ga je naslovil na članice in člane Socialnih demokratov, predsednico stranke Tanjo Fajon ter na novinarke in novinarje.
Švarc Pipanova je njegovo potezo v luči doslej znanih okoliščin označila za pravo odločitev. "Upam, da je to prvi, ne pa edini, korak stranke SD v smeri aktivnega in odločnega spopadanja s sistemsko korupcijo ne glede na politične barve in preference," je zapisala v odzivu za STA.
KOMENTARJI (497)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.