Kot je v odgovoru na poslansko vprašanje Aleksandra Reberška (NSi) spomnil predsednik vlade Robert Golob, se je izvajanje kohezijskega projekta Čisto zate, katerega del je po mnenju dela javnosti sporna gradnja kanala C0, začelo leta 2016 in potekalo "praktično nemoteno do letošnjega leta, ko se mora zaključiti".
Kanal C0 je izpostavil kot alternativo individualnim greznicam, zato je po njegovih besedah nedvomno koristen za širše območje Ljubljane. "Verjamem, da bo na koncu ta projekt zaključen ter da bo zaključen v korist ljudi in okolja," je dejal in izrazil zaupanje v inženirsko stroko.
"Pravna država je tista, ki jo bom spoštoval. Če bo sodišče presodilo v korist investicije, bom spoštoval tako razsodbo, če bo presodilo v njeno škodo, bom spoštoval tako razsodbo. V tem se pač razlikujem od marsikoga," je dodal.
Poslanec razburil s steklenico vode: To ni populizem, populizem je, ko vi posvajate neke šimpanze
Med postopkovnim predlogom, da DZ na naslednji seji opravi razpravo o premierjevem odgovoru, je Reberšek Golobu prinesel steklenico vode. Svojo gesto pa je pospremil z besedami: "Predsednik vlade, usoda čiste pitne vode je v vaših rokah."
To dejanje pa je močno razburilo predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič, ki mu je zato izrekla opomin. Očitala mu je zlorabo postopkovnega predloga in populistično ravnanje. "Sploh ne vem, kaj ste s tem hotli. Prosim, če to vodo umaknete," je dejala.
A Reberšek je vztrajal, da bo vodo umaknil, ko bo končal s svojo besedo. Steklenico je zato umaknil kar minister za zdravje Danijel Bešič Loredan.
Nato se je med njima vnel prepir, saj ji je Reberšek med drugim očital odvzemanje časa za predstavitev postopkovnega predloga. "To, kar ste naredili, je bil čisti populizem in čista zloraba tega predloga, ki ste ga podali," mu je očitala Klakočar Zupančičeva.
Reberšek pa ji je odgovoril: "Spoštovana predsednica, to ni noben populizem, če se zavzemaš za čisto pitno vodo, ker nekdo želi in dela vse v smeri, da napelje kanalizacijo čez čisto pitno vodo. Populizem je to, kar se greste vi: posvajate neke šimpanze, opice, tam po Afriki skačete. To je populizem."
Reberška je podprl vodja poslanske skupine NSi Janez Cigler Kralj, k doslednemu upoštevanju poslovnika pa je Klakočar Zupančičevo pozval vodja poslanske skupine Gibanja Svoboda Borut Sajovic.
Načrt za priključitev Vodic in Medvod na ljubljansko kanalizacijo je nastal že pred 30 leti, ko sta bili naselji še del skupne občine Ljubljana Šiška. Sama trasa povezovalnega kanala C0 pa je bila začrtana leta 1991 v dopolnilih Dolgoročnega plana občin in mesta Ljubljana za obdobje 1986-2000. V tistem času je bil župan MOL Jože Strgar iz vrst Krščanskih demokratov, direktor javnega podjetja Vodovod Kanalizacija pa dolgoletni svetnik NSi Anton Kranjc.
Golob bi infrastrukturne projekte pohitril s spremembo prostorske zakonodaje
Poslanko SDS Alenko Helbl je zanimala tudi časovnica projekta tretje razvojne osi. Dejstvo, da Koroška še nima avtocestne povezave, je po prepričanju premierja Goloba sramota. Gre za enega največjih infrastrukturnih projektov, ki ga moramo zaključiti, je poudaril v odgovoru na poslansko vprašanje. Ob tem pa je dodal, da ima Slovenija na področju umeščanja v prostor slabo zakonodajo. "Mi je še nismo spreminjali, a jo bomo morali," je napovedal.
"Dejansko je sramota, da Koroška še vedno nima avtocestne povezave. Sramota za vse vas, ki ste sedeli v prejšnjih mandatih, je še toliko večja kot za nas, ki smo komaj prišli," je poudaril premier.
Golob je izpostavil tudi, da je vlada Janeza Janše leta 2021 sprejela resolucijo, po kateri naj bi bila cestna povezava zaključena do leta 2027, hkrati pa so vlogo za gradbeno dovoljenje za del od Šentruperta do Velenja npr. vložili šele aprila lani.
To sicer po njegovih besedah v ničemer ne spremeni dejstva, da imamo žal na področju umeščanja v prostor "res slabo zakonodajo, za kar je verjetno odgovoren parlament iz prejšnjih sklicev".
"Mi te zakonodaje še nismo spreminjali, jo bomo pa morali. Vsaka stvar, ki se je lotimo v tej državi, vsaka stvar, za katero ljudje vedo in zahtevajo spremembe, vemo, da se jih nihče ni lotil 10 ali pa 15 let. In žal je tudi ta povezava Koroške do matice rezultat vašega dela v preteklih desetletjih," je dodal.
Korošice in Korošci si, kot je ponovil, zaslužijo avtocestno povezavo s preostalo Slovenijo. "Zaslužili so si jo že pred 10 leti. Jaz se dobro spomnim, kako je bilo nam v Novi Gorici, ko smo jo dobili, zato me ni treba prepričevati, kako potrebna je za Koroško," je še dejal premier.
Parlament je pozval k združitvi moči pri spremembi prostorske zakonodaje, "da bodo časovnice pohitrene".
KOMENTARJI (720)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.