Kot je dejal premier, je iz besed Andreja Kosija (SDS), ki mu je zastavil poslansko vprašanje, dobil občutek, da se ga obtožuje, da se izmika preiskavam. "Verjetno ste me zamenjali s kom, ki ga trenutno ni v dvorani," je dejal. "A moram naštevati, kdaj so se vaši člani izmikali sodišču?" je vprašal. Spomnil je tudi na pozive k linču sodnic, ki so sodijo v točno določenih primerih.
"Moj nabiralnik je dovolj velik, moj nabiralnik sprejema vsa vabila vseh preiskovalnih organov, nikoli še do zdaj ni bil premajhen in nikoli do zdaj se nisem izmikal in nikoli do zdaj ni bilo treba najemati detektiva, ki bi me iskal po Sloveniji zato, da bi mi lahko vročil kakršenkoli spis ali vabilo," je poudaril. Ponovil je, da bo vabilo sprejel tudi takrat, ko se ne bo strinjal z obtožbami, "in to velja tudi za primer mojih navidezno nedovoljenih pritiskov na policijo, predvsem pa za sojenje ruskim vohunom".
Glede slednjega primera je po njegovih besedah zelo jasno, zakaj se ni smel udeležili seje komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs). Takrat je namreč sojenje po njegovih besedah še vedno potekalo in so bile "vse informacije, ki so takrat prihajale ven, v škodo sojenja". Poudaril je, da so tuje obveščevalne službe potrdile, da je bil datum aretacije izbran izključno na podlagi strokovnih in skrbno izbranih podatkov s strani obveščevalnih služb "in da nobene politike, še najmanj pa mene, ni bilo zraven takrat, ko so se odločali o datumu". "Primer ruskih vohunov jasno kaže, kdo je govoril resnico in kdo neresnico," je dodal.
"Jaz pričam takrat, ko je to potrebno in ko dobim vabilo in se nanj odzovem. Pred tem poskrbim za dokaze in druge priče, ker ne gre za mojo besedo proti drugi besedi, gre za to, da obstajajo priče, ki so po službeni dolžnosti edine odgovorne za dajanje odgovorov in oni morajo potrditi ali ovreči posamezne trditve, vključno z mojimi," je poudaril.
Pojasnil je, da je dobil vabilo na Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK) in da je udeležbo v decembru že potrdil. "Z veseljem bom šel na KPK, zaradi tega, ker je skrajni čas, da se ta točka umakne," je dodal glede primera domnevnih pritiskov na policijo.
"Bizarno je, da se politični pogovor dveh, predsednika vlade in ministra, smatra za korupcijo," meni Golob. To se po njegovih besedah smatra samo v Sloveniji v točno določenem primeru. "Pa nisem ne zaplinjal Ljubljane, nisem hodil kot minister ali predsednik vlade po mestu in ukazoval policistom, nič od tega. Sem pa očitno želel stopiti na rep marsikomu, ki je bil politično nastavljen v policiji v času prejšnje vlade in zato se me danes obtožuje vtikanja v policijo, pa čeprav ga, žal, sploh nisem izvajal," je dodal.
Poslanec Kosi je namreč spomnil na Golobove napovedi, da bo dokaze glede slednjega predstavil na zaslišanju preiskovalne komisije, a se to ni zgodilo. Prav tako je Golobu očital, da se ni udeležil pričanja glede postopka aretacije ruskih vohunov na Knovsu in da je bilo prestavljeno tudi zaslišanje na KPK. Zanimalo ga je, kdaj bo premier izpolnil svojo obljubo, začel spoštovati organe in se udeležil zaslišanj.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.