Po seji izvršnega odbora stranke Gibanje Svoboda je pred kamere stopil predsednik stranke Robert Golob, ki je pojasnil, da so bile glavne točke pogovora o problematiki starostnikov, prav tako pa tudi o dogajanju v dveh največjih mestnih občinah v Sloveniji, Ljubljani in Mariboru.
Za najpomembnejšo točko seje je označil odločitev, da se znotraj stranke kot enakopravna sekcija ustanovijo t. i. seniorji, ki bodo lahko pomembno vplivali na politike do upokojencev in upokojenk v Sloveniji. V ta namen so imenovali iniciativni odbor, ki bo pripravil seje za majski kongres. Iniciativni odbor vodi poslanec Bojan Čebela.
Glede Ljubljane je konkretneje pojasnil, da so na izvršnem odboru obravnavali glasovanje v zvezi z nagrado direktorici ZD Ljubljana. "Ugotovili smo, da je bilo glasovanje svetnikov v nasprotju z vrednotami, ki jih zagovarja stranka, zato smo vsem izrekli opomin," je dejal in dodal, da so jim izrekli tudi opomin, da prevzamejo odgovornost za svoje glasovanje.
Kot je pojasnil, je to ukrep, ki je prvi predviden po statutu in pravilnikih stranke, je pa zagotovil, da se bodo o tem z njimi tudi še jasno pogovorili. Dodal je, da bo šel naslednji pogovor v smeri, kako preprečiti, da se stvari ne bodo ponavljale. "V kratkem bomo tudi imenovali lokalni odbor v Ljubljani in verjamem, da bo vodstvo lokalnega v bodoče skrbelo, da bodo vrednote stranke bolje komunicirane tudi do mestnih svetnikov."
"Menimo, da takšna oseba ni upravičena do nagrade, temveč kvečjemu do česa drugega. Glede tega smo enotni in takšno sporočilo tudi dajemo," je dejal in še enkrat poudaril, da je bilo glasovanje v nasprotju z načeli in vrednotami Gibanja Svoboda.
Poudaril je namreč, da v stranki ne verjamejo, da nekdo, ki ima zelo jasne rezultate z odhodi zaposlenih, z neizpolnjevanjem osnovne naloge do njegovih uporabnikov in ki zelo slabo izpelje organizacijo vpisovanje, upravičen do nagrade. "Ravno obratno. Kvečjemu je upravičena do česa drugega. Glede tega smo enotni," je še zagotovil.
Znano je sicer, da je ljubljanski župan Zoran Janković direktorici ZD Ljubljana Antoniji Poplas Susič zelo naklonjen. Svojo podporo ji je tudi večkrat javno izkazal. Direktorici je na primer stopil v bran, tako da je, kot je dejal zdravstveni minister, Danijela Bešiča Loredana posvaril, naj javni zavod in direktorico pusti čisto na miru.
Ljubljanski mestni svet je sicer konec prejšnjega meseca odločil o podaji soglasja k izplačilom nagrad za delovno uspešnost delu vodstva Zdravstvenega doma Ljubljana za 2021. Poplas Susičeva naj bi tako prejela 993,81 evra nagrade za delovno uspešnost, a je zdravstveni minister na izplačilo potegnil zavoro, saj odločitvi mestnih svetnikov ni dal soglasja.
Glede mestne občine Maribor pa je dejal, da delovanje občinskih oblasti ne ustreza vrednotam stranke. "Zato od lokalnega odbora pričakujemo, da se najkasneje v torek jasno opredeli glede nadaljnjega sodelovanja in kako bo sodelovalo z obstoječimi občinskimi oblastmi. Lokalni odbor bo o tem samostojno obvestil javnost," je dejal in dodal, da je stališče stranke jasno: "Sedanje delovanje mestnih oblasti v Mariboru ni v skladu niti s predvolilnimi obljubami, še manj pa z našimi vrednotami."
'Grožnja z odstopom direktorjev javnih zdravstvenih zavodov je otročja'
Glede statusov direktorjev zdravstvenega doma je dejal, da seveda obstajajo anomalije, a obstaja tudi dejstvo, da so direktorji, ravnatelji in sodniki tožilci drugače obravnavani kot na primer zdravniki.
Pojasnil je, da ko so poskušali odpraviti anomalije na področju neodvisne sodne veje oblasti, ni za to nihče pokazal razumevanja, zato verjame, da bo tako tudi pri direktorjih in ravnateljih. "Zato je grožnja z odstopom otročja. 2000 zdravnikov ima višjo plačo od mene, pa zaradi tega ne razmišljam, da bom s 1. aprilom odstopil."
"Da je njihova grožnja otročja, jim ne bom odpisal. To jim raje povem javno," je dodal. Je pa glede plač poudaril, da se je treba zavedati, da je izkrivljen celoten plačni sistem. "Zato ga bomo spreminjali izključno po 1. aprilu in v celoti," je pojasnil in dodal, da se bo treba uskladiti znotraj stebrov.
V primeru direktorjev zdravstvenih domov se bo tako treba uskladiti znotraj stebra za zdravje. "Kjer pa ne bodo samo oni. Vse moramo rešiti istočasno, saj je to edini način, da bomo mogoče nekoč presekali to začarano spiralo, kjer se vsi samo pritožujejo."
Spregovoril pa je tudi o strateškem svetu, glede katerega je pojasnil, da so dogovorjeni, da vedno komunicirajo skupaj in usklajeno. "Sestava strateškega sveta je ideološko popolnoma raznovrstna, ne obremenjujemo se, od kod predlogi pridejo. Vse pametne predloge pa bomo upoštevali pri pripravi zdravstvene reforme," je poudaril.
Interpelacija vlade: 'Ta čas bomo koristno uporabili'
"Čas, ki bi ga porabili za interpelacijo, bomo raje namenili temu, da se bomo na strani koalicije pripravili in tako javnosti kot opoziciji predstavili delo, vse rezultate našega dela v preteklosti in načrte za naše delo v prihodnosti," je dejal Golob in dodal, da bodo tako čas, ki bi ga morali porabiti za proceduralne postopke, porabili koristno.
Ob tem je dodal, da bodo, če bo poslanska skupina SDS ob tem podajala konstruktivne predloge za zdravstveno reformo, tem tudi z veseljem prisluhnili.
Na vprašanje, če si je NSi s tem, ko ni podprla interpelacije vlade, prislužila morebitne dodatne točke, pa je premier dejal, da so vedno veseli strank, ki kažejo konstruktivno držo. "Ne glede na to, ali so v koaliciji ali v opoziciji. Glavno je, da imajo konstruktivno držo," je poudaril.
Tudi o gospodarstvu, davčni reformi in RTV Slovenija
Golob je po seji izvršnega odbora stranke Gibanje Svoboda še pojasnil, da je Slovenija zaradi višje gospodarske rasti, kot je bila predvidena prvotno, deležna manj sredstev iz evropskega sklada. "Zato moramo obseg naročil in investicij prilagoditi in zmanjšati. Žal moramo narediti razdelilnik," je dejal.
Spomnil je, da bo davčna reforma predstavljena naslednji teden, ko bodo predstavljeni analiza stanja, časovnica in cilji.
Ob tem pa se je dotaknil tudi novele zakona o RTV Slovenija in stanja na tem mediju. "Vsem neodvisnim novinarjem in novinarkam na RTV izražam podporo za njihovo pokončno držo. Da se trudijo, tudi nekateri uredniki, da do ljudi pride prava in preverjena informacija," je dejal in dodal, da je takšnih novinarjev in urednikov vedno manj.
Ustavno sodišče pa je pozval, naj sprejmejo odločitev glede zakona, ki je na referendumu dobil podporo javnosti, saj da je javni interes izrazito ogrožen.
KOMENTARJI (421)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.