Predsednik vlade Robert Golob se je prvi dan delovnega obiska v Bruslju srečal s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen. Največ pozornosti sta namenila aktualnim evropskim temam, ki bodo na dnevnem redu junijskega zasedanja Evropskega sveta. Izmenjala sta poglede na razmere v Ukrajini in na Zahodnem Balkanu, naslovila pa sta tudi vprašanje naraščajočih cen energije v Evropi in vlaganj v zeleni prehod, so sporočili z vladnega urada za komuniciranje.
"Deliva si isto strast - Evropo. Oba želiva, da bi bila bolj trajnostna in uspešna," je po prvem srečanju z novim slovenskim premierjem zapisala predsednica komisije.
Golob je na srečanju z von der Leynovo podprl podelitev statusa kandidatke za članstvo v EU Ukrajini. Obenem je poudaril tudi pomen enotnosti Evropske unije v odzivu na rusko agresijo na Ukrajino.
"Izrazil sem podporo Slovenije, da Ukrajina dobi status kandidatke. To smo na vladi včeraj tudi potrdili in to sem zelo jasno povedal," je v izjavi za medije po srečanju s predsednico komisije povedal Golob. Pričakuje, da bo komisija v petek podala pozitivno stališče glede podelitve statusa kandidatke za članstvo v EU Ukrajini.
Ob tem je priznal, da so trenutno Ukrajina, Gruzija in Moldavija tiste države, ki so neposredno ogrožene. "Vendar se stvari lahko hitro zasukajo in včasih je boljše delovati preventivno. V Sloveniji verjamemo, da je Zahodni Balkan področje, ki si zasluži odločno in ambiciozno politiko Evrope," je poudaril.
Dodal je sicer, da procesov podelitve statusa kandidatke Ukrajini, Gruziji in Moldaviji Slovenija ne povezuje z Zahodnim Balkanom. Ne bi pa želeli, da se prezre to območje, je dodal premier, ki je na svoji prvi poti v tujino, odkar je pred nekaj tedni prevzel položaj.
Glede siceršnjega odziva Evrope na rusko agresijo v Ukrajini je poudaril, da mora biti ta enotna. To že drži glede tega, da je treba Ukrajino podpreti in da je ruska agresija nedopustna.
"Na tem moramo delati. Vse ostalo so za nas nianse," je Golob dejal o različnih stališčih o odzivu na rusko agresijo, ki se pojavljajo v Evropi in Sloveniji.
Golob je svoj obisk začel z obiskom slovenskega stalnega predstavništva pri EU, popoldne pa se je srečal tudi z evropskim komisarjem za krizno upravljanje Janezom Lenarčičem. Med drugim sta se pogovarjala o potrebah in možnostih pomoči Ukrajini, predvsem v okviru razminiranja ter medicinske oskrbe ukrajinskih bolnikov in ranjencev.
V petek se bo Golob srečal še s predsednikom Evropskega sveta Charlesom Michelom.
Pogovori v Bruslju so namenjeni predvsem pripravam na redni vrh unije, ki bo 23. in 24. junija v Bruslju in bo prvi za novega slovenskega premierja.
Osrednja tema vrha EU bo ruska agresija na Ukrajino in odziv unije nanjo. Voditelji EU bodo čez en teden razpravljali tudi o podelitvi statusa kandidatke za članstvo v EU Ukrajini, Gruziji in Moldaviji. Evropska komisija naj bi svoje mnenje o tem podala že ta petek.
Golob je v sredo dejal, da na prvi spoznavni obisk v Bruselj odhaja z velikimi pričakovanji, a brez izhodišč, na katerih bi vztrajal. Poudaril je, da bodo stališče Slovenije o Ukrajini pred vrhom EU oblikovali v torek na seji zunanjepolitičnega odbora DZ.
KOMENTARJI (883)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.