Slovenija

Golob: Slovenija lahko vodi prizadevanja za zaščito Sredozemskega morja

Portorož, 07. 12. 2023 14.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Slovenija je kot ena od vodilnih držav v prizadevanjih za zaščito morja in obal pripravljena na predsedovanje barcelonski konvenciji v obdobju 2024–2025, je na uvodu v ministrsko zasedanje pogodbenic Barcelonske konvencije COP 23 v Portorožu dejal premier Robert Golob. Odločitev pogodbenic za omejitev izpustov žveplovih oksidov je označil za zgodovinsko.

Robert Golob je poudaril, da se ne pogovarjajo o ukrepih za oddaljeno prihodnost, ampak so zaradi vseprisotnosti podnebnih sprememb nujni takojšnji ukrepi. Regionalne rešitve, kot so tiste v okviru barcelonske konvencije o varstvu morskega okolja in obalnih območij Sredozemlja, po njegovih besedah kažejo pot tudi za globalno podnebno konferenco COP28 v Dubaju.

"Slovenija je ponosna, da je prevzela predsedovanje Barcelonski konvenciji iz več razlogov. Tudi zato, ker smo zelo ponosni na svojo diplomacijo na področju voda," je dejal Golob. Poudaril je, da ko gre za okolje, ni meja. "Okolje je eno in to je okolje našega planeta. In res moramo ukrepati in delovati globalno. Ponosni boste na to, kar bo Slovenija zagovarjala v prihodnjih dveh letih," je poudaril. 

Poleg tega si Slovenija kot ena od pionirjev na področju vodne diplomacije želi izkoristiti tudi svoj mandat nestalne članice varnostnega sveta ZN za to, da svetu predstavi svoje izkušnje in rešitve ter tako prispeva k sprejetju boljših odločitev za vse. Izpostavil je, da je Slovenija močno vključena v diplomatska prizadevanja na področju okolja, vode, miru in varnosti. "To bo ena glavnih prednostnih nalog našega mandata v Varnostnem svetu Združenih narodov v letih 2024 in 2025," je poudaril. 

Prizadevanja za zaščito Sredozemskega morja želi združiti tudi s sodelovanjem v podonavski makroregiji, je še povedal predsednik vlade.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Namestnica izvršne direktorice Programa ZN za okolje (Unep) Elizabeth Maruma Mrema je poudarila, da je barcelonska konvencija nastala veliko pred drugimi mednarodnimi organizacijami za boj proti podnebnim spremembam. Postavila jo je za vzor, na primer pri sprejemanju globalnega dogovora o omejitvi onesnaževanja s plastiko.

Med uspehi konvencije je izpostavila dogovor, na podlagi katerega je mednarodna pomorska organizacija IMO omejila izpuste žveplovega dioksida iz ladij v celotnem Sredozemlju. To odločitev je Golob označil za zgodovinsko.

Mrema je pozdravila tudi nedavno vzpostavitev novih zavarovanih morskih območij, predvsem v Alžiriji, Libiji in Albaniji. Pozvala je k uresničitvi cilja, da bi do leta 2030 zavarovali 30 odstotkov Sredozemskega morja.

Poročilo o stanju okolja v Sredozemlju, ki so ga predstavili v Portorožu, je svarilo državam, da morajo na področju varovanja okolja narediti več, meni Mrema. Države je pozvala, naj ustavijo dejavnosti, ki ogrožajo pestrost življenja v morju. Zavzela se je tudi za uresničitev mednarodnih dogovorov o kemikalijah in za konec subvencioniranja škodljivih industrijskih panog.

Ustanovljen regionalni center za podnebne spremembe

Države pogodbenice so že v sredo na zasedanju soglasno podprle ustanovitev novega regionalnega centra za podnebne spremembe, ki ga bo gostila Turčija. Center bo predvidoma začel z delovanjem leta 2025. 

Kot so zapisali, gre za pomembno dejanje na regionalni ravni za učinkovito izvajanje globalnih zavez v boju proti podnebnim spremembam.

Portoroška deklaracija

V okviru ministrskega zasedanja COP 23 bo popoldne predvidoma sprejeta tudi Portoroška deklaracija, s katero se bodo države med drugim zavezale ukrepom za hitrejši trajnostni razvoj Sredozemlja.

S sprejemom Portoroške deklaracije se bodo države zavzele za ukrepe hitrejšega zelenega prehoda in za investiranje v vodno, podnebno, prehransko in energetsko bolj varno prihodnost. Slovenija pogajanja o vsebini deklaracije vodi že več tednov, prva dva dni zasedanja pa je potekal še intenzivni zaključek pogajanj, ki jih je v imenu Slovenije vodila Nataša Bratina, v. d. generalne direktorice Direktorata za prostor in graditev iz Ministrstva za naravne vire in prostor.

Sprejeta deklaracija bo predstavljala okvir programa dela v naslednjem dvoletnem obdobju, ko Barcelonski konvenciji predseduje Slovenija.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Litlmen
09. 12. 2023 21.40
+1
Spet se bomo smejali pv
sektor1
08. 12. 2023 09.09
+3
Joj bolje da ne.... ker če bo vladi šlo tko dobro kot vodenje Slovenije, nam grozi katastrofa svetovnih razsežnosti.
Tik Tak
07. 12. 2023 19.55
+3
Tako zgubljenega PV, kot je Golob, še nismo imeli, pa sem bil prepričan, da je Šarec že dosegel dno. Saj bi se človek smejal, žal pa bomo vso škodo, ki jo dela, plačali državljani.
pekoči paradižnik
07. 12. 2023 19.28
-4
Slovenija nič več janšistična, država kjer vlada slovenishe patient ampak sredozemska država z zeleno prihodnostjo, kar zaznavajo tudi druge države.
Janez_53
07. 12. 2023 18.04
+6
Gospod Golob, zaradi pretežkega bremena, ki ste si ga naložili s prevzemom funkcije predsednika vlade, ste že dobili kilo. Ne nalagajte si še več, ker že tega, kar ste obljubili volivcem, imate težave. Pa še precej nesrečno roko imate pri izbiranju ministrov. Najbolj "fino" vas je nategnil Bešić Loredan, ki je očitno imel glede zdravstva popolnoma drugačno zamisel, kot ste obljubljali na volitvah. Nekaj ukrenite tudi na področju priprave zakonov, kjer vidimo včasih prav diletantske odločitve, ki povzročajo precej nejevolje med ljudmi. Bistveno premalo se pri raznih odločitvah upošteva stroko, vse preveč pa je vpliva raznih politikov in politikantov. Pri Sredozemskem morju pa bi bilo pametno prepustiti glavno besedo tistim, ki se jih le-to neposredno dotika. Na prvem mestu bi vam morala biti Slovenija in njeni državljani. Iskanje pozornosti v tujini pustite za čas, ko boste lahko pokazali dobre rezultate pri naših reformah. To namreč državljani pričakujemo od vas.
periot22
07. 12. 2023 17.45
+4
Golob in ostali potem pa potujte peš da boste varovali podnebje ne da se vozite s falconom!
marker1
07. 12. 2023 17.14
+10
Hrvati, pa tudi ostali kar pokajo od smeha. Še elektrike ni znal prodati, bo pa ščitil in upravljal Sredozemsko morje. Navedeni hitrejši trajnostni razvoj Sredozemlja, ukrepi hitrejšega zelenega prehoda, investiranje v vodno, podnebno, prehransko in energetsko bolj varno prihodnost so same prazne floskule politika brez idej in argumentov.
Kobansko
07. 12. 2023 17.12
+6
Ja Gabrova bo nadzirala udobje meduz v banici, letni honorar le 200.000,00€ na leto
marker1
07. 12. 2023 17.02
+8
Imamo tri lavorje morja, brez ribištva, brez lastnega dostopa do odprtega morja, Golob pa bi nadziral celo Sredozemlje. Spet se praska tam, kjer ga ne srbi.
Lutra Lutra 1
07. 12. 2023 16.48
+9
Golob bi bil vodilni pri zaščiti Sredozemskega morja? Prav! Vendar naj prej poskrbi, da bomo zaščitili naravo pred našim pragom. Ustanovitev regijskega parka Pohorje je zastala prav pod Golobovo vlado. Zaščita voda? Kako lahko govorite o zaščiti, po drugi strani pa pritiskate, da bi se zgradila hidroelektrarna Mokrice, za katero so študije pokazale, da je izredno škodljiva za reko in življenje v njej. Dajte gospod Golob, poskrbite prvo za našo naravo, potem pa se angažirajte na mednarodni ravni. Tisti, ki doma ne poskrbi za naravo in okolje, tudi v mednarodnem prostoru nima kaj iskati. Ali mislite tudi tam uničevati?
brezveze13
07. 12. 2023 16.48
+8
slovenci še svojega morja nismo sposobni zaščititi kaj šele sredozemlje
4556
07. 12. 2023 15.16
+11
Prizadevanja ---to je isto bla-bla --bla -rezultat-----NULA.
Davidoff297
07. 12. 2023 15.14
+8
Vse drugo je bolj pomembno... Slovenija pa tone vedno globlje in globlje...
Castrum
07. 12. 2023 15.09
+10
Zakaj je dr.Golob tako nevljudno in brez gentlemanske kulture obrnjen stran od gospe?
Castrum
07. 12. 2023 15.09
+7
ne rabimo predsednika
07. 12. 2023 15.15
+7
marker1
07. 12. 2023 17.44
+1
Boji se Tine. Zakaj pa se z njim rokuje dama s krogci?
jutri_pa_res
07. 12. 2023 14.50
+9
Ja, glede na dolžino obale je brez dvoma Slovenija poklicana za vodilno vlogo v borbi za morje.
JApajaDAja
07. 12. 2023 14.51
+4
...in za čistost morja,urejenost slo obale, kopališč......